Silikon to materiał często wykorzystywany do uszczelniania urządzeń sanitarnych, drzwi czy okien. Jego zadaniem jest zabezpieczanie wybranego miejsca przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci i trzeba przyznać, że świetnie się z tego zadania wywiązuje. Do czasu. Tak jak każdy materiał wykończeniowy, tak i silikon z czasem traci swoje właściwości: spoina się osłabia i zaczyna pękać.

W takiej sytuacji starą warstwę trzeba zastąpić nową. Choć usuwanie silikonu nie jest proste, wręcz przeciwnie, to zajęcie dość pracochłonne, istnieją sposoby na to, by zrobić to szybko i skutecznie.



Jak wygląda mechaniczne usuwanie silikonu?

Mechaniczne usuwanie silikonu polega na zdrapywaniu spoiny specjalnie do tego celu przeznaczonymi narzędziami: nożykiem introligatorskim lub szpachelką, ewentualnie żyletką. Pozbywanie się silikonu w ten sposób jest nieco ryzykowne, możemy bowiem niechcący uszkodzić czyszczoną powierzchnię, dlatego należy taki zabieg wykonywać bardzo ostrożnie i starannie, tak aby nie pozostawić po sobie żadnych śladów. Jest to szczególnie ważne w przypadku prac prowadzonych na delikatnych podłożach, czyli na przykład wtedy, gdy usuwamy spoinę z ceramiki lub szkła – takie powierzchnie są bardzo podatne na zniszczenia, więc łatwo ulegają uszkodzeniom w starciu z ostrymi narzędziami. Konkretne wskazówki znajdziecie na https://www.polubiszremont.pl/jak-pozbyc-sie-resztek-silikonu/.


Na czym polega rozpuszczanie silikonu?

Silikonu trudno się pozbyć stosując wyłącznie metodę mechaniczną, dlatego kolejnym krokiem powinno być sięgnięcie po preparaty chemiczne służące do jego rozmiękczania. Wiele z nich dostępnych jest w formie poręcznego i wygodnego w użyciu sprayu ze słomkowym aplikatorem, co znacznie ułatwia aplikację. Wystarczy spryskać takim sprayem silikon, odczekać chwilę, a następnie zetrzeć jego pozostałości suchą ściereczką. Preparatów przeznaczonych do rozpuszczania uszczelniaczy można używać na różnego rodzaju powierzchniach, również szkle i ceramice, bez obaw, że ulegną zniszczeniu. Pozbywanie się silikonu przy użyciu silnych środków chemicznych może się wydawać na pierwszy rzut oka nieco ryzykowne, ale w rzeczywistości jest całkowicie bezpieczne. I co ważne – skuteczne!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież