Wielopiła służy do cięcia kawałków drewna na mniejsze części. W urządzeniu zamontowano kilka pił tarczowych napędzanych silnikiem, dzięki którym w krótkim czasie z jednego kawałka drewna można uzyskać jednocześnie kilka desek. Czynności wykonywane przez wielopiłę są bardzo przydatne nawet w początkującym warsztacie stolarskim, może być wykorzystywana również w różnego rodzaju zakładach ciesielskich, tartakach i miejscach obróbki drewna.


Wielopiła do drewna - możliwości tej maszyny stolarskiej

Schemat działania wielopiły zaprojektowany jest w taki sposób, aby urządzenie mogło wykonywać skomplikowane czynności związane z obróbką drewna. Umożliwia wykonywanie podłużnych cięć w drewnianych elementach konstrukcji drewnianych, wycinanie listew z pryzm, a także desek. Wielopiła (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/wielopily/) w zależności od potrzeb może wykonywać różne czynności, należy jedynie zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj urządzenia. Do wykonywania małych, bardzo precyzyjnych detali odpowiednie będą wielopiły wyposażone w laser, co wpływa na dokładność i tempo wykonywanej pracy.

Do wykonywania podstawowych czynności w zakładzie stolarskim wystarczy zastosowanie modelu o podstawowej konstrukcji. Taka wielopiła do drewna składa się ze stołu podawczego oraz powiązanych ze sobą pił tarczowych, obsługiwanie takiego urządzenia jest stosunkowo proste. W przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań i większych potrzeb bardziej przydatne może być zastosowanie rozbudowanych wielopił dwuwrzecionowych z obrzynarkami, mogą one być wyposażone nawet w pięć pił. Wielopiły tego typu są skonstruowane w taki sposób, że głębokość cięcia lub odległość pomiędzy nimi ustawiana jest elektronicznie.



Dobranie parametrów wielopiły uzależnione jest od kilku czynników:

 - jaki gatunek drewna ma być obrabiany na urządzeniu, dąb, jesion czy sosna, wielopiły są dostosowane do konkretnych gatunków drewna,

 - czy drewno jest wysuszone, czy mokre, ponieważ nie każdy rodzaj wielopił tnie drewno mokre,

 - jak często wielopiła będzie używana,

 - czy drewno ma być cięte na deski, czy też wykorzystywane do obrzynania nadmiaru materiału z boków.

W jaki sposób zwiększyć żywotność wielopiły?

Jeśli wielopiła do drewna ma być przez długi czas sprawna i bezpieczna w użytkowaniu, należy regularnie poddawać ja konserwacji. Jest to szczególnie istotne, kiedy wielopiła jest intensywnie eksploatowana i używana do bardzo precyzyjnych cięć. Należy też często sprawdzać wał piłowy, ponieważ zapewnia on odpowiednią pracę jedynie w wypadku, kiedy jego bicie jest rzędu od 0,01 do 0,02 mm.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież