W latach 90-tych dowiedzieliśmy się o płytach z kartonu i gipsu, które szybko pokochaliśmy za łatwość i szybkość montażu oraz bogaty wybór i różnorodność.

Korzystanie z takich płyt niesie jednak z sobą ryzyko. Baczna uwagę należy zwrócić podczas wyboru. Wymiar, zastosowanie oraz kształt łatwo dobrać w nieodpowiedni sposób. Przyjrzyjmy się bliżej płyta kartonowo-gipsowym.







Podział płyt karton gips ze względu na kształt krawędzi

  • PRO – krawędź niska i równoległa, poza tym spoinowana z taśmą zbrojącą,
  • KS, sfazowana, spłaszczona – spoinuje się ją zwykła masą szpachlową , ale z taśmą zbrojącą,
  • KP, prosta – krawędzie płyty należy samodzielnie spłaszczyć strugiem lub nożem. Płyta może być spoinowana bez taśmy. Płyty o krawędzi prostej stosuje się, gdy spoiny zasłania się specjalną listwą maskującą.
  • KPOS, półokrągła, spłaszczona – stosuje się ją zw różnych rodzajach płyt. Krawędzie płyty pozwalają na położenie spoiny z taśmą lub bez taśmy.

Podział ze względu na miejsce zastosowania płyty kartonowo-gipsowej:

  • Ognioodporne impregnowane (typ FH2) – płyta ta jest odporna na ogień o wodę. W środku płyty znajduje się włókno węglowe jak i środek hydrofobowy. Zastosowanie: kuchnia i łazienka na poddaszu. Kolor płyty: zielona z czerwonymi napisami.
  • Ognioodporne (typu F) – stosuje się ta płytę tam gdzie potrzebujemy zabezpieczenia przed ogniem czyli przy kominkach, na poddaszu lub w ściankach działowych jako zapora ogniowa. Kolor płyty: często czerwony lub różowy.
  • Impregnowane (typu H2) – w rdzeniu znajduje się środek hydrofobowy. Swoją role doskonale spełniają w kuchni i łazience czyli tam gdzie przez kilkanaście godzin jest wysoka wilgotność nie przekraczająca jednak 85%. Kolor płyty: zielony często niebiecki.
  • Standardowe (typu A) – nadają się do pomieszczeń suchych gdzie wilgoć powietrza nie przekracza 70%. Stosowane do ścianek działowych, na sufit i skosy na poddaszu. Kolor płyty: Szary.

Wymiary płyt kartonowo-gipsowych są rozmaite. Najpopularniejsze mają szerokość 120cm, ale spotykane są też 90 cm. Długość płyt waha się od 200cm do nawet 300cm. Pozostaje wartość grubości, która zaczyna się od 6,5mm, a kończy nawet na 15mm. Te najcieńsze można giąć więc nadają się do wypełniania łuków i zakoli. Te najgrubsze stosuje się do ścian działowych narażonych na większe obciążenie.


Zalety płyt gipsowo-kartonowych (karton gips)

Płyty kartonowo-gipsowe mają szereg zalet, ale posiadają również wady do których należy łatwość uszkodzenia, pomniejszają pomieszczenie w większym stopniu niż tynk, a płyty standardowe narażone są na wilgoć. Zalety płyt to:w trakcie budowy powstaje mniej pyłu i gruzu, a przewody instalacyjne można łatwo schować pod płytą, w łatwy sposób powstaje płaska powierzchnia nadająca się do np. malowania i można układać o każdej porze roku. Nie należy zapomnieć o lekkości konstrukcji i szybkości montażu.

Płyty kartonowo-gipsowe montuje się na wybudowanym z drewna lub stali stelażu. Jest też inny sposób montowania takich płyt. Za pomocą kleju. Klej nakłada się na ścianę odpowiednio oczyszczona i zagruntowaną.

W celu spojenia płyt należy zastosować masę szpachlowa i taśmę. Taśmy dzielimy na izolacyjne i spoinowe. Taśmę spoinową stosujemy z celu wzmocnienia spoiny. Wśród takich taśm wyróżniamy:

  • taśma narożnikowa – umieszcza się ja w narożnikach zewnętrznych jak wewnętrznych. W taśmie znajduje się włókno szklane lub metal w postaci paska.
  • taśma flizelinowa – nie stosuje się jej w narożnikach. Wykonana jest z włókniny. Stosowana w łączeniach pionowych.
  • taśma papierowa – stosowana we wszystkich połączeniach. Jest trudna do położenia.
  • siatka z włókna szklanego – to taśma samoprzylepna, którą stosuje się coraz rzadziej gdyż jest mało odporna na naprężenia.

Masy szpachlowe występują w kilku rodzajach:

  • masa z włóknami,
  • masa szpachlowa typu finish – stosuje się ja jako ostatnia zewnętrzna warstwę,
  • masa o podwyższonej elastyczności – stosowana przy płytach giętkich,
  • gips szpachlowy – to proszek do którego wlewa się wodę. Służy do podstawowego spoinowania.

Przed zdecydowaniem się na takie płyty należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Czy ściany na których będą płyty są równe i jaka wilgotność panuje w pomieszczeniu oraz czy pomieszczenie w którym przeprowadzany jest remont jest duże. Znając odpowiedzi na te pytania łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednia płytę kartonowo-gipsową.

Komentarze  

0 #1 -oporny 2019-10-09 09:33
Z tymi płytami karton-gips jest różnie. Przez przypadek podczas remontu wybrałem zły rodzaj i problem gotowy.
Warto znać przeznaczenie i zastosowanie każdego rodzaju płyty karton-gips choćby z tego wpisu.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież