Kompresory to wydajne urządzenia, które są wykorzystywane w wielu miejscach.

Korzystają z nich zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy, co wiąże się z wszechstronnym zastosowaniem. Czym cechuje się nowoczesna sprężarka? Jaki model dobrać? Co daje kompresor i gdzie jest wykorzystywany?

Nowoczesne kompresory

Nowoczesny kompresor to rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużym uznaniem na rynku. Urządzenie jest stosowane głównie do zastosowań:

  • warsztatowych,
  • garażowych,
  • przemysłowych itp.

Szeroka oferta producentów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierać można wśród kompresorów spiralnych, tłokowych, łopatkowych, śrubowych, sprężarek olejowych i bezolejowych, czy też z napędem pasowym lub bezpośrednim. Plusem jest fakt, że w tym przypadku skorzystamy także z osprzętu uzupełniającego, jaki obejmuje np. filtry, falowniki, narzędzia pneumatyczne, czy armaturę pneumatyczną. Rozbudowana oferta jest dostosowana zarówno dla małych, dużych i średnich firm, jak i do klientów prywatnych. 

Wydajna sprężarka

Idealne urządzenie spełni swoją rolę w pracy i warsztacie. To solidne narzędzia, z jakich każdego dnia korzystają profesjonaliści. Podczas doboru warto postawić na znaną markę i dobrą jakość, która wiąże się jednocześnie z atrakcyjną ceną. Okazuje się, że są one tworzone za pomocą solidnych materiałów i oryginalnych podzespołów. To z kolei wpływa na ich niezawodność pracy. Pamiętajmy o tym, że sprężarka i kompresor to jedno i to samo urządzenie. Słowa te są używane zamiennie, jednak nie każda sprężarka jest klasyfikowana jako kompresor. Sklepy z takimi urządzeniami oferują kompresory z podziałem na ciśnienie, producenta, czy typ sprzętu. Zazwyczaj klienci dobierają pojemność na poziomie >25l, 50l, 150l, 200l, 270l, 300l, 500l.

Jak działają te urządzenia?

Jest on mechaniczną sprężarką, która napędzana jest bezpośrednio przez silnik. Z wału korbowego przekazywana jest moc za pomocą paska, łańcucha lub przekładni zębatej. Okazuje się, że bezpośrednie połączenie silnika ze sprężarką niweluje zawahania w przyroście mocy, co jest typowe dla turbosprężarki. Cechą jest to, że kompresor jest smarowany przez układ olejowy silnika. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z większym zużyciem paliwa. 

Sprężarka działa na tej zasadzie, że w cylindrze porusza się tłok, natomiast powietrze jest zasysane do kompresora. Za pomocą mechanizmu wprawiany jest w ruch tłok w cylindrze. Ma on za zadanie zmniejszać pojemność zassanego powietrza, zachowując większe ciśnienie. 

Zastosowanie sprężarki

Nie zapominajmy o tym, że sprężarka ma wszechstronne zastosowanie. Jest wykorzystywane w przemyśle kolejowym, drzewnym, maszynowym, spożywczym i w wielu innych sektorach przemysłowych. Przykładowo śrubowe sprężarki mają na celu dostarczać ciśnienie w przewodach hamulcowych w kolejowym transporcie. 

Na rynku znajdziemy sporo modeli i urządzeń, które dostosujemy do swoich oczekiwań i danych zastosowań. Nowoczesne kompresory przydadzą się w domach i w firmach różnego rodzaju.

undefined

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież