Rozdzielnice licznikowe oraz skrzynki tego typu to dwa najważniejsze rodzaj ochrony dla aparatury elektrycznej.

W większości przypadku nie zwracamy na nie szczególnej uwagi, skrzynkę elektryczna jest jednak niezbędna nie tylko w każdym budynku, ale właściwie przy każdym lokalu. Na wyposażeniu tego typu urządzenia znajduje się licznik, a także różne elementy przyłącza elektrycznego.

Skrzynki licznikowe - do czego służą? Gdzie się je montuje?

Skrzynka elektryczna lub inaczej skrzynka licznikowa to swego rodzaju obudowa, z której kryje się aparatura elektryczna związana z dostępem do energii. Tutaj z reguły znajduje się licznik, ale nie tylko. W skrzynce ukryte są także wszelkiego rodzaju przyłącza elektryczne niezbędne do prawidłowego obiegu energii w danym lokalu czy całym budynku. Do skrzynki zaglądamy więc najczęściej, gdy chcemy sprawdzić stan licznika, jak również, gdy pojawiają się problemy z prądem. Wtedy właśnie pierwszym przedmiotem poszukiwań jest skrzynka elektryczna. Jest to najczęściej charakterystyczna metalowa szafa, która kryje w sobie licznik energii, bezpieczniki, a także inne elementy doprowadzające prąd do lokalu. Skrzynkę można spotkać w budynkach mieszkalnych, przedsiębiorstwa, biurach, magazynach i budynkach użyteczności publicznej. Najczęściej są to skrzynki licznikowe natynkowe. Wyposażone są w szybę, która umożliwia odczyt stanu licznika bez konieczności otwierania całej szafki. Często szafka elektryczna wyposażona jest w zamek, który chroni licznik przed dostępem osób niepowołanych.

Skrzynki licznikowe - jakie modele są na rynku?

Oferta skrzynek licznikowych jest bardzo szeroka: sklep.elus.pl/licznikowe-szafki-rozdzielnice-obudowy,2,536808. Warto z pewnością rozważyć zakup od doświadczonego producenta rozdzielnic niskiego napięcia. Liczniki mogą być zabezpieczone skrzynkami przeznaczonymi do instalacji jedno- i trójfazowych, wyposażonymi w szyby i zamki. Rozdzielnice i skrzynki elektryczne różnią się między innymi:

  • rozmiarami, 
  • kształtem, 
  • materiałem wykonania i sposobem jego zabezpieczenia (polecane rozwiązanie to skrzynki z blachy stalowej 0,8 mm z lakierową powłoką ochronną), 
  • liczbą modułów,
  • klasą ochronności.

Do czego służy rozdzielnica licznikowa

Rozdzielnica licznikowa przede wszystkim ma umożliwiać łatwe i bezproblemowe zamontowanie aparatury elektrycznej w postaci licznika oraz bezpieczników. Rozdzielnice mogą być jednak znacznie bardziej rozbudowane o różne elementy (wyłącznik różnicowoprądowy, rozłącznik izolacyjny). Wszystko zależy do tego, gdzie i jak montowana jest rozdzielnica. 
Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież