Jednym z elementów wyposażenia łazienek jest wanna.

Wykonana z żeliwa lub blachy odpowiednio zabezpieczona emalią ma można powiedzieć nieograniczoną żywotność. Warunek jest jeden. Właściwe użytkowanie i prawidłowa pielęgnacja łagodnymi środkami. Zauważyć można, że to samo tyczy się wanien akrylowych.

Na niewłaściwe traktowanie emalia i akryl reagują podobnie. To znaczy stają się matowe i tracą połysk. W przypadku wanny emaliowanej jest to zmiana na trwałe, a w przypadku wanien akrylowych ten efekt można zmienić poprzez właściwe polerowanie.

Wanna emaliowana: emalia jest farbą odporną na działanie mechaniczne, działanie wysokich temperatur, poza tym nie prędko się brudzi. Farba na skutek działania mechanicznego takie jak uderzenia twardym przedmiotem może zacząć odchodzić od blachy. Jeśli wgłębienie jest znaczne blacha z której wykonana jest wanna może zacząć korodować.

Renowacja wanny

Proces odnawiania wanny emaliowanej należy rozpocząć od zdjęcia fugi i wszystkich jej pozostałości. Jeśli czynność wykonamy mało starannie zemści się to odstawaniem farby. Ubytki po czyszczeniu emalii trzeba uzupełnić szpachlą. Całość trzeba wyszlifować.

Następnie kładziemy warstwę farby podkładowej. Po jej wyschnięciu czynność powtarzamy. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosimy farbę poliuretanową, która jest odporna na wilgoć. Po upływie około 12 godzin malowanie powtarzamy. Malowanie można wykonać pistoletem pod ciśnieniem lub zwykłym wałkiem. Malując wałkiem ochronić należy najbliższe otoczenie wanny.

Schnąc na powierzchni farby może gromadzić się pył dlatego też należy usunąć go papierem ściernym drobnoziarnistym. Chcąc całą czynność renowacji wanny wykonać w ciągu jednego dnia trzeba do schnięcia farby wykorzystać promienie UV lub promiennik ciepła.

Farba do renowacji wanny

Podsumowując można wymienić zalety malowania wielowarstwowego do których należą: w razie utraty połysku mamy możliwość wielokrotnego polerowania, różnica w porównaniu z oryginałem jest niewielka, kolor jest stabilny i czynność tą można wykonać w ciągu jednego dnia. Renowacja taka ma też swoje minusy którymi są: znaczne koszty odnawiania, intensywny zapach podczas odnawiania i wrażliwość powłoki na zarysowania.


Renowacja wanny akrylowej

Wanna akrylowa: renowacja wanny akrylowej nie jest skomplikowana. Drobne zarysowania usuwa się specjalną pastą polerską. Większe uszkodzenia traktuje się płynnym akrylem łączonym z utwardzaczem. Na rynku jest wiele dostępnych gotowych do użycia zestawów.


Renowacja wanny żeliwnej

Wanna żeliwna: kiedy wanna posiada drobne odpryski emalii jej odnowienie może kosztować nas nie więcej niż 30 złotych. Uzupełnienie ubytku wykonuje się za pomocą specjalnych emalii zaprawkowej. Nanosi się je pędzelkiem. Farbę należy nanieść na suchą, odtłuszczoną i czystą powierzchnię.

Jeśli wanna z żeliwa ma znaczną ilość ubytków emalii można pomalować ją całą. W tym celu stosuje się farbę poliuretanową. Farb ta pozwala na pomalowanie wanny na dowolny kolor. Samo malowanie nie jest czynnością trudną. Wymaga jednak precyzji i skupienia. Cała czynność malowania nie powinna trwać dłużej niż dwie godziny, bo farba zaczyna schnąc i możemy nie uzyskać estetycznego wyglądu. Warto zabezpieczyć miejsca nie mające być pomalowane. W tym celu używa się taśmy malarskiej.

Posumowanie renowacji wanny

Podczas odnawiania łazienki trzeba pamiętać, że każdy etap jest ważny, dlatego należy wykonywać go bez nadmiernego pośpiechu, dokładnie i bardzo precyzyjnie. Ma to na celu zapobiegnięcie złuszczaniu się farby. Wtedy cała nasza praca idzie na marne. Farba poliuretanowa jest bardzo łatwo palna i szkodliwa dla zdrowia.

Warto przed malowaniem wyłączyć piecyk gazowy i zatroszczyć się o odpowiednią wentylacje pomieszczenia. Malować należy w masce ochronnej i rękawicach. Farbą poliuretanową nie powinno malować się w temperaturze poniżej pięciu stopni Celsjusza. Farbę podkładową jak i tą właściwą dobrze mieszamy z utwardzaczem po czym odczekujemy 10 minut na połączenie się ze sobą składników. Jednorazowo przygotujemy tylko tyle farby co do malowania. Niewykorzystany nadmiar szybko zaschnie i nie będzie nadawał się do malowania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież