Rozwój stosowanych technologii znacząco przełożył się na dostępność klimatyzacji dla wielkopowierzchniowych hal. Miejsca nieklimatyzowane charakteryzowały się pogarszaniem komfortu pracy, co skutkowało mniejszą wydajnością pracowników. Jednocześnie pracodawca mógł złamać obowiązujące przepisy prawa pracy.


Oxycom IntrCooll 4Seasons (https://www.oxy-com.pl/urzadzenie-wentylacja-hal-4s/) zaliczany jest do energooszczędnych technologii, które umożliwiają zapewnienie odpowiedniej wentylacji hal produkcyjnych, magazynowych, a także przemysłowych.

Oxycom IntrCooll 4Seasons charakteryzuje się:

 • Efektywnym trybem pracy w okresie letnim;
 • Możliwością odzyskiwania ciepła i zapewnieniem ogrzewaniem zimą;
 • Utrzymaniem właściwej wentylacji i filtracji przez cały rok;
 • Działaniem w oparciu o energooszczędność i wysoką wydajność;
 • Znaczącym obniżeniem kosztów w zestawieniu z konwencjonalnymi systemami AHU;
 • Cichą pracą;
 • Posiadaniem certyfikatu higienicznego VDI 6022
 • Niewydzielaniem gazów HCFC, które mają szkodliwy wpływ na środowisko;

Jakie są systemy wentylacji hal przemysłowych?

Odzyskiwanie ciepła i ogrzewania

W okresie zimowym, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, można dostrzec, że ciepłe powietrze unosi się ku sufitowi. System umożliwia filtrowanie ciepłego powietrza, a następnie wymieszanie go ze świeżym powietrzem. W razie konieczności może także je ogrzać. Następnie, powietrze o wskazanej temperaturze jest przekierowywane w dół przez specjalny dyfuzor opcjonalny AirOptimizer.

Jest to metoda, która zmniejsza ilość utraconego ciepła przez dach budynku. Jest to następstwo przeprowadzonej minimalizacji stratyfikacji we wnętrzach. Równolegle pomniejszeniu ulegają rachunki za ogrzewanie hal. 

System swobodnego chłodzenia

Sezony wiosenne i jesienne cechują się silnym promieniowaniem słonecznym, któremu towarzyszą niskie temperatury powietrza. Tryb swobodnego chłodzenia umożliwia wykorzystanie niskiej temperatury zewnętrznej do obniżenia temperatury na halach. W przeciwieństwie do działania klimatyzatorów, po hali rozprowadzane jest wyłącznie świeże powietrze, a nie schłodzone przez system. 

System jednostopniowego chłodzenia

IntrCooll 4 Seasons w miesiącach letnich, przy panujących wysokich temperaturach i równie wysokich wilgotnościach, pracuje w sposób umożliwiający chłodzenie wyparne. Ten tryb cechuje się ono jednostopniowością, bezpośredniością i brakiem wymiany ciepła pomiędzy układem a otoczeniem. 

Jest to rozwiązanie, które umożliwia ochłodzenie budynku i utrzymanie komfortowego poziomu wilgotności. Dyfuzor AirOptimizer pracuje w sposób, który umożliwia poziome ruchy rozprowadzające powietrze, a jednocześnie prędkość procesu jest wyższa.

System dwustopniowego chłodzenia

Dwustopniowy tryb chłodzenia w pierwszym etapie poddaje zimną wodę recyrkulacji. Następnie ma miejsce jej wykorzystanie do wstępnego schłodzenia powietrza pobieranego z otoczenia. 

Odizolowanie od wilgoci sprawia, że powietrze pochodzące z wymiennika ciepła posiada niższą temperaturę termometru suchego i termometru mokrego niż jej wartość na zewnątrz budynku. Z kolei w drugim etapie, powietrze jest schładzane przy wykorzystaniu wkładów przeznaczonych do chłodzenia wyparnego. 

Wentylowanie hal i obiektów przemysłowych

Komfortowe działanie klimatyzacji

Przeszłe rozwiązania umożliwiające klimatyzowanie dużych powierzchni w halach przemysłowych i handlowych posiadały bardzo wysokie ceny. Brak klimatyzacji był szczególnie odczuwalny w gorące dni, kiedy pracodawca niemalże łamał przepisy prawa. Rozwiązaniem tego problemu jest Oxycom 4Seasons. 

Mniejsze koszty

Konwencjonalne systemy w porównaniu do Oxycom 4Seasons są o wiele droższe, zarówno na etapie inwestycji jak i eksploatacji. Szacuje się, że Oxycom 4Seasons zapewnia oszczędność rzędu ok. 80%, co sprawia, że jest przyjazny dla środowiska i pozwala na utrzymanie pożądanego mikroklimatu. 

Lepsza jakość powietrza

Oxycom 4Seasons umożliwia stworzenie komfortowych warunków, co poprawia jakość pracy. Świeże powietrze znakomicie oddziałuje na samopoczucie. Każdy właściciel i administrator powinien dążyć do stworzenia jak najlepszych warunków. Z kolei Oxycom 4Seasons zapewnia mu równolegle oszczędność. 

Sprawdza się w każdym miejscu

Oxycom 4Seasons może być wykorzystywane w każdym klimacie, także tym ciepłym. W przypadku innych systemów, nie odnotowywano wymiernych rezultatów, a ich działanie bywało utrudnione. Oxycom 4Seasons wykorzystuje zaledwie 10% energii w porównaniu do konwencjonalnych systemów klimatyzacji. 

Inteligentny układ sterowania wentylacją przemysłową

W przypadku konwencjonalnych systemów chłodzenia, występuje wyłącznie jeden tryb pracy. IntrCooll posiada ich aż trzy. Bazuje na układzie dynamicznym sterowania EcoSmart odpowiedzialnym za dokonywanie pomiarów. Określa warunki atmosferyczne na zewnątrz i wewnątrz budynku, a następnie dopasowuje najskuteczniejszy tryb chłodzenia. IntrCooll wyposażony jest w bezpośredni system komunikacji z innymi urządzeniami, czujnikami, a także interfejsami. Wpływa to na łatwiejszą obsługę, również w trybie zdalnym. 

Połączenie z siecią internetową

Marka Oxycom nieustannie modernizuje oferowane produkty i usługi, w efekcie stworzył system poddawany automatycznym aktualizacjom. 

Monitoring wydajności

Oxycom 4Seasons pozwala na kontrolowanie aktualnej wydajności, co pozwala na obniżanie kosztów w przyszłości. 

Dopasowanie do panujących warunków atmosferycznych

Oxycom 4Seasons pozwala na koordynację systemu z warunkami pogodowymi. 

Różnice pomiędzy Oxycom 4Seasons a systemami bezpośredniego chłodzenia wyparnego:

 • Uzyskanie temperatury niższej nawet o 7ºC (13ºF) 
 • Zmniejszenie wilgotności w rozprowadzanym powietrzu aż o 50%
 • Zachowanie norm ASHRAE w odniesieniu do komfortu termicznego. 
 • Redukcja ilości zużytej wody.
 • Większa oszczędność energii.
 • Zmniejszenie wilgotności wewnątrz, co zwiększą komfort pracowników. 
 • Rozwiązanie dedykowane do suchego i umiarkowanego klimatu.
 • Mniejszy przepływ powietrza pozwala na wykorzystanie przewodów posiadających mniejszy przekrój.

Różnice pomiędzy Oxycom 4Seasons a konwencjonalnymi systemami klimatyzacji

 • Redukcja zużycia energii nawet o 90%.
 • Obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
 • Stały dostęp świeżego powietrza.
 • Zapewnienie regulacji wilgotności w pomieszczeniach w naturalny sposób.
 • Wyeliminowanie stref nadmiernie wychłodzonych i przeciągów.
 • Można wykorzystać system w pomieszczeniach, w których pozostają otwarte drzwi lub okna. 


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież