Naprawa posadzki betonowej

W wielu domach schody znajdują się na zewnątrz, w większości wykonane są z betonu, który z czasem kruszy się i pęka.

Sama naprawa nie jest rzeczą skomplikowaną. Wystarczy nieco zagłębić się w temat i już po chwili jesteśmy w stanie naprawić ubytek. Warto zauważyć, że w sklepach jest bogaty asortyment do napraw. Także każdy znajdzie coś potrzebnego.
Naprawa posadzki betonowej

Zacznijmy od tego co jest przyczyną pęknięć i odkruszeń posadzki betonowej. Z pewnością do takich czynników należy kontakt z chemią, zbyt duże obciążenie w szczególności ruchu kołowego. Trzeba zauważyć, że schody betonowe znajdujące się na zewnątrz narażone są nie tylko na działanie warunków atmosferycznych.

Ponadto pęknięcia betonu mogą być wywołane ruchami budynku albo wadliwą konstrukcją schodów. Beton na schodach na których jeszcze nie położono płytek może ulegać pęknięciu lub odkruszeniu. W takiej sytuacji niezbędna jest naprawa. Nie warto zwlekać z naprawą, bo ubytki w betonie szybko powiększają się.

Sama naprawa posadzki betonowej nie jest trudną czynnością. Na rynku dostępnych jest szereg specyfików do naprawy. Jednym z nich jest zaprawa do naprawy betonu. Dostępna jest też zaprawa żywiczna w skład której wchodzą utwardzacz i żywica. Dla czujących się na siłach poleca się zaprawę wykonaną własnoręcznie z piasku, betonu i wody.


Naprawa posadzki betonowej w garażu

Do naprawy posadzki betonowej będą potrzebne materiały w tym zaprawa naprawcza, którą można nabyć w sklepie z chemią budowlaną. Cena takiej zaprawy może dojść do 150 złotych, lecz są również tańsze których cena zaczyna się od 20 złotych.

Zaprawę naprawczą można wykonać samemu z piasku, wody i cementy niestety nie jest ona trwała i skuteczna. Ogólnie mówiąc wszelkie ubytki w betonie należy łatać materiałami o podobnych parametrach technicznych do betonu. Jeśli na betonie powstały drobne rysy to postępowanie jest następujące.

Szpachelka powiększamy rysę aby zaprawa dobrze wypełniła ubytek. Pamiętać należy o wyczyszczeniu rysy z pyłu. Po tej czynności można wlać beton. Większe ubytki w posadzce betonowej załatamy paroma warstwami zaprawy naprawczej i gruntu w postaci masy sczepnej. Ilość warstw jaką będziemy musieli położyć zależy od wielkości odkruszenia.

Także na uszkodzenie kładziemy masę sczepną, a potem warstwy zaprawy naprawczej.


Naprawa posadzki betonowej na zewnątrz?

Na zewnątrz niezabezpieczone schody mogą ulegać uszkodzeniom takim jak popękanie lub ukruszenie. Producenci chemii budowlanej wychodzą naprzeciw amatorom budowlanki wprowadzając na rynek środki, które uporają się z nieestetycznymi ubytkami w schodach betonowych.

Prace naprawcze należy rozpocząć od wykucia wszelkich ubytków. Następnie należy usunąć pył i kurz oraz brud. Po tej czynności kładziemy grunt, który pomoże związać stary beton z nowym. Po zagruntowaniu możemy nałożyć świeżą zaprawę naprawczą. Ważną sprawą jest podlewanie wodą betonu, który dzięki temu zabiegowi zyskuje na grubości.

Po wyschnięciu betonu jego warstwę można zabezpieczyć przed wodą opadową żywicą lub specjalną farbą do betonu. W przypadku niezabezpieczenia schodów betonowych w krótkim czasie możemy ponownie potrzebować naprawy ubytków w betonie.


Czym uzupełnić ubytki w betonie na zewnątrz?

Jak idzie zauważyć naprawa posadzki betonowej i schodów z betonu nie wydaje się skomplikowana. Głównym problemem jest przygotowanie odpowiedniej zaprawy naprawczej. Samo uzupełnienie ubytku i nadlewanie schodów jest jest trudne.

Na rynku jest wiele rodzai gotowych zapraw naprawczych z niewygórowanej cenie mieszczącej się w przedziale 20-30 złotych za worek. Naprawa posadzki betonowej nie będzie konieczna wtedy kiedy nie narazimy jej na kontakt z nadmierną wilgocią, gdyż to ona jest głównym sprawcą pęknięć i uszkodzeń. W przeciwnym razie konieczność ponownej naprawy może przyjść wcześniej niż myśleliśmy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież