Wiele rodzin marzy o zamieszkaniu w cichej, spokojnej i zielonej okolicy w własnym domku wolnostojącym.

Jednak żeby móc wznieść budynek trzeba spełnić kilka ważnych punktów i przebrnąć przez kolejne etapy. Jak nie dać się pokonać biurokracji i jak sobie z tym radzić? To wiedza, którą powinieneś posiadać zostanie przekazana w tym wpisie. Pamiętaj żeby zawczasu dopilnować wszystkiego niż później żałować, bo wyniknąć mogą całkiem spore problemy.








Sprawdzić stan prawny księgi wieczystej

Z pewnością trzeba sprawdzić stan prawny działki czyli zajrzeć do księgi wieczystej. Informacje w niej znajdujące się odpowiedzą na szereg pytań. Dowiesz się kto jest właścicielem, jaki jest stan hipoteki i czy jest objęta Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Nie zapomnieć należy o sprawdzeniu statusu działki czyli odszukać informacje odpowiadająca na pytanie „Czy jest to działka budowlana”. Na działce może znajdować się uzbrojenie techniczne terenu, a więc tą informację też trzeba sobie zakodować.



Sprawdzenie Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Następnie udajemy się do do starostwa lub urzędu miasta w celu zapoznania się z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W nim bowiem zawarte są wszelkie informacje, które dotyczą okolic działki czyli znajdziecie tam informacje o przyszłym usytuowaniu drogi koło działki, o tym co stanie w okolicy działki mowa o budynkach takich jak szkoła, sklep itp. W tym dokumencie i planie określone są dopuszczalne na tym terenie kształty dachów i inne ważne informacje dotyczące możliwych do postawienia budynków mieszkalnych w tym przypadku domku wolnostojącego.



Dopasowanie projektu domu do panujących standardów

Jeśli zapoznasz się już wszystkimi informacjami z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego powinieneś wybrać właściwy projekt domu spełniający wszystkie wymogi. Dzięki temu unikniesz zbędnych przeróbek w projekcie co za tym idzie nie narazisz się na dodatkowe koszta.

Jeśli chcesz poznać decyzję o warunkach zabudowy możesz nie będąc właścicielem działki wystosować pismo do urzędu gminy pod warunkiem przynależności działki do Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Jeśli już masz działkę to powinieneś wiedzieć, że nie może być mniejsza niż 450m2, gdyż jest to minimalna wielkość terenu na którym można postawić dom. Jednak teren nie może być węższy niż 14 m. Najlepiej jest zakupić działkę w kształcie prostokąta lub kwadratu. Na małej działce sprawdzają się domy piętrowe, a gdy dysponujesz działka większą dobrym pomysłem jest rozwiązanie z domem parterowym.



Gdzie postawić dom?

Przejdźmy do usytuowania domku na działce. Dom nie może stać w mniejszej odległości niż 3m od granicy działki gdy ściana nie posiada otworów okiennych lub drzwiowych i nie mniejszej odległości niż 4m gdy takie otwory w ścianie istnieją. Istotnym faktem przy stawianiu domu jest rodzaj gruntu który jest na działce. Wiadomo, że inaczej stawia się domu na podmokłym terenie, a inaczej na całkiem suchym.

Wszelkie potrzebne informacje znajdują się w urzędzie gminy na mapach hydrologicznych i geologicznych. Ważnym problemem jest brak drogi dojazdowej, która jest odpowiednio utwardzona. Sprawdź czy jest w planach budowy, bo to na dłuższą metę może być kłopotliwe dla domowników. Warto zaznajomić się z informacją na temat drogi mam tu na myśli czy jest to droga prywatna czy publiczna.



Dom w centrum czy na przedmieściach

Kolejną nie mniej ważną sprawą jest dostępność do środków komunikacji publicznej mam tu na myśli przystanek autobusowy. Im przystanek jest bliżej tym lepiej. W końcu dochodzimy do otoczenia czyli najbliższej okolicy w której to ważne żeby nie było hałasu z na przykład fabryk, nie było niemiłego zapachu z oczyszczalni ścieków czy też w końcu spalin i kurzu, co jest uciążliwe.

Infrastruktura czyli dostępność w bliskiej okolicy sklepów, szkół i szpitala oraz innych placówek. Warto wybrać taką lokalizację działki aby w razie nagłej potrzeby blisko był punkt docelowy czyli w razie choroby szpital lub punkt pomocy medycznej. Istotnym zagadnieniem są drzewa na działce.



Co z drzewami na działce? Jak zagospodarować działkę?

Pamiętaj, ze wolno wycinać tylko te drzewa owocowe których wiek nie przekracza 10 lat. Ważne w przypadku posiadania na działce drzew innych niż owocowe żeby chęć przesadzenia lub wycięcia drzewa zgłaszać do urzędu gminy i czekać na pozwolenie.

Projekt domu powinien uwzględniać wielkość ogrodu, zabudowań gospodarskich i garażu. Projektując dom trzeba brać pod uwagę wielkość, kształt i otoczenia działki. Posiadając projekt domu trzeba zaadaptować do warunków na danym terenie. Uwaga! Jest to czynność obowiązkowa.

Nieobowiązkowy natomiast jest wybór materiałów budowlanych jak i rodzaj pokrycia dachu. W ramach nieobowiązkowych czynności można jeszcze wymienić zmianę układu funkcjonalnego.



Jak zbudować dom?

Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest sama metoda budowy domu. Do wyboru są dwie. Pierwsza z nich to budowlana polegająca na wynajmie profesjonalnej firmy budowlanej, która w całości postawi dom czyli wykona wszystko od A do Z.

Druga metoda to gospodarcza polegająca na samodzielnym zakupie materiałów i zajęciu się budowa. Jest to tańsza metoda.



Jakie materiały budowlane kupić? Jak zaoszczędzić?

Kolejny problem to zagadnienie kupna odpowiednich materiałów budowlanych. Naprawdę warto kupić droższe materiały posiadające atesty i są znanych i uznanych producentów niż później żałować patrząc na popękane ściany lub płacąc wyższe rachunki za ogrzewanie spowodowane mniej szczelnymi oknami.

Wiadomo nie od dziś, że każdy szuka oszczędności. Budując dom można oszczędzić rezygnując w piwnicy dzięki temu wydatek na budowę domu będzie niższy nawet o 15%.

Kolejnym krokiem ku oszczędnością jest zatroszczenie się o nie skomplikowaną bryłę dachu. Jak wieść niesie koszt budowy dachu to nawet 40% wszystkich kosztów postawienia budynku. Nie należy pominąć możliwości zaoszczędzenia na kupnie materiałów budowlanych udając się do hurtowni lub kupując na wysprzedażach.

Jeśli już jesteśmy posiadaczami potrzebnych materiałów budowlanych możemy przystąpić do zatrudnienia pracowników którymi będą kierownik budowy, ekipa budująca dom, geodeta i projektant, który wykona projekt domu.

Planując wydatki na budowę domu trzeba liczyć się nie tylko w kosztami fachowców, kosztem zakupu materiałów budowlanych i ceną działki należy wziąć pod uwagę również nieplanowane wydatki, które często powstają w trakcie budowy. Doliczyć trzeba koszt aktu notarialnego i koszt opłat urzędowych dlatego warto posiłkować się kredytem w banku.



Akta własności ziemi

Ważna i istotną sprawą jest użytkowanie wieczyste akt własności czyli własność. Wieczyste użytkowanie jest wydawane na 99 lat z corocznym poborem opłaty. Osoba mająca wieczyste użytkowanie może udać się do starosty w celu uzyskania własności. Rzeczoznawca wycenia nieruchomość i od tej kwoty wyliczana jest opłata. W trakcie budowy warto zaznajomić się z stanem uzbrojenia działki czyli obecnością sieci energetycznej, kanalizacji, wody i gazu, gdyż może okazać się konieczne wybudowanie własnego szamba lub przydomowej oczyszczalni lub też korzystanie z zbiorników gazu.

W chwili kupowania działki otrzymuje się kat notarialny potwierdzający prawo do nieruchomości. Warto zatroszczyć się o odpis z aktu notarialnego, bo przed uzyskaniem wieczystego użytkowania jest to podstawowy dokument uprawniający do prowadzenia inwestycji na działce. Jak wiadomo nieruchomość trzeba w jakiś sposób chronić i ubezpieczyć przed zalaniem, anomaliami pogodowymi i włamaniem z kradzieżą.



Czy warto ubezpieczyć budowę?

Na rynku istnieje wiele firm ubezpieczeniowych więc warto wy brać tańszą ofertę, lecz trzeba dobrze przeczytać, gdyż niska cena może oznaczać brak ubezpieczenia od niektórych zdarzeń. W życiu często bywa tak, że inwestycja prowadzoną na działce interesuje się sąsiad. Ma on do tego prawo wtedy gdy inwestycja wykracza poza teren działki lub utrudnia i ogranicza dostęp do światła słonecznego.

W takiej sytuacji może wnieść sprzeciw, który nie jest pożądany przez osobę inwestującą i budująca dom. Taka sytuacja może skomplikować i wydłużyć postępowanie.

Obecne przepisy pozwalają wnieść zgłoszenie z projektem budowy zamiast starać się o pozwolenie wtedy kiedy inwestycja nie wykracza poza granice zakupionej działki. Rozpoczęcie robót związanych z budową można rozpocząć po 30 dniach od zgłoszenia jeśli urzą nie zgłosi pisemnego sprzeciwu.

Do zgłoszenia należy dołączyć dokument potwierdzający możliwość budowy domu na tej działce, projekt zagospodarowania działki z instalacjami opisanymi technicznie oraz informacje o obszarze działania obiektu. Jeśli budowa wykracza poza granice projektu należy bezwzględnie uzyskać pozwolenie na budowę.



Dokumenty do rozpoczęcia budowy domu

Skompletowanie dokumentów składanych podczas starania się o pozwolenie na budowę jest bardzo istotne. Należy załączyć:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego,
  • decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • opinie geotechniczną wraz z oświadczeniem zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z droga publiczną,
  • oświadczenie przedsiębiorstw sieciowych o dostawie mediów i możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej i elektrycznej i nie należy pominąć oświadczenia o prawie do nieruchomości z celami budowlanymi.

Ruszenie z robotami budowlanymi można rozpocząć z chwilą otrzymania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę na której wydanie urząd ma 65 dni czasu. W dzisiejszych czasach inwestor ma prawo samodzielnie zdecydować z czego korzysta. Do wyboru ma zgłoszenie z projektem czy stara się o pozwolenie na budowę.

Podsumowując. Wszystkie czynności prawne związane z budową domu muszą być dopilnowane i dostarczane właściwym organom. Budowa domu to wcale nie prosta prawa, gdyż wymaga wielu pozwoleń i dopilnowania całej masy drobiazgów i dogrania szczegółów. Po zapoznaniu się z wpisem niektóre sprawy związane z budową domku wolnostojącego mogą wydać się prostsze, a cała inwestycja nie tak skomplikowana.

Sprawdź wymagane dokumenty do odbioru domu w 2019 roku.

Komentarze  

0 #1 michu 2019-10-09 09:30
Etapów jest sporo, ale efekt w postaci własnego domku jest niezapomniany. Kiedy będziemy budować własny dom zdobyta na tym blogu wiedza zostanie wykorzystana. Brawo za wpis:-)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież