Bezpiecznik elektryczny zapobiega awarii odbiorników jak i zabezpiecza sieć elektryczną przed skutkami wynikającymi z chwilowego nadmiernego natężenia prądu.

Zabezpieczenie takie może choć nie musi chronić instalację i odbiorniki przed awarią. Jego głównym zadaniem jest odcięcie dopływu prądu. Odcięcie prądu spowoduje brak uszkodzeń w instalacji i odbiornikach. Odcięcie prądu powoduje brak pożaru, porażenia prądem i wybuchu. Tak więc bezpiecznik w pierwszej kolejności chroni przed wypadkami, a dopiero później chroni instalacje i odbiorniki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak podłączyć bezpieczniki?

W naszych domach i mieszkaniach podłączonych do prądu jest dużo urządzeń. Na straży bezpieczeństwa stoją zabezpieczenia instalacyjne. Najczęściej stosowane w budownictwie są bezpieczniki elektryczne. Bez względu na rodzaj bezpiecznika znajdziemy z nim gniazdo i wymienna wkładkę topikową.

Bezpiecznik topikowy – najczęściej stosowanych w naszych instalacjach elektrycznych. Jest to typ zabezpieczenia obwodów elektrycznych. Takie bezpieczniki powinno dobierać się na podstawie charakterystyki prądu znamionowego. I tak, może być produkowany na 4, 8 lub 20A. Wybór bezpiecznika topikowego zależy od rodzaju obwodu oraz jakie obciążenia ma urządzenie podłączonego do sieci. Wymieniając przepalony bezpiecznik należy pamiętać o konieczności wyłączenia wszystkich urządzeń od zasilania prądem. Należy używać bezpieczników o tym samym prądzie znamionowym. Warto mieć bezpieczniki w zapasie.

Wyłącznik automatyczny – jest to zamiennik bezpiecznika topikowego. Jeśli nastąpi przepływ o zbyt wysokim napięciu wtedy przycisk bezpiecznika wyskakuje na zewnątrz. Nie trzeba wymieniać na nowy tylko wystarczy przycisk wcisnąć. Takie działanie bezpiecznika daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i większą wygodę obsługi. Bezpieczniki te są o wiele trwalsze od tych topikowych. Nawet po wielokrotnym użyciu działają poprawnie.

Wyłączniki nadprądowe – bezpieczniki te chronią całą instalacje oraz urządzenia podpięte do niej. Działają w chwili zanotowania przepływu prądu o przekroczonej wartości. Po usunięciu zwarcia można ponownie je uruchomić wymieniając przed tym bezpiecznik.

jak podłączyć bezpiecznik

Czym jest i do czego służy bezpiecznik?

Bezpiecznik przepięciowy zastąpił bezpieczniki topikowe. Jest częścią instalacji elektrycznej w domu zapobiegający uszkodzeniom odbiorników i całej instalacji. Znajduje zastosowanie w nowych instalacjach jak i tych starszych. Jest to element instalacji w domu wyposażony w instalacje odgromowe. Główka bezpiecznika wyposażona jest w specjalny przycisk.

Gdy nastąpi odłączenie zasilania przycisk zostaje wyrzucony na zewnątrz. Po naprawie awarii przycisk znowu jest wciskany, co powoduje przywrócenie zasilania. Zadaniem bezpiecznika jest natychmiastowe odcięcie dopływu prądu z chwili przepięcia lub przeciążenia. Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta.

Bezpiecznik podłącza się do skrzynki rozdzielczej. Z jednej strony znajduje się podłączenie do przewodu fazowego, a z drugiej strony do przewodu ochronnego. Takie podłączenie sprawia, że bezpiecznik pozostaje w stanie spoczynku. Kiedy mamy nagły skok napięcia bezpiecznik zmniejsza rezystancję przez co powstaje zwarcie między przewodem ochronnym, a fazowym i odłącza instalacje elektryczną. Bezpiecznik przepięciowy nie chroni przed skutkami porażenia prądem.

Rodzaje bezpieczników przepięciowych. Każdy bezpiecznik może posiadać trzy klasy zabezpieczeń.

  • Bezpieczniki elektryczne klasy A – stosowane są w instalacjach przesyłowych niskich napięć. Najchętniej znajdują zastosowanie w instalacjach domowych.
  • Bezpiecznik przepięciowy klasy B – jest pierwszym stopniem ochrony budynków. Znajduje zastosowanie w instalacjach wyposażonych w instalacje odgromowe oraz stosuje się w instalacjach podłączonych do linii kablowych i napowietrznych. W jego środku znajduje się iskiernik, który od razu przerywa łuk prądu.
  • Bezpiecznik elektryczny klasy C – jest drugim stopniem ochrony instalacji elektrycznej. Stanowi zabezpieczenie przed przepięciami 11,5kV. Jest to przepięcie, które przepływa przez bezpiecznik klasy B i może uszkodzić sprzęty elektryczne w domu. W sprzedaży pojawił się bezpiecznik B + C, który skutecznie zabezpiecza domowe instalacje. Umożliwia to ochronę instalacji oświetleniowej, sprzętu AGD i RTV.
  • Bezpiecznik elektryczny klasy D – jest trzecim stopniem ochrony. Zapobiega niskim przepięciom, które przepuszcza bezpiecznik B i C. Znajduje zastosowanie miejscowe, lecz chroni pojedyncze urządzenia elektryczne. Znakomicie sprawdza się w ochronie wrażliwej na skoki napięcia elektroniki. Bezpiecznik ten montowany jest w skrzynkach podtynkowych, gniazdkach elektrycznych lub jest przenośny.

Wyłączniki nadprądowe trójfazowe – jest stosowany kiedy mamy do czynienia z instalacją elektryczną trójfazową. Instalacja taka ma napięcie 230/400V. Z urządzeń potrzebujących trójfazowego zasilania wymienić można kuchenkę elektryczną i kocioł elektryczny. Jednym z rodzajów bezpieczników jest wyłącznik nadprądowy B16. Bezpieczniki takie mają za zadanie zabezpieczyć instalacje frójfazową przed uszkodzeniami wywołanymi zbyt dużym natężeniem prądu elektrycznego. Posiadanie instalacji trójfazowej zależy od wydania zgody przez zakład energetyczny. Wyłączniki trójfazowe zapewniają prawidłową obsługę instalacji oraz ułatwia kontrole pracy urządzeń podłączonych do takiej sieci.


Co to jest i do czego służy bezpiecznik różnicowy?

Jest to kolejne zabezpieczenie instalacji elektrycznej. W razie wystąpienia prądów ujemnych bezpiecznik odcina dopływ prądu. W dzisiejszych czasach jest podstawowym wyposażeniem instalacji elektrycznych z nowych domkach jednorodzinnych oraz mieszkaniach. Bezpiecznik analizuje napięcie wpływające i wypływające. W chwili pojawienia się prądów ujemnych następuje natychmiastowe odłączenie zasilania.

Prąd ujemny może powstać w trakcie awarii urządzeń elektrycznych. Bezpiecznik taki to znakomita ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym Reakcja bezpiecznika w postaci odcięcia zasilania następuje natychmiast po wykryciu prądów ujemnych. Można powiedzieć, że taki bezpiecznik jest również swego rodzaju ochroną przeciwpożarową. W ofertach sklepów elektrycznych znaleźć można wyłącznik nadprądowy wyposażony w bezpiecznik różnicowy. Ochronę przed porażeniem prądem gwarantuje bezpiecznik różnicowy z członem nadprądowym.


Jak dobrać bezpiecznik różnicowy?

Podstawowym kryterium doboru bezpiecznika różnicowego jest charakterystyka domowej instalacji elektrycznej. Dopiero odpowiednio dobrany bezpiecznik gwarantuje ochronę. Podczas wykonywania wyboru bezpiecznika należy zwrócić uwagę na parametry. Mam tu na myśli czułość bezpiecznika, czas działania: bezzwłoczne lub zwłoczne oraz kształt przebiegu prądu różnicowego.

Decydując się na bezpiecznik różnicowy warto chwile poświęcić na zapytanie o posiadanie przez bezpiecznik zabezpieczenia nadprądowego. Należy wiedzieć, że główka bezpiecznikowa nie posiadająca członu nadprądowego nie będzie pełnym zabezpieczeniem instalacji elektrycznej. W przypadku braku zabezpieczenia nadprądowego konieczne będzie dokupienie wyłączników nadprądowych. W obecnych czasach możemy już kupić zintegrowany wyłącznik różnicowy z wyłącznikiem nadmiarowym.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież