Czy mogę wyciąć drzewo na własnej działce?

To pytanie często zadają sobie właściciele prywatnych posesji, którzy zmagają się z problematycznie rosnącym drzewem na swoim terenie. Niekorzystne umiejscowienie w obrębie działki, groźba przewrócenia lub złamania czy tworzenie zbyt dużego zacienienia to tylko niektóre z przyczyn, które zmuszają wielu właścicieli nieruchomości do podjęcia decyzji o wycince danego okazu drzewa.Zasady przeprowadzania legalnej wycinki drzew w Wałczu

Warto wiedzieć, że wycinka drzew w Wałczu związana jest z ważnymi obostrzeniami, które reguluje ustawa o ochronie przyrody. W wielu przypadkach wymagane jest posiadanie pozwolenia na wycinkę, które wydawane jest odpowiednio dla danego obszaru przez wójta gminy bądź burmistrza lub prezydenta miasta. Brak pozwolenia może skutkować nałożeniem na właściciela terenu wysokiej kary pieniężnej, która uzależniona jest m.in. od gatunku wyciętego drzewa.

Zanim jednak udasz się do urzędu, aby złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę drzew, zapoznaj się z wyjątkami, kiedy można ją wykonać bez uruchamiania tej czasochłonnej procedury. Z terenu własnej działki możesz usunąć drzewa owocowe oraz te, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiednio dla danego gatunku:

- 80 cm – topola, wierzba, klon jesionolistny, klon srebrzysty,

- 65 cm – kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny,

- 50 cm – pozostałe gatunki drzew.

W przypadku drzew owocowych rosnących na terenach zabytkowych, kiedy obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza 50 cm, chęć wycięcia należy zgłosić do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Jak wygląda wycinka drzew w Wałczu?

Wykonanie wycinki drzew, szczególnie tych bardzo wysokich i o rozłożystych koronach nie jest łatwym zadaniem. Z racji na skalę prac i konieczność bezwzględnego zachowania zasad bezpieczeństwa wobec osób pracujących przy wycince, jak i całego otoczenia, nie polecamy podejmowania się tego zadania na własną rękę. Wycinkę należy powierzyć firmie, która ma odpowiednie doświadczenie w tym zakresie, dysponuje fachową wiedzą i specjalistycznym sprzętem.

Wycinka drzew Wałcz z wykorzystaniem podnośnika koszowego z powodzeniem przeprowadzana jest w terenach zabudowanych. Tak przygotowane zaplecze techniczne pozwala sprawnie i bezpiecznie usuwać drzewa znajdujące się blisko budynków, ciągów komunikacyjnych lub w innych kłopotliwych lokalizacjach. Wycinką zajmują się wykwalifikowani pilarze, którzy posiadają odpowiednie umiejętności oraz uprawnienia do pracy na wysokościach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież