Blachodachówka to jeden z najpopularniejszych sposób na pokrycie dachu. Stosunkowo łatwy montaż i niewysoka waga sprawia, że blachodachówki wykorzystywane są w wielu konstrukcjach. Istotnym walorem blachodachówki jest jej trwałość, którą określa się na 20-50 lat. W przypadku kwestii estetycznych i dekoracyjnymi blachodachówki wygrywają ze zwykłymi arkuszami blachy. Układanie blachodachówki wymaga dokonania pewnych kroków. Właśnie dzięki temu układanie blachy na dachu można wykonać bez zatrudniania fachowca. Warto pamiętać, że dach z takiego materiały wymaga kilku akcesoriów, których trzeba przymocować na poszczególnych etapach krycia dachu.

Dlaczego blachodachówka to świetny wybór na pokrycie dachu?

Tego rodzaju pokrycie dachu zawdzięcza rosnąca popularność kilku czynnikom. Jednym z nich jest możliwość szerokiego zastosowania na dachach o większym lub mniejszym nachyleniu, nowych i remontowanych i na domach budowanych nowocześnie lub klasycznie. Dzięki produkcji arkuszy blachy na odpowiednią długość, to odpady w czasie montaży są ograniczone do minimum. Dzięki temu blachodachówkę uznaje się za ekonomiczny materiał do pokrycia dachu. Jest najczęściej wybieranym materiałem z uwagi na niewielką wagę do krycia wymienianego dachu na którym był na przykład eternit. Blachodachówkę na wymiar zalicza się do najtańszych rozwiązań i najszybszych w montażu.

Poniżej poradnik jak zamontować blachodachówkę.

  1. Po uprzednim przygotowaniu więźby dachowej, w tym przypadku specyfikacja balchodachówki modułowej wymaga innej konstrukcji, gdyż łaty różnią się przede wszystkim pod względem wymiarów od tradycyjnej blachodachówki. Należy rozpocząć montaż łat, kontrłat i rozwiązania okapu.
  2. Gdy podkonstrukcja jest już przygotowana należy ostrożnie wyjąc arkusze z paczki. Arkuszy pod żadnym wypadkiem nie należy chwytać za brzegi. Takie przenoszenie może spowodować powstanie szczelin na zakładkach podłużnych.
  3. Pierwszy element należy ułożyć na dole po prawej stronie. Przymocowuje się do łaty za pomocą wkrętów.
  4. Po przymocowaniu pierwszego arkusza, mocujemy kolejne. Następnie mocuje się jeden element do drugiego za pomocą wkrętów w tym farmerskich.
  5. Trzeci element kładziemy bezpośrednio za elementem pierwszym.
  6. Kolejny czwarty arkusz łączy się z arkuszem 2 i 3. Mocuje się go do podkonstrukcji i pozostałych części.
  7. Układając arkusze warto pamiętać, aby położone były poziomo do połaci dachu. Układając kolejne arkusze posuwamy się do góry, dokładając kolejne elementy. Wkręty mocuje się na każdym łączeniu poszczególnych arkuszy oraz na brzegach i szczycie dachu.
  8. Na koniec należy zająć się przymocowaniem gąsiorów. Ma to na celu zabezpieczenia dachu przed wodą deszczową i zapewnić odpowiednią wentylację kalenicy. Montaż gąsiorów nie powinien nastręczyć większych problemów. Przetłoczenia gąsiora powinny licować z najwyższymi punktami arkusza, tym samym osłaniać styki połaci w kalenicy i narożach. Gąsior mocuje się do arkuszy za pomocą odpowiednich wkrętów.

Układanie blachodachówki – przydatne informacje

Montaż blachodachówki wymaga odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Jednak montażu można dokonać samodzielnie. Nieraz krycie dachu wymaga przycięcia dachówki falistej. W tym celu używa się nożyc wibracyjnych. Blachodachówką modułowa nie może być przycinana z użyciem szlifierki kątowej, gdyż niszczy powłokę blachy, co może w przyszłości prowadzić do powstania korozji. Kolejnym narzędziem, które przyda się podczas montażu jest wkrętarka. Blachodachówka wymaga 8-9 wkrętów na metr kwadratowy. Wkręty farmerskie są specjalnymi wkrętami samowiertnymi posiadające specjalną podkładkę gumową. Prawidłowe przykręcenie blachy obejmuje zastosowania wkrętów w każdym zagłębieniu przy tworzących się zakładkach. Mocowanie każdego z arkuszy wymaga zastosowania wkrętów w co drugiej fali. Przykręcanie takich wkrętów powinno odbywać się przy zastosowaniu odpowiedniej siły. W przypadku zbyt słabego przykręcenia dach może przeciekać. Ponadto zbyt słabe przykręcenie może spowodować oderwanie się arkusza pod wpływem silnego wiatru. Zbyt silne przykręcenie powoduje odkształcanie się blachy. Jak wiadomo blachodachówka modułowa pracuje pod wpływem temperatury. Dlatego wkręty farmerskie muszą być tak przykręcone, aby gumowa uszczelka wyłoniła się spod metalowej podkładki. Ostatnim etapem krycia dachu jest umiejscowienie kalenicy. W przypadku blachy falistej będzie to gąsior, który ma okrągłą formę, która wpływa na estetykę. Należy pamiętać, że podczas układania krok po kroku wszystkich akcesoriów takich jak pasy rynnowe, gąsiory, czy też wiatrownicę zachowuje się przynajmniej 5 centymetrową zakładkę. Jest to ważna informacja jeśli mamy zamiar wyliczać zużycia materiału.
W przypadku łamanego dachu, który posiada facjatę lub lukarny istotne jest też zakładanie rynny koszowej. W tym miejscu blacha nie powinna dochodzić do końca. Dzięki temu będzie można sprawnie położyć rynnę koszową przytwierdzając bezpośrednio do desek. Bardzo ważną czynnością jest zakładanie obróbki kominowej. Układanie blachodachówki w tym miejscu często prowadzi do rozszczelnienia. Przy samym kominie możemy zatem użyć obróbkę blacharską lub specjalną taśmę kominową. Dobrze jakby zakładanie obróbki kominowej było dodatkowo zabezpieczone silikonem dekarskim.

Jak obchodzić się z arkuszami blachodachówki

Arkusze blaszane jest bardzo łatwo uszkodzić podczas transportu, załadunku, docinania i montażu. Trzeba pamiętać o noszeniu ich pionowo. Liczba osób potrzebnych do przeniesienia zależy od wielkości arkusza. Przyjmuje się, że odstęp jednej osoby od drugiej powinien wynieść 150 centymetrów. Składowane powinny być na płasko, nie bezpośrednio na podłożu, tylko na platformie z drewnianych palet. Sterty arkuszy blachodachówki muszą być co jeden metr oddzielone drewnianymi przekładkami. Ponadto producent zabezpiecza folią blachę. Folię zdejmuje się tuż przed montażem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież