Cięcie laserem to nowoczesna technologia, która pozwala na uzyskiwanie bardzo precyzyjnych kształtów z różnego typu materiałów. Charakteryzuje się przede wszystkim powtarzalnością działań, która jest niemożliwa do uzyskania przy stosowaniu innych metod obróbki. Z tego powodu ta technika może być wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się, jak działa i do czego najbardziej przydaje się cięcie laserowe.

Jak przebiega proces cięcia laserowego

Cięcie laserowe odbywa się przez interakcję między skupionym promieniem lasera i obrabianym przedmiotem. Polega to na nagrzewaniu konkretnego metalu lub niemetalu do momentu, aż ulegnie on roztopieniu i odparowaniu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i zapewnić precyzyjny przebieg procesu, zastosowane są liczne środki pomocnicze. Powstający ciekły metal jest wydmuchiwany ze szczeliny cięcia przez gaz tnący, który wypływa z dyszy razem z promieniem lasera. Na rynku dostępne są małe urządzenia tego typu, ale najwyższą jakość mogą zagwarantować firmy takie jak Konstalmet, które posiadają duże maszyny od najlepszych producentów.

Różne metody cięcia laserowego

Uniwersalność lasera pozwala na zastosowanie go w wielu przypadkach. Promień może bardzo szybko i elastycznie przeciąć każdy detal niezależnie od kształtu, rozmiaru i grubości materiału. Dlatego cięcie laserowe jest coraz częściej pierwszym wyborem przy obróbce tworzyw zarówno metalowych, jak i niemetalowych. W zależności od wymagań istnieje również możliwość wykorzystania różnych gazów tnących i wartości ciśnienia, które wpłyną na rezultaty całego procesu.

  • Cięcie palnikowe – w tym rodzaju funkcję gazu tnącego pełni tlen, który jest wdmuchiwany do szczeliny cięcia. Spala on i utlenia ciekły metal. Ta metoda nadaje się świetnie do obróbki grubych blach i stali konstrukcyjnej.
  • Cięcie plazmowe – tutaj gazem tnącym jest azot lub argon. W przeciwieństwie do cięcia tlenem nie zachodzi tu reakcja z metalową powierzchnią w szczelinie. Główną zaletą tej metody jest pozostawienie gładkich krawędzi wolnych od zadziorów i tlenków.
  • Cięcie sublimacyjne – w przypadku tego sposobu, laser odparowuje materiał przy jak najmniejszej ilości ciekłego metalu. Azot, argon lub hel, które są gazami procesowymi, zapewniają wysoką jakość krawędzi cięcia.
  • Cięcie precyzyjne – podczas tego cięcia energia lasera wykonuje pojedyncze otwory. Takie krótkie impulsy zapewniają bardzo dużą gęstość mocy na powierzchni przedmiotu. Umożliwia to wycinanie drobnych elementów bez odkształcania pod wpływem temperatury.

Zalety cięcia laserowego

Jedną z najlepszych właściwości metody cięcia laserowego jest możliwość bezpiecznej obróbki wszystkich powszechnie wykorzystywanych materiałów. Promień bez problemu poradzi sobie z metalami takimi jak stal, stal szlachetna i aluminium. Wyzwania nie będą stanowić też inne tworzywa np. szkło, drewno czy ceramika. Każdy przedmiot można też wyciąć w dowolnych konturach. Ta nowoczesna metoda umożliwia stworzenie bardzo gładkich krawędzi, które nie wymagają czasochłonnej obróbki wykańczającej.

Ważną specyfiką lasera jest to, że wykonuje on pracę bezdotykowo. Inne metody wiążą się z użyciem masywnych narzędzi, które silnie oddziałują na blachę lub inny materiał. Dzięki tej właściwości cięcia laserowego samo urządzenie nie ulega zużyciu, a obrabiany przedmiot nie jest narażony na zniekształcenia i uszkodzenia.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież