Profile do systemów ociepleń - listwy elewacyjne – profile wykończeniowe do wykonywania elewacji metodą zwaną powszechnie „lekko-mokrą”.

Elementem lekkim jest tu okładzina termiczna na przykład styropian lub wełna mineralna, a mokrą jest tynk strukturalny zaciągany na okładzinę w postaci masy szpachlowej. Obecnie w nomenklaturze unii europejskiej stosuje się nazwę bezspoinowe systemy ociepleń. Generalną zasadą, która wyróżnia ten sposób wykonywania ociepleń jest montaż okładziny termicznej tak, aby wykluczyć powstawanie mostków termicznych i destrukcyjny wpływ wody (uniemożliwienie jej wnikania w głąb elewacji).






Kompletny system bezspoinowego systemu ociepleń składa się z następujących elementów:

  • okładzina termiczna,

  • łączniki do montażu okładziny,

  • zbrojąca siatka z włókna szklanego,

  • klej do montażu okładziny i zatapiania siatki zbrojącej,

  • tynk strukturalny

  • profile wykończeniowe (listwy elewacyjne).

Okapniki – wykorzystywane są do odprowadzania wody z elewacji ociepleniowej. Walory użytkowe: odprowadzają wodę z dala od powierzchni elewacji, są łatwe i szybkie w montażu, zapewniają także wzmocnienie oraz równe i estetyczne wykończenie dolnych krawędzi elewacji. Okapniki montuje się wszędzie tam gdzie trzeba odprowadzić wodę z dala od powierzchni elewacji czyli m.in. pod tarasem, gzymsem i balkonem. W celu zapewnienia prawidłowego montażu należy zatopić siatkę z włókna szklanego w którą zaopatrzony jest okapnik, w kleju przeznaczonym do montażu siatki szklanej do styropianu. Klej należy rozprowadzić po powierzchni styropianu. Następnie wtopić w klej siatkę szklaną pochodzącą z listwy okapnikowej po czym szybko przykryć tą siatkę systemową siatką szklaną na zakład 10 cm. Całość trzeba wykonać w jednej czynności tak aby obydwie siatki były zatopione w kleju tworzącym jedną warstwę. Po wyschnięciu można nakładać tynk, który powinien być rozprowadzony równomiernie.

Bonie z elementem traconym to nowoczesne rozwiązanie do wykonia ozdobnych rowków w elewacji ociepleniowej. Listwy posiadają zewnętrzne zamknięcie w postaci płaskownika. Płaskownik to element tracony, który należy usunąć po wykonaniu montażu listwy i wyschnięciu tynku. Takie rozwiązanie daje korzyści do których zaliczyć można: znaczne przyspieszenie prac tynkarskich bez straty czasu na żmudne klejenie i tynkowani przy listwach, idealnie równy kształt – dzięki zewnętrznemu zamknięciu, który usztywnia listwę podczas montażu – listwa zachowuje wymiary producenta, brak zjawiska „falowania” listwy oraz całkowity brak strat kleju i tynku podczas montażu. Zacieranie tynku pomiędzy boniami odbywa się niezwykle sprawnie, bez zwracania uwagi na zamontowane profile do boniowania. Prowadzenie pacy z tynkiem jest oparte na zamkniętych listwach, w ten sposób żadna ilość tynku nie wpada do wewnątrz listwy. Tynk jest zaciągnięty doskonale równo, nie ma możliwości powstawania nierówności tynku pomiędzy kolejnymi listwami, gdyż paca jest równo prowadzona na listwach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież