Gruntowanie to czynność wręcz niezbędna podczas malowania ścian farbą.

Przyczynia się ona do efektu końcowego. Najważniejszą sprawą jest prawidłowe przygotowanie ścian do malowania. W tym celu wykorzystujemy preparaty gruntujące lub podkładowe. Ich rolą jest zwiększenie przyczepności farby do podłoża, zmniejszenie chłonności podłoża, wyrównanie, a nawet zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej. Preparaty gruntujące mają określone działania na danym podłożu. Są takie do drewna, metalu i otynkowanych ścian. Spotyka się jednak preparaty o uniwersalnym zastosowaniu. Preparat gruntujący dostępny jest w wersji do rozpuszczenia według wskazań producenta lub w formie gotowej do użycia.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do gruntowania. To, który wybierz powinno zależeć od stanu powierzchni do malowania oraz od rodzaju farby wierzchniej. Popularnością cieszą się impregnaty gruntująco-wzmacniające, które między innymi chronią przed wilgocią. Zapobiegają powstawaniu przebarwień i polepszają przyczepność farb nawierzchniowych. Akrylowe farby podkładowe doskonale wzmacniają powierzchnię. Najtrafniejsze zastosowanie takich podkładów to późniejsze malowanie farbami emulsyjnymi lub akrylowymi. Nie można zapomnieć o preparacie takim jak farba rozpuszczalnikowa, która jest łatwopalna. Najczęstsze zastosowanie to na tynki, drewno oraz płyty cementowo-azbestowe. Ważna cecha tego podkładu to wodoodporność i głębokie wnikanie w powierzchnię.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne gruntowanie warto pamiętać o nie łączeniu ze sobą preparatów różnych producentów. Mogą mieć inny skład chemiczny przez co ich właściwości mogą zostać zmienione.

Grunt nakładamy za pomocą wałka lub pędzla na ścianę.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież