Gniazdka elektryczne podłącza się po wykonaniu projektu aranżacji domu lub mieszkania.

Podłącza się je po kuciu i rozprowadzeniu instalacji elektrycznej. Warto odpowiednio wcześnie przemyśleć miejsce na gniazdka w końcu są niezbędne w codziennym użytkowaniu. Wiedza na temat jak podłączyć gniazdko może być przydatna niemalże każdemu. Nie jest to czynność skomplikowana. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.


Narzędzia niezbędne do podłączenia gniazdka.

Chcąc podłączyć gniazdko elektryczne z pewnością przydadzą się takie narzędzia jak: wiertarka z opcją kucia, paca, młotek, kombinerki, śrubokręt, próbnik lub miernik napięcia, nóż, poziomica oraz ołówek. Kolejne czynności zależą od tego czy mamy już puszkę czy musimy samodzielnie wykuwać i doprowadzać kable.

Zasady bezpieczeństwa.

Montowanie gniazdka zawsze odbywa się przy wyłączonym prądzie. Należy wykręcić bezpiecznik lub wyłączyć różnicowoprądowego zabezpieczenia. Następnie należy się upewnić czy prąd jest na pewno odłączony używając miernika lub próbnika napięcia.

Jak zamontować gniazdko elektryczne z gotową puszką w ścianie?

W tej sytuacji zaczynamy od sprawdzenia, który z przewodów jest fazowy, neutralny i ochronny. Do puszki doprowadzony jest trój żyłowy przewód w którym znajduje się:

  • przewód neutralny w kolorze niebieskim,
  • przewód ochronny w kolorze żółto-zielonym,
  • przewód fazowy kolorze brązowym, szarym lub czarnym.

W gniazdku elektrycznym można mieć automatyczne zaciski lub złącza na śrubki. W zależności od wersji dokonuje się odpowiednich podłączeń. W puszkach z trzem kablami został wykorzystany nowy system oznaczany jako TN-S. W tym systemie przewód ochronny jest zawsze przymocowany do bolca uziemiającego – PE. Przewód fazowy podłączany jest do złącza po lewej stronie gniazdka – L, a kabel uziemiający do złącza po prawej stronie – N. W przypadku puszek z dwoma przewodami fazowym i neutralnym mamy do czynienia z starym układem TN - C. W tej sytuacji mostkowanie odbywa się do bolca PEN do N. Nie należy łączyć bezpośrednio złącza N z przewodem neutralnym, a następnie mostkować bolec. Kolejnym krokiem jest włożenie puszki do otworu w ścianie i mocujemy na wkręty lub za pomocą pazurków.

Jak zamontować gniazdko elektryczne bez gotowej puszki w ścianie?

Na samym początku zaznaczamy ołówkiem gdzie ma być puszka i przewody, które należy kłaść poziomo lub pionowo. Nie kładzie się kabli na skos, bo w przyszłości możemy je uszkodzić na przykład wiercąc dziurę. I problem gotowy. Wiertarką wywierca się otwór na puszkę, a do niej bruzdy w których będą przewody elektryczne. Bruzdy mają mieć wielkość 1,5cm. Wykuwanie przerywamy w odległości nastu centymetrów od puszki. Teraz sprawdzamy czy prąd jest naprawdę wyłączony i po tym wykuwamy resztę bruzdy ręcznie. W bruzdach wierci się otwory co 50cm w celu umieszczenia uchwytów montażowych. Potem gruntuje się bruzdy z użyciem podkładu.

Następnym krokiem jest odmierzenie długości przewodu z zapasem kilku centymetrów z obu stron. Nożem rozcina się kabel, a następnie kombinerkami ściągamy izolację na długość 2-3cm. Przewód wprowadza się do puszki w której jest otwór pozwalający wpuścić kable w bruzdy. Prowadząc kabel w bruzdach co 50cm używamy uchwytów montażowych. Uchwyty wbija się w wcześniej wywiercone dziury. Drugi koniec kabla należy umieścić w gniazdku z którego prowadzony jest prąd. W przypadku gdy usunięta jest stara puszka i kable stosuje się kostki łączeniowe, a okablowanie odcinamy od strych kabli umieszczając na końcach listwę zaciskową. Kolejną czynnością jest połączenie kabli w kostce kolorami naprzeciw siebie. Całość umieszczamy w puszce zamkniętej denkiem.

Po umieszczeniu kabli w bruzdach trzeba zakryć je gipsem. Bandaż w gipsie zapobiega pęknięciom, a powierzchnię wyrównuje się pacą. Gotowa puszkę umieszczamy w gniazdku. Używa się gipsu w celu wypełnienia przerwy między puszką, a ścianą. Ostatni etap to montowanie gniazdka Podpięcie przewodów zaczyna się od tego żółtego, który montuje się do bolca. Dwa pozostałe kable w kolorach czarnym i niebieskim montuje się do wtyków. Trzeba przykręcić podstawę gniazdka do puszki. Przykręcamy do pewnego momentu przymocowane do niej wkręty. Należy zaczepić o nie podstawę gniazdka i je dokręcić. Dokręcić należy wkręty mocujące rozpychamy prowadnice znajdującego się wewnątrz gniazdka elektrycznego. Następnie przymocowujemy ramki i fronty.

Gniazdka w kuchni – w tym pomieszczeniu powinno znaleźć się dużo gniazdek gdyż sprzętów jest naprawdę sporo. Umieszczając kontakty w kuchni należy przestrzegać kilku zasad:

  • z powodów bezpieczeństwa gniazdka powinny znajdować się w odległości minimum 60cm od zlewu,
  • gniazdka powinny znajdować się na wysokości 100-110cm,
  • nad blatem roboczym warto umieścić gniazdka z dwoma lub trzema kontaktami, dzięki czemu bez problemu zostanie podłączonych kilka urządzeń,
  • kontakt w którym będzie włączona lodówka powinien być za meblami na wysokości maksymalnie 30cm. Należy pamiętać, aby do gniazdka był łatwy dostęp

Gniazdka w łazienkach – tu należy trzymać się kilku zasad:

  • gniazdka powinny znajdować się na wysokości 140cm, od podłogi,
  • powinno się stosować gniazdka hermetyczne wyprodukowane zgodnie z normą IP44, powinny znajdować się minimum 60cm od wanny i prysznica,
  • gniazdko do sprzętów beauty powinno znajdować się blisko umywalki z zachowaniem zalecanej odległości,
  • gniazdko z którego będą korzystały pralka, suszarka powinny być zamontowane blisko tych urządzeń.

Gniazdko w pokojach – montując gniazdko warto pamiętać o:

  • ze względów estetycznych gniazdko powinno znajdować się 20-30cm od podłogi w odległości od siebie wynoszącej 2,5m,
  • w miejscu gdzie będzie stał telewizor warto zamontować 3 gniazdka w tym antenowe i do internetu,
  • jeśli w pokoju będą przebywały dzieci lub starsze osoby to warto umieścić gniazdko na wysokości 70cm.

Gniazdko w korytarzu, przedpokoju – warto pamiętać o:

  • umiejscawia się w odległości nie mniejszej niż 4m od siebie,
  • montuje się gniazda pojedyncze.

Rodzaje gniazdek

Istnieją cztery rodzaje gniazdek choć w Polsce stosowane są trzy:
  • Typ C – nie posiada bolca uziemiającego, jest to najstarszy typ gniazdek dostępnych na rynku,
  • Typ E – posiada bolec uziemiający,
  • Typ F – tzw gniazdko Sucho, wygląd taki sam jak Typ E tylko zamiast bolca posiada styki na krawędziach kontaktu.

Rodzaje kontaktów ze względu na ich konstrukcję:

  • gniazdko natynkowe - jest to najpopularniejszy typ gniazdka w której wszystko zamknięte jest w puszce o szerokości 6cm. Główną zaletą tych gniazdek jest łatwość montażu, a wady to między innymi mało estetyczny wygląd i możliwość nie dosunięcia mebli do ściany, gdyż gniazdko wystaje
  • gniazdka podtynkowe – puszka z instalacją schowana jest w ścianie. Zaletą jest estetyczny wygląd,
  • gniazdka hermetyczne – wyprodukowane są zgodnie z normą IP44. Mają na celu chronić instalację przed wodą,
  • gniazdko podwójne i potrójne – jedna puszka obsługuje dwa lub trzy kontakty jednocześnie,
  • gniazdko z uziemieniem – posiada bolec uziemiający lub styki na obu krawędziach,
  • gniazdko bez uziemienia – najprostsze i najstarsze gniazdka w chwili obecnej rzadziej stosowane.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież