Jedną z podstawowych zalet jest wygoda. Drewno będzie składowane w odpowiednim miejscu i na posesji będzie panował porządek.

Kolejną zaletą jest wpływ na jakość opału. Dobrze skonstruowana drewutnia chroni drewno przed zawilgoceniem i opadami deszczu. Zaletą jest również estetyka naszego ogrodu. Taka drewutnia może stać się jedyną w swoim rodzaju ozdobą.


Niezbędne formalności

Wybudowanie wiaty o powierzchni do 50m2 nie wiąże się z koniecznością zgłaszania budowy oraz koniecznością posiadania zgody na jej zbudowanie. Taka wiata może powstać bez wszelkich formalności. Jak mowa o składzikach na drewno to jeśli nie chcemy tracić czasu na zbędne formalności jej powierzchnia nie powinna być większa niż 35m2. Należy pamiętać o przepisach przeciwpożarowych więc taką drewutnię można postawić w odległości większej niż 4m od sąsiedniej działki. Jeśli chcemy drewutnię postawić bliżej to powinna być wyposażona w ognioodporną przegrodę od strony sąsiadującej z inną działką.

Gdzie zbudować drewutnię?

Oprócz wymogów prawnych warto wziąć pod uwagę własną wygodę. Drewutnię warto postawić blisko domu żeby mieć krótszą drogę donosząc drewno do kominka. Praktycznym rozwiązaniem może być ścieżka prowadząca wprost do drewutni. Dobrze sprawdza się wybudowanie składziku przy ścianie domu lub budynku gospodarczego. Dzięki temu efektywnie wykorzystujemy powierzchnię działki. Warto również wziąć pod uwagę możliwość dojazdu autem do drewutni w celu uzupełnienia zapasu drewna. Jak mamy na myśli warunki odpowiednie dla drewna, to drewutnie powinno umieścić się w nasłonecznionym miejscu.

Promienie słoneczne bardzo dobrze osuszą drewno. Dzięki ruchom powietrza powstała para jest odprowadzana. Należy unikać budowy drewutni od północnej strony budynku. Tam promienie słoneczne nie dochodzą, a jest podwyższona wilgotność, co wpływa niekorzystnie na przechowywane drewno. W przypadku drewutni umieszczonej przy budynku należy pamiętać żeby składzik nie dotykał ścian. Dzięki temu elewacja nie będzie zawilgocona i nie pojawi się grzyb. Najlepszym sposobem na zagospodarowanie miejsca na drewutnie jest jej uwzględnienie już na etapie projektowania ogrodu.

Jak zbudować drewutnię. Krok po kroku.

Jak już wybraliśmy miejsce to możemy przejść do budowy. Pamiętać należy aby ściany składziku nie były pełne, fundamenty były solidne i zapewniały stabilność konstrukcji, zaś dach powinien odpowiednio zabezpieczyć polana przed deszczem.

Przygotowanie podłoża drewutni – ważną sprawą jest grunt na którym będzie stała drewutnia. Dobrze żeby było lekko wzniesione, a jednocześnie równe i utwardzone. Dzięki temu pod podłogą nie będzie gromadziła się deszczówka i drewno nie ulegnie zawilgoceniu. Fundamenty pod składzik można wykonać w oparciu o betonowe stropy fundamentalne. Najpierw należy wykopać w ziemi dziury o rozstawie 1,2m w których zostaną umieszczone. Następnie zalewamy dziury betonem, a gdy zacznie wiązać to pośrodku stóp fundamentowych umieszcza się drewniane słupy. Posłużą jako wspornik. Kolejną czynnością jest położenie bloczków betonowych fundamentowych. W zależności od szerokości drewutni w jednym lub kilku rzędach. Bloczki powinny być owinięte folią izolacyjną lub można użyć papy. Zabezpieczone w ten sposób podłoże nie tylko nie pozwoli przedostawać się wilgoci do drewna, ale też uchroni przed ingerencją bakterii odpowiedzialnych za inicjację procesów gnilnych.

Montaż słupów nośnych drewutni - jeśli tworzymy składzik w formie wiaty to dobrze jak tylne i przednie słupy będą miały prostokątny przekrój. Słupy znajdujące się na rogach powinny mieć przekrój kwadratu. Istotne jest też odpowiednie przycięcie. Słupy umieszczone z tyłu powinny być krótsze od przednich. Powodem tego jest uzyskanie pochylenia dachu o minimum 3% , który zagwarantuje spływanie wody deszczowej.

Montaż podpór dachu drewutni – do słupów nośnych przytwierdza się dwie krokwie dachowe używając kątowych złącz ciesielskich. Połączyć je można za pomocą gwoździ lub śrub. Warto pamiętać, że w przypadku większych konstrukcji złącza ciesielskie były po dwóch stronach słupa. Dzięki temu zwiększy się stabilność składziku.

Montaż podłogi i ścian - na tym etapie przymocowujemy legary, które będą stanowiły wsparcie dla podłogi. Następnie do legarów przytwierdza się deski. Dobrze jak będą ułożone w poprzek, lecz najważniejszą rzeczą jest zostawienie szczelni, którymi powietrze będzie dopływało do drewna i jednocześnie sprawi, że drewno nie będzie stykało się z podłożem. Teraz stawiamy ściany. Jest to ważny etap gdyż sztywno połączone ściany zapewniają odpowiednią stabilność. Zaczynamy od stabilnych podpór, które montuje się na dole i na górze konstrukcji. Do nich przymocowuje się ściany boczne i ścianę tylną. Należy pamiętać o utrzymaniu kąta prostego. Po czym z desek montujemy ścianę boczną. Należy również zachować szczeliny dla cyrkulacji powietrza. Warto pomyśleć o wykorzystaniu płyt ażurowych, które są bardzo estetyczne.

Montaż dachu drewutni – należy dobrać odpowiednią płytę, która posłuży jako zadaszenie. Bardzo dobrze sprawdza się płyta OSB, którą przytwierdzamy do wsporników dachu. Do każdej stronie płyta powinna wystawać minimum 30cm w celu zabezpieczenia drewna przed deszczem. Jeśli chcemy uzyskać efektowny wygląd to warto dach wykończyć gontem bitumicznym, blachą, dachówką lub papą. Do krawędzi dachu można przymocować deski wieńczące, które nadadzą charakteru całej konstrukcji.

Impregnowanie drewutni – teraz należy zabezpieczyć drewutnię przed działaniem warunków atmosferycznych. W tym celu powinno się wykonać impregnację. Pominięcie tej czynności może skutkować pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto pamiętać o tym aby wszystkie elementy metalowe wykorzystane do budowy były nierdzewne.

Narzędzia niezbędne do wybudowania drewutni.

Tu warto skoncentrować się na narzędziach, które pozwolą efektywnie wykonać składzik. W tym celu warto zadbać o pojawienie się elektronarzędzi. Przydatna będzie wiertarka, wyrzynarka i wkrętarka. Przyda się również młotek i piła oraz sprzęt pomiarowy jak poziomica i miarki. Warto postarać się o bezpieczną drabinę i akcesoria do impregnowania. Do wykonania podłoża i fundamentów przyda się łopata, a także sprzęt budowlany.

Cechy drewutni. Z pewnością drewutnia musi chronić drewno przez deszczem i śniegiem będąc przy tym wystarczająco przewiewna aby drewno mogło wyschnąć. Faktem jest, że wilgotne drewno na słabe właściwości opałowe, gdyż większość ciepła idzie na wysuszenie drewna. Ponadto wysuszony materiał drzewny generuje mniej sadzy podczas spalania co skutkuje mniejszym zabrudzeniem paleniska. O czym pamiętać budując drewutnię? Konieczne jest stworzenie zadaszenia wykonanego z desek pokrytych papą oraz odpowiedniej izolacji gruntu, by w drewno nie wnikała wilgoć co powoduje jego butwienie.

Podsumowanie. Posiadając wiedzę jak zbudować drewutnię możemy zapewnić sobie składzik na drewno kominkowe lub opałowe. Przed przystąpieniem do budowy warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi konstrukcji. W przypadku małych składzików nie trzeba mieć pozwolenia, o tyle przestrzegać należy przepisów przeciwpożarowych. Cały proces konstrukcji drewutni polega na dobraniu odpowiednich materiałów i skorzystaniu z któregoś z pomysłów. Może to być wiata pod którą przechowuje się drewno, odpowiednio przewiewna altana lub stworzenie składziku z drewnianych palet. Bez względu na wybrany projekt pamiętać należy o optymalnej lokalizacji drewutni i zapewnieniu odpowiedniej wentylacji.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież