Historia budowy domów szkieletowych sięga setek lat. Najważniejszym czynnikiem, który spowodował przejście na tę formę budowy była lekkość konstrukcji. Bardzo popularnym materiałem stosowanym do budowy domów o konstrukcji szkieletowej jest drewno. Lekka drewniana konstrukcja składa się z belek, legarów oraz poprzecznych i podłużnych łączeń.



Gdzie stosowano konstrukcje szkieletowe? 

Najstarsza forma budowli o drewnianej konstrukcji szkieletowej to świątynia Ise, która znajduje się w Japonii i została wybudowana w 690 roku. 

Zastosowanie technologii drewnianej daje gwarancję stabilności i wytrzymałości. Konstrukcje szkieletowe mogą z powodzeniem przetrwać wieki bez większego uszczerbku. Bardzo ciekawym faktem jest, że do konstrukcji drewnianych kiedyś nie stosowano gwoździ, a jednak budowle były bardzo sztywne i przenosiły duże obciążenia. Zamiast gwoździ używano zagęszczonych ścian i poręczy w celu połączenia słupków i belek.  

Konstrukcje szkieletowe były stosowane w Ameryce w XIX wieku. Większość domów budowanych przed 1980 rokiem to szkieletowe konstrukcje drewniane. Przechodząc od piwnicy przez parter aż po strych, można dostrzec drewno konstrukcyjne i widoczne są grube ciosane belki. Szkielet takiego domu jest całkowicie samowystarczalny. Inne konstrukcje wymagają poprzecznego wzmocnienia, aby zwiększyć wytrzymałość drewnianego szkieletu. 

Konstrukcje szkieletowe były chętnie stosowane ze względu na lekki ciężar. W szkieletowych domach drewnianych powłoka budynku szybko się nagrzewa i prowadzi do oszczędności energii i większego komfortu cieplnego. 

Zewnętrzne ściany drewnianych konstrukcji szkieletowych 

Domy o konstrukcji szkieletowej wymagają zastosowania odpowiednich elementów do pokrycia ścian zewnętrznych. Dodatkowe wymagania, jakie stawia przed nami technologia szkieletowa, to zastosowanie materiałów osłonowych, membran odpowietrzających oraz obróbka i konserwacja ścian zewnętrznych. Do pokrycia ścian zewnętrznych można użyć szereg lekkich materiałów, takich jak: płyty gipsowe, deski elewacyjne, gonty z drewna. Ściany można również wykończyć tynkiem lub zastosować oprawy okładzinowe. Tak wykończone ściany gwarantują oszczędność ciepła i energii. Więcej na temat zalet domów szkieletowych przeczytasz na stronie www.siniat.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież