Patrząc na kierunek rozwoju polskiego rynku budowlanego w ciągu ostatnich dwóch dekad, zauważymy tendencję do ograniczania funkcji kierowniczej w przypadku doświadczonych majstrów budowlanych.


Ta rola w dużej mierze przekazana została młodym inżynierom. Taki stan rzeczy spowodowany jest redukcją osób kończących stopień technika budowlanego. To sprawia, że łatwiej o ewentualne błędy, na przykład, gdy dobierane będą szalunki.
Nadwyżka dostępnych szalunków

Zbyt wiele szalunków na placu budowy, z uwzględnieniem bagatelizowania rotacji procesu budowlanego sprawi, że trzeba będzie przechowywać je w zagospodarowanym miejscu. Gdy nie będziemy nim dysponować, zmuszeni będziemy do składowania ich na budowie, tym samym ryzykując ich uszkodzenie.


Wykonywanie skomplikowanych szalunków na placu budowy

Na rynku dostępne są skuteczne narzędzia manualne, niemniej samodzielne stworzenie skomplikowanych szalunków na placu budowy nie jest dobrym pomysłem. Lepiej jest zwrócić się do firmy zajmującej się kompleksową obsługą inwestycji budowlanych, ponieważ możemy być wówczas pewni, że dostarczą oni potrzebne, w pełni sprawne szalunki. Każda nieprawidłowo podjęta decyzja grozi przesunięciem terminu realizacji poszczególnych zadań, m.in. ze względu na nieuzyskanie oczekiwanej jakości powierzchniowej.

Źródło: https://baukrane.pl/szalunki-scienne/

Problemy z betonem architektonicznym

Kiedy w umowie pojawia się element żelbetowy z gołą betonową powierzchnią, może dojść do problemu z powodu różnic na stopie wykonawczej między klientem a wykonawcą. Niekiedy wykonawcy nie podchodzą do tematu w 100% odpowiedzialnie, co jest szczególnie niekorzystne, gdy używany jest beton licowy. Elementy powstałe przy jego udziale potrzebują znacznie większego nakładu pracy. Ma to też niestety związek z brakiem ujednoliconej polskiej klasyfikacji jakości powierzchni betonu.


Podsumowanie

Świadomość możliwości występowania powyższych błędów organizacyjnych pozwoli na uniknięcie wielu niespodziewanych negatywnych sytuacji na placu budowy związanych z szalunkami. Warto pamiętać, że przed częścią z nich można uchronić się za sprawą skorzystania z usług rzetelnego przedsiębiorstwa obsługującego inwestycje budowlane. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji, gdzie odpowiednie gospodarowanie środkami może okazać się kluczowe.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież