Często zdarzają się sytuacje, kiedy pęknięta rura w ścianie nie jest zauważalna przez długi czas, a więc przyczyny pojawienia się grzybów i pleśni pozostają dla właścicieli niezrozumiałymi.

Prędzej czy później dziura jednak stanie się większa, co powoduje powstawanie kałuż i może spowodować całkowite zniszczenie pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe usunięcie nawet najmniejszych problemów związanych z funkcjonowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Jak odbywa się diagnostyka rur?

Jak sprawdzić czy rura jest pęknięta? Jak znaleźć pękniętą rurę w podłodze lub innym miejscu? W pierwszej kolejności sprawdza się miejsce wycieku. Jeśli jest ono zlokalizowane w ścianie, będą potrzebne specjalne narzędzia, by wykryć miejsce defektu i jego wielkość. Zakup takiego sprzętu do użytku domowego zupełnie się nie opłaca, a więc najlepszą opcją będzie skontaktowanie się z hydraulikiem. Jak można zrozumieć, że taka pomoc jest potrzebna? Jednym ze świadczących o tym znaków będzie podobny do pisku hałas wydawany przez rury.

Nowocześni fachowcy, którym można powierzyć diagnostykę rur na portalu OTOmistrz, wszystkie prace wykonują maksymalnie rzetelnie, a jednocześnie w taki sposób, by nie uszkodzić miejsca pracy. Obecnie nie ma potrzeby zrywania ścian lub zbijania kafelków: kamera inspekcyjna umożliwia bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym pękła rura z wodą. Jako alternatywę wobec takiej kamery fachowca, który niesie pomoc gdy pękła rura, można używać geofonu, który szczególnie dobrze się sprawdza, jeśli na przykład pękła rura w podłodze.

Pęknięta rura w ścianie: natychmiastowe rozwiązania

Jak naprawić pękniętą rurę w ścianie? Jeśli rura pękła, należy podjąć natychmiastowe działania, aby zapobiec zawilgoceniu pomieszczenia. Jednak za pomocą improwizowanych środków można wyeliminować tylko niewielki wyciek, jeśli woda kapie, przecieka lub płynie małym strumieniem. 

Jeśli podejrzewasz, że rura pękła, przede wszystkim zatrzymaj dopływ wody lub c.o. (w zależności od typu instalacji). Jeśli rura znajduje się w pobliżu gniazdka, warto także odciąć je od prądu. Do naprawy samej rury, pod warunkiem, że możesz łatwo mieć do niej dostęp, skorzystaj z metody “zimnego spawania” lub po prostu owinąć rurę w miejscu jej przeciekania kawałkiem gumy. Następnie, jak również  we wszystkich innych, poważniejszych sytuacjach, należy zwrócić się po fachową pomoc, gdyż tylko specjalista posiada wiedzę, doświadczenie i sprzęt umożliwiające całkowitą eliminację problemu.

Jak fachowiec eliminuje usterki związane z pęknięciem rur różnego typu?

Zarówno diagnostyka, jak i montaż rur w przypadku ich pęknięcia w ścianie obecnie mogą odbywać się bez naruszenia istniejącego stanu mieszkania i tworzenia ubytków w ścianach, jak i podłodze, które będą wymagały kosztownego remontu. Oto tylko kilka sprawdzonych sposobów, z których mogą korzystać hydraulik we Wrocławiu:

  • Zastąpienie spawania nakładaniem żeliwnej obejmy;
  • Załatanie rury za pomocą złączek zaciskowych, zakładanych bezpośrednio na uszkodzony fragment rury. Prace te w większości przypadków mogą być wykonywane bez odłączenia dopływu medium do rury, ponadto jest to znacznie tańsza opcja, niż wymiana całego odcinka rurociągu.

Sposób realizacji takiego typu prac jest wybierany przez eksperta hydraulik Katowice na podstawie oceny rozmiaru pęknięcia, stopnia wycieku z niego wody, materiału produkcji rury i innych cech.

Uszczelnienie rur c.o. - z jakich rozwiązań można korzystać?

Do usunięcia pęknięć rur c.o. mogą być używane środki pozwalające natychmiast zapobiec wyciekom. Praktycznie od razu po naniesieniu uszczelniają rurę i zachowują jej integralność przez długi czas.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież