Pasywne budownictwo znajduje coraz większe uznanie w oczach ludzi. Domy energooszczędne nie są może tanie w budowie, lecz inwestycja szybko przynosi korzyści.

Warto więc pomyśleć o zdecydowaniu się na takie rozwiązanie. Jednak w takim przypadku napotykamy na kilka problemów z którymi należy uporać się i w jak największym stopniu je zniwelować.

Budowa energooszczędnego domu

Jednym z zasadniczych problemów jest wybór odpowiednio zlokalizowanej działki. Najkorzystniej jest posiadać działkę usytuowaną po północnej stronie. Jeśli mamy wjazd na posesję od strony północnej wtedy pokoje dzienne sytuuję się po południowej stronie dla maksymalnego wykorzystania energii słonecznej. Ważnym faktem, którego nie powinno się pominąć jest roślinność, a dokładnie mówiąc drzewa. Od strony południowej powinny rosnąć drzewa iglaste, które będą chronić ściany przed zimnem, a po stronie północnej powinny znajdować się drzewa liściaste, które latem dadzą cień, a zimą odsłonią mury i zapewnią słońce.

Kolejnym bardzo istotnym faktem jest sam projekt domu energooszczędnego. Jest to ważny etap Wiele firm posiada specjalny dział z gotowymi projektami domów energooszczędnych i pasywnych. Warto wiedzieć, że ważne jest usytuowanie pomieszczeń w samym domu. Dom pasywny powinien mieć zwartą bryłę bez żadnych udziwnień w postaci skośnych ścian i przybudówek, a stosunek wielkości ścian do całej powierzchni powinien być jak najmniejszy. Pomieszczenia najbardziej przeszklone powinny znajdować się po południowej stronie, lecz należy zabezpieczyć je roletami przed nadmiernym nagrzewaniem w sezonie letnim.

Pamiętać należy o bliskości względem siebie pomieszczeń w których na być zapewniona ciepła woda. Dzięki temu sama instalacją będzie mniej skomplikowana i krótsza przez co straty ciepła będą mniejsze. Od strony północnej powinien być garaż, weranda lub inne nieogrzewane pomieszczenia będące jakby osłoną przed zimnem i utratą ciepła przez inne pomieszczenia w budynku. Co do dachu to powinien mieć jak najmniejszy metraż, powinien być płaski lub dwuspadowy jeśli planujemy zamontowanie instalacji solarnych. Wtedy to w fazie projektu ustalany jest kąt spadu dachu. Podsumowując. Ważny jest nie tylko sam wygląd i wielkość, lecz również orientacja na strony świata.

Projekt energooszczędnego domu

Projekt jest już gotowy więc przystępujemy do stawiania fundamentów. Korzystnie jest zaopatrzyć dom w płytę fundamentową, która jest płaska i łatwa do zaizolowania przed zbędną utratą ciepła. Jest to spotykane w domach energooszczędnych, bo w tradycyjnych domach stosowana jest wylewka fundamentów o skomplikowanym kształcie, której koszty zaizolowania są większe i jest to trudniej wykonać. Postawienie ścian to kolejny etap budowy domy pasywnego. Należy zastanowić się ilu warstwowe powinny być ściany. Dobre efekty są już przy jednej warstwie, lecz trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Jednak niższą wartość współczynnika U uzyskujemy przy ścianach kilku warstwowych. Kolejnym nie lada problemem jest odpowiednie ocieplenie ścian. W tym celu powinniśmy stosować nawet 40 cm grubości ocieplenie. Juz zadowalające efekty daje 20 cm warstwa izolacyjna. Jeśli wykonana jest z styropianu to kostki tego materiału należy ułożyć mijankowo, tak aby spoiny nie nachodziły na siebie tworząc jedną długą linię. Ważny element izolujący od wewnątrz jest tynk.

Jak wiadomo dużo ciepła ucieka przez otwory okienne i drzwi zewnętrzne także ich odpowiednie zamontowanie jest istotne. Newralgicznym punktem jest łączenie ram okiennych z ścianą. Wieść niesie, że tylko kilka procent okien zamontowanych jest poprawnie. Drzwi zewnętrzne powinny montowane być w warstwie izolacyjnej. W tym celu najkorzystniej jest kupić drzwi z całym systemem montowania dostarczane na rynek przez wielu producentów. Warto zatroszczyć się o zamontowanie drzwi wejściowych przez firmę poleconą przez producenta tychże drzwi. Mamy wtedy pewność prawidłowego zamontowania systemu i nie narażenia na utratę ciepła.

Dach w energooszczędnym domu

Najlepiej jest zaizolować go warstwami o łącznej grubości około 40 cm. Warto pamiętać o dokładnej izolacji takich miejsc jak łączenie dachu z ścianą nośną, kominów i okien na poddaszu.

Warto pomyśleć o wykorzystaniu tanich lub darmowych czytaj odnawialnych źródeł energii. Panele słoneczne lub instalacja fotowoltaiczna. Tanim sposobem ogrzania domu jest gaz ziemny jednak w przypadku braku dostępu warto pomyśleć o pompie ciepła lub kotle na biomasę.

Tak wykonany dom podczas którego budowy bacznie przestrzegano wszelkich zasad, norm i standardów będzie służyć długimi dziesięcioleciami. Z pewnością przyniesie wiele korzyści w postaci niskich rachunków za energię.