Dach jako element domu jest niezastąpiony w ochronie domowników przed opadami atmosferycznymi i chroni od wiatru i nadmiernego upału.

Ważne żeby był solidny, trwały i oczywiście estetyczny. Już w fazie projektowania domu powinniśmy wiedzieć czym będzie pokryty. Do wyboru mamy dachówkę ceramiczną, drewno i blachę. Blacha jako pokrycie dachu domku wolnostojącego wydaje się najtańszym rozwiązaniem. Dzisiejsza technologia pozwala na pokrycie blachy w ten sposób żeby bardzo wiernie imitowała dachówkę ceramiczną, płyty drewniane.





Jaką wybrać blachę na dach?

Decydując się na blachę jako materiał na pokrycie dachu powinniśmy wziąć pod uwagę grubość blachy, a zwłaszcza jej rdzenia, gdyż od tego parametru zależy trwałość. Mam tu na myśli długowieczność blachy, która może przetrwać nawet 50 lat. Minimalny czas trwałości pokrycia z blachy to nawet 25 lat. Grubość rdzenia blachy z posypką wynosi 0,40 mm gdy w blasze powlekanej ta wartość sięga 0,50 mm.

W celu zwiększeni jeszcze bardziej trwałości blachy producenci grubość rdzenia zwiększyli nawet do 0,55 mm. Oczywiście im trwalsza blacha tym jej cena jest wyższa. Co do blachy powlekanej to jej powłoka może być wykonana z poliwinylu, poliuretanu lub poliestru. Nie należy zapomnieć o istotnym fakcie większej trwałości blachy z posypką od blachy z powłoką.

Jednak jak już wspomniano w tym tekście trwałość i estetyczny wygląd swoje kosztuje. Okazuje się, że cena blachy z posypką czyli tej trwalszej może być wyższa o około 30% od ceny blachy powlekanej.

W celu zyskania niższych kosztów budowy całego dachu warto wybrać blachę na jego pokrycie, gdyż jest zdecydowanie lżejsza od na przykład dachówek dlatego też drewniana konstrukcja dachu może być pozbawiona dodatkowych wzmocnień więźby dachowej. Idzie za tym niższy koszt budowy i krótszy czas jej trwania.

Warto również wybrać blachę znanych i uznanych firm, które dbają o jakość swojego produktu przez co jego trwałość i odporność na uszkodzenia jest wyższa, co jest plusem obniżającym nam dalsze koszty eksploatacji budynku czyli rzadsze naprawy pokrycia dachu.

Co do powłoki blachy to może być odporna na warunki atmosferyczne w tym promienie słoneczne, korozję czyli popularną rdzę i uszkodzenia mechaniczne powstałe wskutek upadku gałęzi z drzewa lub gradu. Pamiętać należy, że blacha jest jedynym dopuszczonym przez normy budowlane materiałem na dach o kącie nachylenia 50 stopni.

W przypadku mniejszych kątów można stosować blachę trapezową, blacho-dachówkę. Blacha jak wiadomo oferowana jest w różnej wielkości więc kiedy mamy do czynienia z dachem o różnym kształcie warto dbając o koszty i materiał kupić blachę w mniejszych arkuszach. Wtedy zmarnuje się mniej odciętego materiału.

Blacha na dach w domu, garażu, altance czy wiaty

Jak już zaznajomiliśmy się z tematem blachy jako materiału do pokrycia dachu warto skorzystać z wiedzy. Znaczna ilość budujących dom sama przekonała się i skorzystała z wiedzy, która mówi o wyborze materiałów wysokiej jakości, którą oferują znani producenci. Na dłuższą metę jest to opłacalne i warte wyłożenia nieco większej kwoty pieniędzy, a niżeli kupić i później żałować i narzekać.

Komentarze  

+1 #2 AdamikP 2020-06-22 09:47
Ja na dach garażu wybrałem blachę trapezową blachtex o grubości jakieś 43 mm. Wyszło bardzzo niedrogo a jestem zadowolony z efektu.
Cytować
0 #1 matem 2019-10-09 09:29
Wysoka jakość produktu - my właśnie na to postawiliśmy i nie żałujemy. Mamy pokrycie dachu znanego producenta i sobie chwalimy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież