Najpopularniejsze rodzaje sprężarek

Sprężarki powietrza wykorzystywane są w bardzo licznych zakładach pracy, fabrykach i warsztatach.

Używa się ich podczas produkcji i przechowywania żywności, w warsztatach samochodowych, podczas najróżniejszych procesów produkcji, czy w zakładach malarskich. Nie powinno zatem dziwić, że kompresory dzielą się na kilka odmian. Do najpopularniejszych z nich należą sprężarki tłokowe, sprężarki śrubowe oraz sprężarki spiralne. W poniższym artykule omówimy sobie pokrótce każdą z nich i zastanowimy się, w jaki sposób można je wykorzystać. Jeżeli jesteś specjalistą od spraw sprężonych gazów, potraktuj ten tekst jako szybką powtórkę, jeżeli zaś nie masz doświadczenia z kompresorami, z pewnością dowiesz się tu czegoś ciekawego. Zapraszamy!


Sprężarka tłokowa - najpopularniejszy rodzaj kompresora

Najstarszy, najpopularniejszy i cieszący się wysokim zaufaniem rodzaj sprężarki powietrza. Sprężarka tłokowa opiera swoje działanie o pracujący w jej wnętrzu tłok, który naciska (spręża) gaz znajdujący się w cylindrze. Jest to proste, uniwersalne urządzenie, choć wyróżniamy kilka rodzajów kompresorów tłokowych, na przykład uniwersalne, bezolejowe, wyciszone, spalinowe, czy wysokociśnieniowe. Stosuje je się w szeroko pojętym przemyśle i usługach, odmiany bezolejowe (a więc "czystsze") stosuje się w produkcji żywności i elektroniki. Z kolei kompresory tłokowe wyciszone doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie przebywają ludzie.

Sprężarka śrubowa - nowoczesna i niezawodna

Kompresor śrubowy to nowoczesne podejście do tematu sprężonego gazu. We wnętrzu urządzenia obracają się dwie niemalże przyległe do siebie śruby, które ściskają powietrze i zwiększają jego ciśnienie. Jest to niezawodne, wytrzymałe urządzenie, które z pewnością posłuży nam przez kilka dobrych lat! Sprężarki śrubowe znalazły swoje zastosowanie w kolejnictwie, w instalacjach przemysłowych oraz na placach budowy, gdzie zasilają najróżniejsze maszyny budowlane.

Sprężarka spiralna - wydajność oraz oszczędność energii

Ostatnim rodzajem kompresora, o którym sobie powiemy, jest sprężarka spiralna. Jej mechanizm działa na zasadzie pracy dwóch spirali - jednej nieruchomej oraz drugiej, która porusza się ruchem mimośrodowym. Dzięki temu ruchowi odstęp między spiralami zmniejsza się, sprężając gaz. Kompresor spiralny jest zaawansowanym urządzeniem, którego zaletami są elastyczność oraz oszczędność energii. Znajdziemy go, na przykład, w urządzeniach chłodzących, klimatyzatorach, w przemyśle medycznym, produkcji leków, produkcji papieru, czy branży elektronicznej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież