Przenoszenie ciężkich elementów to nieodłączny element pracy na placu budowy – bez względu na to, czy konstrukcja powstaje, czy jest rozbierana.

Z tego względu profesjonalne podnośniki to sprzęt, bez którego trudno byłoby się obyć przy przeprowadzaniu takich robót. Jakie rodzaje tych urządzeń się wykorzystuje i jakie pełnią zadania? Wyjaśniamy.

Podnośniki, czyli co?

Podnośniki są zaliczane do grupy urządzeń dźwignicowych. Ich konstrukcja umożliwia podnoszenie ładunków o dużej masie na dużą wysokość z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Mogą być wykorzystywane zarówno do transportu bliskiego różnego rodzaju materiałów czy ciężkich elementów, jak i ludzi. Wszystko zależy od zastosowanego typu urządzenia.

Jakie rodzaje podnośników są potrzebne przy budowach i rozbiórkach?

- Trudno jest wskazać jeden, uniwersalny typ urządzeń dźwignicowych, który sprawdzi się podczas wykonywania każdego rodzaju prac. W jednych sytuacjach potrzebny będzie podnośnik nożycowy mobilny, w innych – teleskopowy podnośnik koszowywyjaśnia ekspert z firmy GIZO, której specjalnością jest wynajem profesjonalnych podnośników. – Dobór odpowiedniej wersji urządzenia wymaga dokładnego przeanalizowania funkcji, jaką ma ono spełniaćdodaje.

Można jednak wskazać najbardziej popularne rodzaje podnośników – takie, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wynajmie czy zakupie. 

Podnośnik nożycowy mobilny

Podnośniki nożycowe to konstrukcje wyposażone w specjalną platformę transportową, najczęściej wzbogaconą o kosz zabezpieczający. Można je wykorzystać np. podczas realizacji prac wykończeniowych na wysokości (np. przy układaniu termoizolacji i montażu elewacji), jak również na początkowym etapie rozbiórki (np. do bezpiecznego przetransportowania wyjętych skrzydeł okiennych, mebli i innych elementów, które trzeba usunąć przed wyburzeniem).



Podnośniki koszowe przegubowe

Ich cechą charakterystyczną jest kosz znajdujący się na końcu ramienia. Zapewnia on bezpieczną pracę na wysokości. Możliwości są nieograniczone – szczególnie w przypadku wysokiej klasy urządzeń, takich jak podnośniki Genie czy podnośniki Manitou. Warto pamiętać, że wynajem podnośnika koszowego to często najrozsądniejsze rozwiązanie.

Podnośniki teleskopowe

Wyposażony w odpowiedni osprzęt podnośnik teleskopowy Manitou lub urządzenie innej marki znajdzie szerokie zastosowanie. Może posłużyć m.in. do sprawnego przenoszenia (także w poziomie, gdy zastosuje się model obrotowy) ciężkich elementów konstrukcyjnych – np. pozostałości szkieletu żelbetowego przy rozbiórce czy prefabrykowanych części budowanej hali stalowej. 

To oczywiście nie koniec zastosowań dla podnośników na placu budowy oraz terenie rozbiórki. Pewne jest jedno: odpowiednio dobrane urządzenie pozwoli na sprawne przeprowadzenie robót z zachowaniem zasad BHP. Warto więc postawić na wysokiej jakości sprzęt i zwiększyć efektywność działania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież