Na wsi płot zmurszały i poszarzały może mieć swój urok, ale jako ogrodzenie nowoczesnej posesji nie budzi pozytywnych wrażeń.

Dlatego co jakiś czas warto odnowić parkan i przywrócić dawny wygląd. Taki płot wykonuje się raczej z drewna rodzimego, które jest podatne na biodegradację. Silne upały i silne mrozy powodują jego szybsze starzenie się. Wnikająca w płot wilgoć powoduje pojawienie się grzybów, machu i glonów. Ciągłe pęcznienie i i kurczenie się drewna sprzyja zagnieżdżeniu się owadów. Na wszystkie te mankamenty jest sposób.


Jak odnowić drewniany płot krok po kroku

Prace renowacyjne zaczynamy od oczyszczenia powierzchni. Pierwszym krokiem jest ocena stanu sztachet. Te, które są nazbyt zniszczone powinno się wymienić. Jeśli drewno jest nadal trwałe i połączenia są solidne wtedy możemy przystąpić do usunięcia wierzchniej warstwy i doprowadzić drewno to stanu gładkości i równości. W przypadku małych płotów i niezbyt dużej ilości ubytków wystarczy użyć papier ścierny o ziarnistości 150-200. Warto umieścić taki papier na pacy wtedy szlifowanie będzie trwało krócej i szybciej uporamy się z niedoskonałościami. Do większego płotu będzie potrzebna szlifierka mechaniczna. Jeśli nie chcemy szlifować to można posunąć się do wykorzystania środka do usuwania starych powłok. Taki preparat doskonale usunie ślady farby, lakieru, lazury, a przy tym nie zniszczy powierzchni płotu i nie przyciemni koloru drewna. W celu usunięcia tłuszczu i plam można użyć benzynę ekstrakcyjną.

Usuwanie mchu i grzybów. Jak na drewnianej powierzchni rozwinął się mech, to przed przystąpieniem do dalszych czynności trzeba się go pozbyć. Od razu przychodzi na myśl zdrapanie mchu szpachelką, ale tego nie wykonuje się. W czasie zdrapywania mech się rozprzestrzeni, a wdychanie jest niezdrowe dla człowieka. W tym celu stosuje się stosowny preparat do usuwania mchu. W sprzedaży jest sporo środków na mchy i glony, które działają na wilgotnej powierzchni płotu. Po upływie kilku chwil należy oczyścić płot szczotką. Po tej czynności wskazane jest obmycie płotu wodą. W tym celu można użyć myjki ciśnieniowej. Drugim zagrożeniem dla płotu są grzyby. Drewno z grzybami ma charakterystyczny szary nalot. I tu znowu używamy specjalistycznego preparatu, który usuwa grzyby i zapobiega przed ponownym pojawieniu się grzybów. Dodatkowo taki preparat ma właściwości konserwujące drewno.

Zabezpieczenie drewna. Poza zakończeniu szlifowania należy płot oczyścić z drobnych nieczyszczeń i pyłu. Najlepiej wykonać to szczotką o twardym włosiu. Na tak przygotowaną powierzchnie nanosi się impregnat. Najlepszy jest taki, który zabezpieczy drewno przed działaniem warunków atmosferycznych oraz ochroni przed grzybami, mchem i pleśnią. Dobrze jakby ten impregnat już po nałożeniu pierwszej warstwy chronił drewno. Do naniesienia impregnatu najlepiej wykorzystać pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Impregnat należy rozprowadzać na dużej powierzchni,a gdy zacznie matowieć trzeba rozprowadzić półsuchym pędzlem wzdłuż słojów. Po impregnacji można położyć lakier, lazurę, bejcę, lakierobejcę lub farbę. Rodzaj preparatu jaki należy użyć zależy od efektu, który chcemy osiągnąć między innymi wykończenie powierzchni (mat, połysk, satyna). Bejca, lakierobejca i oleje zachowują widoczność słojów, a farby zakrywają. W celu skrócenia czasu pracy i ilości nakładanych warstw warto sięgnąć po lazurę. Jest to preparat łączony zalety impregnatu i lakierobejcy. Impregnat chroni i dekoruje elementy drewniane i nadaje im trwały, atrakcyjny wygląd.

Pokrywanie zaimpregnowanego drewna za pomocą odpowiedniego środka. Po wyschnięciu impregnatu płot można pomalować środkami nawierzchniowymi. To wyboru jest kilka rodzajów produktów:

  • bejca – chroni drewno, ale nie zakrywa jego struktury, a wręcz przeciwnie pięknie ją prezentuje.
  • lakierobejca – jest to połączenie bejcy i lakieru. Używane jest po to żeby chronić drewno przed wilgocią.
  • olej – podkreśla naturalny rysunek słoi. Często występuje w postaci bezbarwnej i jest łączony z impregnatem.
  • farba – warto skorzystać z emalii do malowanie na zewnątrz. Dzięki temu płot będzie nie tylko ładny dla oka, ale również zabezpieczony przed wilgocią oraz innymi warunkami atmosferycznymi. Najlepiej zakupić farby akrylowe, alkilowe lub poliuretanowe, które mają właściwości hydrofobowe.
  • lazury – w swoim składzie mają teflon więc można stosować zamiast impregnatu. Chroni drewno przed wszystkimi niekorzystnymi czynnikami.
  • lakier – dzięki lakierowi drewno jest zabezpieczone przed ścieraniem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Gruba warstwa zakrywa słoje drewna.

O czym należy pamiętać odnawiając płot?

W przypadku drewnochronnych farb i lakierów, których jest spory wybór trzeba poświęcić więcej czasu, gdyż przed nałożeniem lakieru lub farby drewno trzeba wyszlifować i zagruntować. Najmniej pracy zajmuje renowacja płotu, który był impregnowany, a potem malowany lazurom. W tej sytuacji wystarczy oczyścić drewno z mchu i nanieść nową warstwę lazury bez szlifowania. W domach drewnianych olej lniany jest można rzec obowiązkiem. Jednak nie chroni on drewna przed promieniami UV, mikroorganizmami i grzybami. Z tego powodu olej lniany nie nadaje się do malowania ogrodzenia jest absolutnie nie przydatny.

Drewno uchodzi za bardzo wytrzymały materiał. Jednak nie zabezpieczony narażony jest na działanie wody, wilgoci i innych warunków atmosferycznych i traci swoje zalety którymi są trwałość i atrakcyjny wygląd. Więc o drewno trzeba dbać. Niezabezpieczone drewno będzie niszczało. Tracą kolor, pęcznieją, a czasem nawet pękają. Deski w takim stanie podatne są na grzyby i pleśnie. Nieimpregnowane drewno zamiast tworzyć solidne zabezpieczenia, stanie się niebezpieczna powierzchnią. Odnawianie płotu z drewna jest więc konieczne. Odpowiednie zabezpieczenia drewna gwarantuje atrakcyjne i skuteczne zabezpieczenie posesji i warunek przetrwania płotu przez wiele lat. Takie odnowienie płotu nie jest czynnością trudną i skomplikowaną. Z pewnością jesteś w stanie te czynności wykonać sam.

Odnawiania drewnianego płotu - na co zwrócić uwagę?

Popękana farba lub lakier i ubytki w nich powoduje nieatrakcyjny wygląd. Stanowią one barierę dla nowych produktów. Będą odznaczały się po pomalowaniu, ale też utrudnią osiągnięcie skutecznego zabezpieczenia. Nie warto zastanawiać się jak je zamaskować tylko usunąć stare powłoki przed impregnacją. To przedłuży trwałość i skuteczność. Powierzchnia drewna musi być odpowiednio wyszlifowana i wyczyszczona aby impregnat mógł dobrze się wchłonąć.

W ten sposób można też określić czy deski nadają się do wymiany na nowe. Jak ogrodzenie z drewna wymaga szlifowania do surowego drewna to należy po tej czynności drewno zagruntować. Deski muszą być suche aby środek dobrze się wsiąknął. Wiosną deski mogą być wilgotne od wcześniej zalegającego śniegu i opadów deszczu. Należy zwrócić na to uwagę chcąc położyć impregnat. Jak deski są wilgotne to prace renowacyjne należy przenieść na inny dzień. Wystarczy żeby ogrodzenie wyschło na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież