Jak wymienić okna

Zastanówmy się kiedy już czas wymienić okno? Z pewnością gdy nie mamy szans na naprawę okna lub jest ona nie możliwa do wykonania.

Kolejnym powodem wymiany okna jest utrata szczelności i nadmierny upływ ciepła. Natomiast obowiązkowo należy wymienić okno, gdy już jest stare i utraciło swoje właściwości lub gdy remontujemy elewacje, mury i wykonujemy ogólne ocieplanie budynku mieszkalnego. Nieraz nie warto jest zatrudniać profesjonalisty w celu wymiany okna. Pracę ta można wykonać samodzielnie.





Jak zamontować okno?

Wymiana lub wstawienie nowego okna wcale nie należą do prostych czynności. Podczas prac przygotowawczych trzeba pamiętać o wielu ważnych rzeczach. Po przygotowaniu niezbędnych narzędzi, pianki montażowej i kotwic oraz innych elementów możemy przystąpić do bardzo ważnej czynności, którą jest wymierzenie wielkości okna. Po oczyszczeniu otworu okiennego należy metrówką zmierzyć szerokość i wysokość otworu okiennego. Czynność tą dla pewności warto wykonać powtórnie, aby w rezultacie otrzymać dokładny i sprawdzony wynik.

Należy uwzględnić konieczność obliczenia do szerokości i wysokości szczelin, które pozostawia się w celu umożliwienia w okresie letnich upałów rozszerzenia się ram okiennych. Wielkość szczelin zależy od materiały z którego wykonane są ramy okienne i jego koloru. Jak wszystkim wiadomo kolor ciemny w tym czarny chłoną więcej ciepła więc rozszerzają się bardziej. Po dokonaniu pomiarów i wyliczeń oraz zamówieniu okna można przystąpić do montażu. W tym celu należy pozbyć się skrzydła okiennego wyjmując je z ramy. Czynność tą wykonujemy aby uniknąć zarysowania lub pobicia szyby.

Po wykonaniu tej czynności przystępujemy do zdejmowania folii ochronnej z grzbietów ramy okiennej. Aby okno trzymało się należycie montujemy kotwy w wnęce okiennej i ramie okiennej. Do muru kotwy mocowane są za pomocą kołków rozporowych. Kotwy mocujemy z odległości około 15 cm od końca ramy i w odległości mniej więcej 70 cm od siebie. Okno należy wypoziomować przy użyciu poziomicy.

Po osadzeniu okna w wnęce okiennej należy pianką montażową wypełnić szczeliny. Montaż okna finalizuje się poprzez nałożenie warstw izolacyjnych. W współczesnym budownictwie stosuje się aż trzy warstwy. Wewnętrzną wykonuje się nakładając folie paroszczelną. Środkowa warstwa to pinka poliuretanowa, a ostatnia warstwa ta na zewnątrz wykonana jest z silikonu. Tak pokrótce wygląda montaż okna w otworze okiennym.

Niestety wielu z nas próbując wykonać to samodzielnie popełnia szereg prostych błędów do których można zaliczyć: złą ilość kotew głównie zbyt mała, źle wykonany pomiar wielkości okna, niezbyt poprawnie przygotowana powierzchnia wnęki okiennej i niezbyt dokładne wypełnienie pianki montażowej. Są też inne mniej lub bardziej rażące błędy podczas praca montażowych.

Komentarze  

0 #1 Jola 2019-10-09 09:45
Do wymiany okien namawiam mojego męża. Mówi, że ma pewne obawy co do wykonania wymiany okien. W prawdzie nie jest majsterkowiczem, budowlańcem lub złotą rączką, ale wierzyłam w jego umiejętności. Przy wymianie okien nie było jemu łatwo, ale podołał.
Wpis pod którym zostawiam komentarza jest ciekawy i posłuży jako uzupełnienie wiedzy pana domu.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież