W tym artykule poruszymy temat, tego jak powinien przebiegać prawidłowy proces budowy szamba. Zastosowanie takiego rozwiązania przynosi bowiem szereg korzyści - między innymi pozwala znacznie ograniczyć środki finansowe przeznaczone na usuwanie ścieków. Mała uciążliwość sprawia, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dobrą inwestycją - jest tania w eksploatacji, bardziej ekologiczna. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze takiej alternatywy, warto zapoznać się z mechanizmem jej działania i etapami prac koniecznych do wykonania szamba.


Budowa przydomowej oczyszczalni. Samochód HDS

Pracę najlepiej zaplanować na okres między wiosną a jesienią, kiedy ziemia nie jest zamrożona i łatwo wykonać wykopy. W przypadku projektów mających funkcjonować przy nowo wybudowanym domu, zakończenie montażu i wszelkich prac należy zaplanować przed momentem zasiedlenia domu, ponieważ skuteczność niektórych oczyszczalni jest uzależniona od dostaw ścieków, inne natomiast potrzebują czasu, by uzyskać pełną efektywność. Kolejnym aspektem jest lokalizacja. Osadnik wstępny powinien być ulokowany możliwie jak najbliżej domu. Po wybraniu miejsca i zorientowaniu się w kwestiach prawnych takiego przedsięwzięcia, należy wykonać wykop o wymiarach odpowiednich dla wielkości zbiornika.

Następnie wykonujemy montaż szamba - przechodzimy do osadzenia zbiornika, wymaga precyzji w tym względzie skutkują tym, że podczas tych prac niezbędny bywa samochód HDS - ciężarówka z zamontowanym zestawem przenośnym. Tego rodzaju pojazd można wynająć na https://dzwigamy.com/samochody-z-hds/

Dzięki niemu proces jest wygodniejszy, szybszy, a przede wszystkim bezpieczniejszy. Kontrola sprawności połączeń szamba jest niezbędna, dopiero po niej możliwe jest zakopanie osadzonego zbiornika.

Kwestie prawna - czy budowa szamba wymaga pozwolenia?

Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt. 1 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 3a ustawy - Prawo budowlane, budowa zbiornika bezodpływowego na nieczystości o postaci ciekłej, o pojemności do 10 m3 jest legalna po zgłoszeniu tego właściwemu organowi administracji architektoniczno–budowlanej, czyli staroście lub prezydentowi miasta. Z kolei budowa większego szamba wymaga już pozwolenia na budowę.



Jaki zbiornik wybrać?

Zbiornik oczyszczalni powinien być przede wszystkim szczelny. Pojemnik jest wykonywane z reguły z tworzywa sztucznego o dodatkowo wzmacnianej konstrukcji lub też z kompozytów z włóknami szklanymi, które są szczególnie odporne na nacisk. Na rynku dostępne są oczyszczalnie z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym, a także warianty kompromisowe - łączące obie te technologie.

Najmniejsze oczyszczalnie wyposażone w jedną komorę mają postać dużej beczki albo wrzeciona i zajmują od 1 do 1,5 m2. Większość konstrukcji ma układ poziomy. Przed konkretną decyzją, warto więc rozeznać się w tym, co oferuje rynek tej branży. Tak by nasza przydomowa oczyszczalnia ścieków służyła przez długie lata.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież