Ukośnica, zwana również ukosówką lub kapówką, to bardzo precyzyjne narzędzie do przycinania drewna, metali oraz innych materiałów. Dowiedz się, do jakich prac można wykorzystać piłę ukosową.

Piła ukośnica – charakterystyka narzędzia

Ukośnica jest narzędziem, które w ogólnym skrócie składa się z pily tarczowej umieszczonej na ruchomym ramieniu, które z kolei spoczywa na stabilnym blacie roboczym. Piła ukośnica jest narzędziem o zastosowaniu zbliżonym do nieco bardziej popularnej wyrzynarki, choć kiedy przyjrzeć się bliżej funkcjonalności jednego i drugiego narzędzia, łatwo jest dostrzec różnice. Na czym one polegają?

  • Ukosówki dają gwarancją znacznie większej precyzji i estetyki cięcia, co ma niebagatelne znaczenie na przykład przy docinaniu elementów, które po montażu będą widoczne, a więc na przykład boazerii lub elementów dekoracyjnych,takich jak ramy obrazowe.
  • W przeciwieństwie do wyrzynarek ukośnice nie dają natomiast możliwości wycinania dowolnego kształtu, ponieważ nie w ich przypadku nie występuje ruch kierowany ręką, ale dochodzi cięcia wzdłuż jednej linii.

Gdzie ukośnica znajduje swoje zastosowanie?

Ze względu na wysoką precyzję oraz dokładność i estetykę cięcia, piła ukośnica jest wykorzystywana przede wszystkim w różnego rodzaju pracach stolarskich. O ile w przycinaniu paneli podłogowych czy ściennych można zastosować zwykłą wyrzynarkę, ponieważ niedoskonałości zostaną przykryte przez listę, o tyle do przycinania widocznych krawędzi ukośnica okaże się niezbędna.Jest to narzędzie, które wykorzystuje się między innymi:

  • w stolarce okiennej,
  • przy budowie schodów i balustrad,
  • w zakładach meblarskich,
  • przy wytwarzaniu elementów zdobniczych, np. ram obrazów.

Ukosówki mogą jednak być wykorzystywane również do precyzyjnego przycinania innych materiałów, m.in. metali czy tworzyw sztucznych.


Jakie parametry powinna posiadać dobra piła ukosowa?

Każda piła ukośnica jest w stanie przecinać materiały pod kątem 45-90 stopni. Oznacza to, że przy bardziej złożonych projektach konieczne jest obracanie obrabianego detalu. Większe możliwości daje ukośnica dwustronna, a warto zwrócić uwagę także na piły ukosowe z posuwem. Dają one możliwość przycinania nieco szerszych desek, paneli lub listew z zachowaniem idealnej precyzji oraz prostej linii cięcia.

Bardzo ważnym parametrem jest oczywiściem możliwość obrotu piły pod danym kątem. Im zakres jest większy, tym więcej złożonych prac można wykonać za pomocą piły. Podczas wyboru ukosówki nie można zapomnieć również o zwróceniu uwagi na moc oraz prędkość obrotową. Możliwość regulacji tej ostatniej pozwala na pracę z różnymi materiałami.

Warto postawić na urządzenie sprawdzonej marki. Piły ukośnice pochodzące od cenionych producentów dostępne są w sklepie Emast.pl.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież