Adaptacja poddasza to dobry sposób na powiększenie przestrzeni mieszkalnej w Twoim lokum.

Wiąże się ona jednak z koniecznością spełnienia kilku warunków i dopełnienia formalności. Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie zaadaptować poddasze.

Zapewne wielu z nas posiada w swoim domu wolnostojącym albo w mieszkaniu w szeregowej zabudowie poddasze z dużymi skosami. Często takie pomieszczenia nie są na co dzień używane, a służą jedynie do przechowywania rzeczy, niestety czasami stając się „graciarnią”.

Przemyślana adaptacja poddasza to więc dobry sposób na odświeżenie Twojego wnętrza. Możliwe układy zabudowy przetestujesz w programie do projektowania, którego obsługi szybko i skutecznie nauczy Cię dobre szkolenie CAD.

Dzięki naszemu artykułowi zapoznasz się z kilkoma ważnymi kwestiami, które wiążą się z tą zmianą w Twoim domu.

Adaptacja poddasza – niezbędne formalności

Zapewne zdajesz sobie sprawę, uzyskanie pozwolenia na budowę dotyczy nowo powstałych budynków. Nie jest to jedyny przypadek, kiedy takową zgodę musisz uzyskać. Będzie ona potrzebna także wtedy, gdy planowane przez Ciebie prace znacząco zmienią obecną konstrukcję i przeznaczenie obiektu albo jeśli Twój dom jest zabytkowy. Przewidziana rozbudowa lub nadbudowa budynku, która zmieni jego wysokość lub szerokość, również wymaga akceptacji odpowiedniej instytucji.

Co ciekawe, musisz się o nią postarać też przy okazji przebudowy przegród zewnętrznych lub elementów konstrukcyjnych. W takim przypadku dojdzie bowiem do zmiany cech użytkowych obiektu, chociaż formalnie nie zmienią się parametry takie jak kubatura, liczba kondygnacji czy wysokość.

Co więc należy zgłosić? Montaż okna w dachu lub ścianach zewnętrznych, poszerzenie otworu w stropie, zmianę wielkości okien czy wykonanie schodów lub ich przebudowę. Weź te czynniki pod uwagę, planując remont Twojego poddasza.

Co powinno znaleźć się we wniosku o pozwolenie na budowę?

Jeśli któraś z powyższych sytuacji dotyczy Ciebie, dopełnij formalności. Dokumenty, które musisz skompletować, to trzy egzemplarze projektu budowlanego, zaświadczenie o wpisaniu autora owego projektu na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością oraz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, powinieneś też uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Jest to warunek konieczny bez względu na to, czego będą dotyczyć prace i jaki jest ich zakres.

Jeżeli tylko zmieniasz sposób użytkowania poddasza, zgromadź takie dokumenty jak rysunek z usytuowaniem domu na działce, opis techniczny budynku, zaświadczenie władz miasta o zgodności planu z miejscowym planem zagospodarowania, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz ekspertyzę techniczną projektanta.

Dokumenty te musisz zebrać w przypadku, gdy naprawiasz lub wymieniasz zużyte elementy budynku, np. pokrycie dachu lub podłogi, montujesz nowe okna dachowe albo uzupełniasz tynk. Tak samo postępuj, kiedy zmieniasz lokalizację drzwi, burzysz ściankę działową lub zakładasz nową instalację wewnętrzną.

Ile wynoszą koszty adaptacji poddasza?

Jak się domyślasz, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Znaczenie mają tu konstrukcja dachu, wielkość dostępnej przestrzeni czy konieczność doprowadzenia schodów. Proces adaptacji poddasza w starym domu wymaga wyceny indywidualnej, w zależności od zakresu i stopnia skomplikowania planowanych prac. Jeśli zamierzasz tylko obudować poddasze i osadzić w nim okna, Twoją inwestycję można oszacować na 1500–2000 zł za montaż jednego okna. Z kolei obudowa z płyt gipsowo#kartonowych z ociepleniem to wydatek rzędu 200 zł za m2 powierzchni liczonej po podłodze.

Za przekształcenie poddasza w pokój mieszkalny zapłacisz około 30 tysięcy złotych. W skład takich prac wchodzi zazwyczaj wzmocnienie podłogi, kilka świetlików w dachu, dodatkowa izolacja, schody na poddasze, doprowadzenie mediów (elektryka, ogrzewanie, oświetlenie) oraz montaż drzwi przeciwpożarowych i czujnika dymu.

Adaptacja poddasza – kolejność prac

Nie ucieszy Cię zapewne, że na pytanie, jaka jest prawidłowa kolejność prac przy adaptacji poddasza, odpowiedź brzmi (jak w wielu innych przypadkach) „to zależy”. Lista zmienia się bowiem ze względu na zakres adaptacji, wybraną technologię i sytuację przed remontem.




Dla ułatwienia zebraliśmy jednak w jednym miejscu kilka kroków, które zwykle należy wykonać podczas tego procesu. Pamiętaj, że powinien czuwać nad nim inspektor nadzoru. Co więc trzeba zrobić?

  • Doprowadzić instalację nad powierzchnię stropu.
  • Zadbać o dodatkowe kanały wentylacyjne.
  • Wyrównać strop.
  • Zrobić otwory i wstawić w nie okna.
  • Ułożyć izolację przeciwwilgociową i ocieplenie pomiędzy krokwiami.
  • Zaplanować i wykonać konstrukcję ścian działowych, podwieszanego sufitu i przedścianek.
  • Rozprowadzić instalacje.
  • Położyć podłogi.
  • Zamontować ściany działowe, skosy i sufit oraz wykończyć podłogę i ściany.

Adaptacja poddasza – już wiesz, jak się za nią zabrać!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki rozwieją Twoje wątpliwości związane z przebiegiem adaptacji poddasza. Być może wydaje Ci się teraz, że jest to trudne zadanie. Nie zrażaj się jednak i pamiętaj o niezaprzeczalnych korzyściach z uzyskania dodatkowej przestrzeni mieszkalnej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież