Projekt instalacji elektrycznej przy budowie domu

Przed złożeniem dokumentacji budowlanej starając się o pozwolenie na budowę należy przygotować projekt instalacji elektrycznej.

Następuje to zawsze po zatwierdzeniu przez projektanta wnętrz układu pomieszczeń i miejsc w których będzie znajdował się sprzęt domowy taki jak pralka, telewizor lub komputer w pokoju ucznia.







Po co jest nam projekt instalacji elektrycznej?

Projekt ten informuje elektryków o przebiegu kabli w domowej sieci elektrycznej, miejscach w których powinien znajdować się wyłącznik/włącznik oświetlenia wnętrza domu, gdzie powinny być umiejscowione gniazdka sieciowe w celu bezproblemowego podłączenia wymienionego wyżej sprzętu domowego.

Pokazuje ogólnie mówiąc cały schemat instalacji elektrycznej a więc wszystkie parametry, rodzaj i jakość użytych materiałów, ale przede wszystkim rozwiązania, które zostaną zastosowane w domu. Tworząc projekt instalacji elektrycznej trzeba współpracować z wieloma projektantami w tym instalacji cieplnej i wodno-kanalizacyjnej. Projekt musi wykluczyć późniejsze komplikacje podczas budowy takie jak krzyżowanie się instalacji.

Przepisy o ilości gniazdek

Zastanówmy się co mówią przepisy o ilości gniazd służących do podłączenia sprzętu domowego i punktów oświetlenia wnętrza domu w obwodzie, których w domu jest co najmniej kilka.. Przepisy pozwalają na 10 gniazd podłączeniowych lub 20 punktów oświetlenia wnętrza.

Mowa tu o jednym obwodzie. Dla takich sprzętów i urządzeń jak komputer, pompa lub bojler powinno być przygotowane osobne zasilanie. Cała instalacja powinna być zabezpieczona przez zwarciami i przeciążeniem. Całość musi być tak przemyślana żeby wykluczyć nadmierną ilość punktów oświetlenia wnętrz i gniazdek wtykowych w celu uniknięcia zbędnych wydatków i niepotrzebnych nikomu „gniazdek”.

W niektórych przypadkach rodzina może nagle powiększyć się co za tym idzie zaistnieje potrzeba podłączenia dodatkowego sprzętu domowego na przykład komputera lub kolejnego telewizora. W celu zabezpieczenia się od tej sytuacji można poprowadzić w ścianach rurki którymi w przyszłości będą poprowadzone przewody elektryczne do nowych punktów lub „gniazdek”. Ważną sprawą jest doprowadzenie prądu na zewnątrz w celu oświetlenia ogrodu lub bramy wjazdowej na posesję.

Jakie uprawnienia powinien posiadać elektryk?

Biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby użytkowników domu tych obecnych i przyszłych warto udać się do elektryka posiadającego uprawnienia do 1kV w celu zlecenia wykonania projektu instalacji elektrycznej.

Elektryk powinien poznać potrzeby domowników oraz plany, a dokładniej mówiąc konkretne dane dotyczące aranżacji wnętrz. Z swojej strony elektryk tak rozplanuje miejsca punktów świetlnych i „gniazdek” żeby użytkowanie tej instalacji było komfortowe i funkcjonalne oraz żeby dawało możliwości dalszej rozbudowy.

Przygotowanie projektu instalacji elektrycznej

Jak widać odpowiednie przygotowanie projektu instalacji elektrycznej jest bardzo istotną sprawą. Dzięki temu unikniemy w przyszłości niepotrzebnych wydatków i problemów, które wynikną podczas użytkowania domu. Warto przemyśleć wszystkie ewentualności pomyśleć przyszłościowo biorąc pod uwagę nawet potrzeby rodziny, która powiększy się o kolejnego domownika, co za tym idzie wystąpi potrzeba podłączania nowych urządzeń i sprzętów.

Dodatkowo sprawdź jak powinna wyglądać budowa domu krok po kroku oraz dokumenty do odbioru domu.

Artykuł napisany przy współpracy z Szukamlapka.pl

Komentarze  

0 #1 orlik 2019-10-09 09:27
Tu trzeba mieć głowę na karku. U mnie musieliśmy wprowadzać poprawki i kuć w ścianach. Nikomu tego nie polecam.
Wpis pokazuje jak ważny jest plan instalacji elektrycznej.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież