W Polsce izolacje natryskowe pianką poliuretanową cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla osób, które chcą poznać główne zastosowanie pianki poliuretanowej i dowiedzieć się jednocześnie, jakie są jej największe zalety.

Co warto wiedzieć?

Pianka poliuretanowa najprościej rzecz mówiąc to specyficzny materiał budowlany, który wytwarzany jest z gotowych składników. Dzięki natryskowi przy pomocy specjalnego agregatu, można zaizolować bardzo wiele elementów budynku. W dzisiejszych czasach piankę PUR wykorzystuje się między innymi do izolowania fundamentów albo dachów. Jest to jedna z najszybszych i najdokładniejszych metod ocieplania, dlatego też coraz więcej osób korzysta z jej dobrodziejstwa. Jedyną wadą piany poliuretanowej jest to, że nie można jej nałożyć samodzielnie w odróżnieniu od wełny i styropianu. Aby wykorzystać jej potencjał należy zatrudnić oczywiście odpowiednich fachowców, którzy nie tylko dysponują specjalnym sprzętem, ale również posiadają stosowaną wiedzę na temat technologii wytwarzania piany.

Piana zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa

W dzisiejszych czasach można zetknąć się z dwoma rodzajami piany poliuretanowej, która układana jest natryskowo. Pierwszą z nich jest piana zamkniętokomórkowa, która zbudowana jest głównie z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Pianka PUR tego typu ma bardzo podobne właściwości do popularnego polistyrenu XPS. W chwili obecnej jest to najlepsza alternatywa dla zwykłego styropianu albo płyt poliuretanowych. Piana zamkniętokomórkowa jest dość lekka i co najważniejsze, może pochwalić się doskonałą izolacyjnością termiczną. Warto wspomnieć również o niezłej odporności na wodę. Pamiętać należy jedynie o tym, że piana zamkniętokomórkowa po wyschnięciu jest dość sztywna i twarda, dlatego też może być narażona na większe lub mniejsze naprężenia. Drugą grupę stanowi piana otwartokomórkowa, która do złudzenia przypomina zwykłą gąbkę. Piana tego typu ma nieco gorszą izolacyjność termiczną i jest niezwykle lekka. Piana otwartokomórkowa charakteryzuje się doskonałą paraprzepuszczalnością, dlatego też coraz częściej zastępuje ona zwykłą wełnę mineralną.

Pianka PUR - dlaczego warto?

Pianka PUR ma bardzo wiele zalet, dlatego też z roku na rok coraz więcej osób z niej korzysta. Do największych zalet należy zaliczyć oczywiście rewelacyjne właściwości termoizolujące. Materiał ten znacznie przewyższa wełnę mineralną i styropian. Na szczególną uwagę zasługuje również wysoki stopień uszczelniania poszczególnych mostków cieplnych. Oryginalna pianka poliuretanowa doskonale sprawdzi się nie tylko w sezonie zimowym, ale również latem. Profesjonalne izolacje natryskowe pianką poliuretanową nie tylko niwelują wyciek ciepłego powietrza, ale również nie dopuszczają do przenikania gorącego powietrza bezpośrednio do klimatyzowanego mieszkania. Z izolacji tego typu powinny skorzystać wszystkie te osoby, które chcą znacząco ograniczyć rachunki za ogrzewanie mieszkania. Prawidłowo ułożona pianka poliuretanowa, może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 50%. Z pianki PUR powinny skorzystać także te osoby, które w pierwszej kolejności cenią sobie doskonałą izolację akustyczną.

Zalety izolacji natryskowej pianką poliuretanową

Dla wielu osób olbrzymią zaletą pianki PUR będzie również to, że jest ona łatwa w montażu. Rozpylanie pianki nie jest kłopotliwym zadaniem i co najważniejsze bardzo szybko się utwardza. Izolacje natryskowe pianką PUR doskonale sprawdzą się przede wszystkim na poddaszu. Ekipy monterskie nie będą mieć żądnych większych problemów z rozłożeniem materiału nawet pod bardzo skomplikowane skosy. Piankę można wpuścić nawet w trudno dostępne miejsca, dzięki czemu izolacja będzie bardzo szczelna. Opisując największe zalety warto wspomnieć także i o tym, że pianka poliuretanowa jest paroprzepuszczalna. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pianka PUR przepuszcza wodę i pozwala podłożu swobodnie oddychać. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że pianka PUR nie starzeje się, dlatego też zbiegiem czasu nie traci ona swoich parametrów izolacyjnych i mechanicznych.

________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież