Wszystko, co trzeba wiedzieć o budownictwie kubaturowym, zawiera się w jego nazwie. Czym jest kubatura budynku, jak się ją liczy i które budowle zaliczają się do inwestycji kubaturowych?


Co to znaczy: inwestycja kubaturowa?

Najpierw trzeba jednak wyjaśnić, czym jest inwestycja kubaturowa. Tak naprawdę jest to bardzo proste: chodzi o wszystkie budynki, które mają określoną (zazwyczaj: dużą) kubaturę. Dla kontrastu można to zestawić z budownictwem liniowym, gdzie głównym mierzonym aspektem jest długość, jak w przypadku torów kolejowych lub sieci wodociągowej. Budownictwo kubaturowe to tymczasem kościoły, magazyny czy biura – wszystko to, gdzie najważniejszym czynnikiem jest objętość budynku. Teoretycznie dotyczy to praktycznie każdego budynku. W praktyce za budownictwo kubaturowe uważa się najczęściej te budynki, w których powierzchnia jest znaczna, a nad pracami czuwa wiele ekip. Dobrym przykładem są centra handlowe, osiedla czy biurowce, których powierzchnia to często kilkadziesiąt tys. mkw.

Budownictwo kubaturowe – wymiary

Aby mówić o budownictwie kubaturowym, trzeba zmierzyć wymiary budynku. To teoretycznie proste zadanie może sprawiać trudności, szczególnie, gdy budowla ma skomplikowany projekt. W praktyce do kubatury wlicza się nie tylko wszystkie powierzchnie wewnątrz budynku, ale i zewnętrzne łączniki, tarasy czy loggie. Do kubatury nie wliczają się natomiast powierzchnie niezadaszone, jak alejki czy place, a także elementy konstrukcyjne, które wystają poza obrys bryły i nie posiadają wewnętrznej objętości pełniącej użytkowe funkcje (np. gzymsy, kolumny itp.).

Kto odpowiada za budownictwo kubaturowe (projekt, wykonanie)?

Takie obiekty często mają skomplikowaną konstrukcję. Dodatkowo w grę wchodzą wymogi dla poszczególnych typów obiektów, jak np. baseny czy fabryki. Od kilkunastu lat stale przybywa nowych wymagań formalnych, jakie muszą spełniać poszczególne rodzaje budynków. Niektóre normy dotyczą już praktycznie całego budownictwa, jak te związane z emisyjnością. Inne jednak są ważne ze względu na specyfikę budownictwa kubaturowego, jak np. hale, które muszą znosić ekstremalne temperatury i obciążenia czy basen o określonych wymogach bezpieczeństwa, wodoodporności itp.

W związku z tym za tego typu obiekty musi odpowiadać architekt, który specjalizuje się w konkretnych realizacjach. Specjaliści z firmy Erbud z Torunia zajmują się natomiast generalnym wykonawstwem budownictwa kubaturowego. Ich zdaniem takiego budynku nie sposób ukończyć bez tego typu firmy, która bierze na siebie m.in.:

  • koordynację prac ekip budowlanych,
  • przygotowanie harmonogramu i kosztorysu,
  • zatrudnienie odpowiednich fachowców,
  • dobór materiałów,
  • realizację poszczególnych etapów,
  • załatwienie pozwoleń,
  • utrzymanie bezpieczeństwa na placu budowy.

Ponieważ tego typu budowle to dzieło wielu różnych ekip, ważna jest osoba odpowiedzialna za budownictwo kubaturowe jako całość. Zapobiega to sytuacjom, gdy poszczególne ekipy przeszkadzają sobie w pracy lub zaniedbania jednej z nich wstrzymuje prace kolejnej. Tak byłoby, gdyby zabrakło generalnego wykonawcy budownictwa kubaturowego.



Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież