Panele podłogowe cieszą się coraz większą popularnością.

Powodów jest kilka na przykład panele cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością i są łatwe w pielęgnacji, poza tym jest dostępna różnorodna oferta. Dostępne są panele, które imitują inne materiały. Preferujesz jasne czy ciemne drewno? Masz chęć na panele kamienne czy strukturalne? Wybór paneli podłogowych jest ogromny. Poniżej zostanie przedstawiony krok po kroku montaż paneli podłogowych na klik oraz narzędzia, które będą potrzebne.






Jak położyć panele - krok po kroku

Krok 1.
Przed położeniem paneli trzeba je 48 godzin wcześniej zaaklimatyzować. Najlepiej położyć je pionowo nie wyjmując z pudełka. Temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza, a wilgotność powinna być w przedziale 50-70%.

Krok 2.
Układanie paneli podłogowych na przygotowane podłoże. Podłoże musi być suche, stabilne i czyste, poza tym w podłożu nie może być niezwiązanej wilgoci. Ponadto podłoga musi być równa. Nierówna podłoga powoduje przesuwanie się paneli, otwieranie i pękać w miejscu połączenia na pióro-wpust. Nierówność sięgająca 3 mm na metr kwadratowy można wyrównać używając masy szpachlowej. Jest możliwość skorzystania z samopoziomującej się masy wyrównawczej. Dzięki niej otrzymasz płaskie i równe podłoże. W ten sposób łatwo uzupełnisz ubytki i pęknięcia. Po wylaniu masy należy poczekać na całkowite wyschnięcie.

Krok 3.
Ułożenie folii paroizolacyjnej i izolacji akustycznej. Na jastrychu i podłogach z ogrzewaniem podłogowym należy ułożyć folię paroizolacyjną, która chroni wykładzinę przed wilgocią. Folię należy rozwinąć wzdłuż układanych na niej paneli i odpowiednio dociąć. Przy ścianach folia powinna wystawać na 10cm. Kolejne pasma folii układa się z 20 cm zakładką, a miejsca styku skleja się taśmą. Po tym przychodzi czas na izolację akustyczną w postaci korka, filcu lub pianki PE.

Krok 4.
Jak układać panele podłogowe względem okna. Panele kładzie się równolegle do kierunku padania promieni słonecznych. Układanie paneli należy rozpocząć od tylnego lewego rogu. Z użyciem piły lub wyrzynarki należy usunąć pióro lub wpust w panelach, które będą w pierwszych rzędzie. Następnie układa się panele przy ścianie pamiętając o tym żeby przylegała do ściany strona z obciętym wpustem lub piórem. Panele należy połączyć stronami czołowymi. Między panele, a ścianę układa się rozpórki. W zależności od wielkości pomieszczenia odpowiednia dylatacja powinna wynieść 10-15mm. Ostatni panel w rzędzie przeważnie trzeba dociąć używając piły lub wyrzynarki. Pamiętać należy o tym żeby ostatni panel nie był krótszy niż 50cm.

Krok 5.
Docinanie paneli podłogowych. W celu przygotowania ostatniego w rzędzie panelu należy zmierzyć długość uwzględniającą odpowiednią odległość od ściany i zaznaczyć za pomocą kątownika i ołówka. Najlepszym narzędziem cięcia jest tarczówka stolarska lub gilotyna do cięcia paneli. Jeśli nie posiadasz takich narzędzi to można użyć wyrzynarki. Układając odcięty panel należy zwrócić uwagę aby krawędź cięcia wskazywała w dół. Kolejny rząd rozpocznij od przesunięcia panelu względem już położonych. Żeby podłoże było stabilne i prezentowało się dobrze przesunięty panel nie może być krótszy niż 40cm.

Krok 6.
Zachowanie odstępu od ściany. Warto pamiętać, że okładziny i panele podłogowe pracują czyli rozszerzają się i kurczą pod wpływem różnic temperatury. Dlatego przy elementach konstrukcyjnych takich jak ściany należy zachować odstęp 10-15mm. Do zachowania ostępu używa się specjalnych klinów dystansowych lub rozpórek.

Krok 7.
Układanie paneli podłogowych na zatrzask. Układanie takich paneli jest naprawdę łatwe. Wystarczy połączyć panele dzięki specjalnemu zatrzaskowi. Do zatrzaśnięcia używa się młotka.

Krok 8.
Łączenie paneli podłogowych. W tym kroku należy ostrożnie położyć panele używając młotka lub dobijaka. Elementy końcowe należy dociągnąć stalowym zaczepem.

Krok 9.
Układanie ostatniego rzędu paneli podłogowych. W tej sytuacji panele należy dociąć wzdłuż dłuższego brzegu. W tym celu mierzy się szerokość uwzględniając szczelinę dylatacyjną. Przy dopasowywaniu paneli można pomóc sobie stalowym zaczepem.

Krok 10.
Układanie paneli, a rury grzewcze. W celu ułożenia paneli przy rurach grzewczych należy odrysować miejsce rur dodając 10mm średnicy. Następnie wyrzynarką przetnij między otworami. Teraz należy ułożyć panel i przykleić tylną część. Otwory można zamaskować rozetą.

Krok 11.
Jak układać panele przy ościeżnicach. Kolejnym newralgicznym miejscem podczas montażu paneli jest ościeżnica drzwiowa. Najlepiej jest skrócić ją o grubość paneli i izolacji i wsunąć panel pod nią. Należy przyłożyć odciętą część panelu do drzwi i za pomocą zgłębiarki odciąć. W przypadku ościeżnic z metalu wyżłobienia odcina się w panelu. Nie należy pominąć szczeliny dylatacyjnej wielkości 8-10mm. Powstały otwór można uszczelnić masą akrylową.

Krok 12.
Montaż listew podłogowych. W celu wykończenia paneli na styku z ścianą w pierwszej kolejności trzeba odciąć folie paroizolacyjną. Następnie montuje się listwy przypodłogowe. Aby dopasować listwy w narożnikach należy użyć piły do cięcia ukośnego.

Krok 13.
Montaż listew przejściowych na podłodze wyłożonej panelami podłogowymi. Dzięki takim listwom ukryje się przejścia pomiędzy panelami a wykładziną oraz szczeliny dylatacyjne. Listwy przykręca się do podłoża, aby nie przesuwały się. Miejsca styku można ukryć różnego rodzaju listwami to jest listwami przyklejanymi, przykręcanymi lub montowanymi na zatrzask.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież