Renowacja i malowanie ogrodzeń metalowych uzależnione jest od rodzaju płotu i użytego metalu, stopnia skomplikowania kształtu i czasu, który możesz poświęcić.

Prace renowacyjne można przyspieszyć pod warunkiem odpowiedniego przygotowania zaplanowania oraz od odpowiedniego doboru narzędzi.

Przygotowanie płotu do malowania

Prace przygotowawcze muszą być staranne. Na rynku dostępna jest farba, która radzi sobie z powierzchnią jedynie wstępnie oczyszczoną. Także w tym przypadku proces nie musi być staranny i czasochłonny. W wielu przypadkach oprócz usunięcia luźnych powłok i fragmentów korozji warto oczyścić płot z starych warstw malarskich. Ręczne szlifowanie jest skuteczne, ale męczące i czasochłonne. Warto więc pomyśleć o skorzystaniu z szlifierki do metalu z specjalnymi zestawem tarcz i szczotek, które pozwalają doczyścić trudno dostępne miejsca. Po tej czynności płot należy osuszyć, odpylić i odtłuścić. Dopiero po tych czynnościach można przejść do malowania.

Wybór farby, czyli czym pomalować metalowy płot?

Szybkiej renowacji wychodzą naprzeciw gruntoemalie. Łączy ona działanie antykorozyjne z końcową warstwą wierzchnią. Głównie ten środek nie wymaga zbyt starannego oczyszczenia powierzchni. Jak warstwa końcowa ma dodatkowo dekoracyjne efekty takie jak postarzenie, kutej stalki lub drobinek nierówności i imitacji rdzy, oczyszczona powierzchnia nie musi być idealnie gładka. Na rynku jest naprawdę wiele preparatów do malowania powierzchni metalowych i stalowych znajdujących się na zewnątrz, co za tym idzie narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Są farby podkładowe jak i emalie nawierzchniowe. Farby gruntujące mają za zadanie chronić powierzchnie przed korozją. Ponadto farba ujednolica i wzmacnia podłoże oraz zmniejsza i wyrównuje jego chłonność, co powoduje, że farba nawierzchniowa równomiernie wysycha i tworzy jednolicie kolorystyczną powierzchnię. Farba podkładowa zmniejsza zużycie farby nawierzchniowej oszczędzając czas i koszt odnowienia ogrodzenia. Nawierzchniowe farby pozostawiają powierzchnię udekorowaną i odporną na wpływ warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Pozostawiają różną powierzchnię matową, półmatową, z połyskiem. Występują w bogatej palecie kolorów. Nawierzchniowego gruntoemalie – łączą w sobie preparat zabezpieczający metal przed korozją oraz farby właściwej tworząc nieprzepuszczalną powłokę, która izoluje metal od otoczenia nadając jej wysokie walory dekoracyjne. Farby te można stosować bez wcześniejszego gruntowania malowanej powierzchni.

Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego - sposoby odnawiania

Rdzę da się usunąć, a metal zabezpieczyć na kolejne lata. Oto trzy sposoby:

  • rdzę i resztki farby należy zedrzeć aż do surowego metalu. Nie wolno pozostawić niewielkich ilości rdzy, bo będzie się rozprzestrzeniać. Powierzchnię należy potraktować preparatem antykorozyjnym w celu zneutralizowania tego, co pozostało. Potem metal maluje się farbą gruntującą, a następnie farbą dekoracyjną na wybrany kolor. Jest to proces czasochłonny, ale zalecany gdy stare powłoki są bardzo zniszczone.
  • usuwa się resztki rdzy i spękanej farby. Płot maluje się farbą zawierającą środki antykorozyjne. Praca idzie szybciej, bo nie trzeba oczyszczać do czystego metalu, poza tym odpada malowanie preparatem antykorozyjnym i stosowanie farby podkładowej.
  • ogrodzenie poddaje się piaskowaniu, które polega na traktowaniu powierzchni metalu wodą z piaskiem pod wysokim ciśnieniem. Tą czynność można przeprowadzić w specjalistycznym warsztacie, ale trzeba zdemontować ogrodzenie. Jest to bardzo droga, ale niezwykle skuteczna metoda. Po piaskowaniu metal jest gotowy do malowania.

Jak nie ulegamy pokusie szybszego wykonania prac i będziemy przestrzegać kilku zasad możemy otrzymać solidne zabezpieczenie bez dużych nakładów czasowych. Rzeczy, które trzeba bezwzględnie przestrzegać:

  • czas eksploatacji – w przypadku ogrodzeń z metalu tyczy się to bramy i furtki. Czas pełnego utwardzenia powierzchni zaprocentuje późniejszą trwałością pokrycia. Świeżą powłokę można zarysować co wpłynie na pojawienie się wilgoci i odparzaniem farby od powierzchni, co skutkuje późniejszym pojawieniem się rdzy.
  • warunki aplikacji – każde farby mają określony przedział temperatur w czasie których można ją użyć. Przekroczenie skutkuje utratą właściwości ochronnych i pogorszeniem parametrów farby. Malowanie najlepiej wykonać w pochmurny, ale nie deszczowy dzień. Trzeba wziąć pod uwagę czas utwardzania warstwy i ewentualne opady deszczu i silnego nasłonecznienia.
  • czas schnięcia pomiędzy warstwami – czas potrzebny na utwardzenie się warstwy przed położeniem kolejnej nie skraca się. Pokusa jest duża, bo zyskanie kilku godzin, ale nie jest to opłacalne więc nie warto skracać czasu. Jeśli warstwy są kładzione szybciej lub jest zbyt gruba warstwa to spowoduje to stworzenie się nieestetycznych zacieków, a w skrajnych przypadkach farba po prostu spłynie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież