Lico cegły we wnętrzu lub na elewacji to absolutny bestseller w kategorii wykończenia ścian. Ze względu na walory wizualne, ale też użytkowe, płytki ceglane królują nieprzerwanie od kilku sezonów. Zdaje się, że ceglane ściany jeszcze długo nie wyjdą z mody, a najnowsze aranżacje wnętrz tylko utwierdzają nas w tym przekonaniu. Zastanówmy się, dlaczego lico cegły ciętej jest materiałem, na który warto się zdecydować przy wykończeniu budynków, nie tylko tych o przeznaczeniu mieszkalnym.



Cegła cięta lico – jak przebiega pozyskanie i produkcja płytek?

Zanim o względach wizualnych, warto powiedzieć kilka słów o samej metodzie pozyskania starej cegły. Cegła cięta to w najprostszym ujęciu oczyszczone i staranne wycięte płytki ceglane o określonej grubości. Płytki te zazwyczaj powstają z naturalnej, a zarazem historycznej cegły rozbiórkowej. Zakładając, że pozyskana cegła ma służyć jako materiał ozdobny, to rozbiórka budynków powinna być przeprowadzona ze szczególną ostrożnością, ręcznie, bez użycia maszyn ciężkich.

W kolejnym etapie cegła czerwona poddawana jest starannej selekcji. Kiedy stare cegły są przebrane pod kątem przydatności do zastosowania ich wewnątrz lub na zewnątrz, następuje czyszczenie. W trakcie tego procesu z cegły rozbiórkowej usuwane są wszelkie zanieczyszczenia. Następnie historyczne cegły trafiają do cięcia. Gdy płytki z ciętej cegły przejdą ten etap, zaraz po tym odbywa się mycie ciśnieniowe, które ma na celu usunięcie pyłu i zabrudzeń powstałych w wyniku ich produkcji. Na zakończenie lico cegły rozbiórkowej poddaje się suszeniu. Wszystko po to, by płytki z cegły ciętej zapewniały trwałość i cieszyły nasze oczy przez wiele lat.

 

Cegła cięta rozbiórkowa – gdzie prezentuje się najlepiej?

Płytki z cegły na podłogę lub ścianę uchodzą za materiał, który przede wszystkim ociepla wnętrze, nadając mu przy tym niezwykłego charakteru. Lico cegły rozbiórkowej jest pożądanym materiałem designerskim do tego stopnia, że wprost wyznacza aranżacyjne trendy.

Płytki ze starej cegły stanowią perfekcyjne dopełnienie wnętrz utrzymanych w kilku różnych stylach. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, cegła cięta występuje nie tylko w pomieszczeniach, które zostały zaaranżowane w stylu nowoczesnym, industrialnym bądź loftowym. Retro cegłę spotkać można także we wnętrzach klasycznych, rustykalnych oraz vintage. Co więcej, cegła ozdobna coraz częściej występuje w stylizacjach skandynawskich. W tym przypadku zazwyczaj malowana jest na biało. Dzięki temu pomieszczenie, w którym została wykorzystana jest w stu procentach skandynawskie!

 

Płytki ceglane – kiedy potrzebna jest impregnacja?

Zdecydowałeś już o użyciu cegły rozbiórkowej w swoim wnętrzu? Czy wiesz, że ten historyczny materiał potrzebuje odpowiedniej troski, by mógł przez kolejne lata zachować atrakcyjny i nienaganny wygląd? Dokładnie w tym celu producenci płytek ceglanych czy sklepy z cegłą dekoracyjną posiadają w swojej ofercie specjalne impregnaty do starej cegły.

Trzeba wiedzieć, że impregnacja czerwonej cegły na ścianę oznacza przede wszystkim wzmocnienie i zabezpieczenie cegły przed wodą, olejami i wszelkimi innymi zanieczyszczeniami.

Pamiętajmy, że celem impregnacji cegły ciętej może być także uwydatnienie koloru, tzn. uzyskanie płytek z cegły w pożądanym odcieniu. Impregnaty do starej cegły czerwonej potrafią coś jeszcze – stworzyć na ceglanej powierzchni powłokę z efektem matu lub pół-połysku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież