Jak zmienić wystrój salonu lub innego pomieszczenia? Jednym z sposobów jest pomalowanie ścian na funkcje i dobrze dopasowany kolor.

Zanim jednak zostanie dokonane malowanie należy przygotować ściany.




Postaw mi kawę na buycoffee.to



Jak przygotować ściany do malowania?

Jak malować ściany? Jeśli położona jest tapeta, należy ją usunąć za pomocą wody i detergentu, który rozpuści klej. Jeśli na powierzchni są dziury należy je zaszpachlować. Tynk położony lata temu może mieć ubytki lub niektóre połacie mogą zostać usunięte Następnie trzeba uzupełnić braki tynku. Świeżo naniesiony tynk musi dobrze wyschnąć, co trawa 3-4 tygodnie

Obejmują również suche płyty, które mają płyty kartonowo-gipsowe, które można pomalować od razu po wyschnięciu spoin. W przypadku takich ścian należy uwzględnić konieczność zagruntowania powierzchni. Na napotkany brud na ścianie i plamy właściwe jest użycie moich zwierząt malarskiego. W przypadku szczelin i spękań wystarczy użyć masę uszczelniającą. Łuszczącą się starą farbą należy namoczyć i zerwać.


W przypadku rzadkich zmian koloru ścian do malowania nieużywany jest drogi sprzęt. Wystawa kuweta do rozrabiania farb, mały pędzel do odcinania i średni wałek z wysięgnikiem. Jeśli chcemy zmienić kolor ścian Warto zainwestować w duży wałek z teleskopowym wysięgnikiem. Wielkim wałkiem szybciej pomalujemy ściany nawet używamy niezbyt wprawnego malarzem. Nie wszyscy są wzrostem i sięgają miejsc przy suficie. Z pomocą przychodzi drabina, która prędzej czy później trzeba wprowadzić się na stan w gospodarstwie.

Kolejny problem, który napotkamy jest wybór farb. Nie jest on wcale taki prosty. Jeśli malujemy ściany zewnętrzne musząśmy zakupić farbę odporną na warunki atmosferyczne czyli wodoodporną i mrozoodporną. Jeśli mamy zamiar malować ściany wewnątrz to warto zwrócić uwagę na zawartość substancji toksycznych. Ponadto nie wszystkie kolory pasują do usług pomieszczeń.

Tak więc jak malować ściany? Kolor biały w pokoju dzieci będą dostępne do rysowania kredkami po ścianach. Wiadomości o rozłożeniu jest niepasującym kolorze różowego do gabinetu. Powszechnie wiadomo, że czarny kolor pasuje optycznie pomieszczenie. Kolorami uniwersalnymi są szarości pasujące do usług pokoi. Kolor granatowy o nieintensywnej jasności sprawdzi się doskonale.



jak malować ściany wałkiem

 

Jak malować ściany wałkiem?

  • Wybór pory malowania ścian. Optymalne temperatury do 10 -20 stopni Celsjusza czyli wiosna i jesień. Zimą malowanie ścian generuje większe koszta, bo grzejniki pracują bardzo intensywnie przy tym trzeba wietrzyć pomieszczenie.
  • Przygotowanie pokoju: warto zaopatrzyć się w taśmę i folię malarską, które nie kosztują zbyt wiele. Należy wynieść niepotrzebne przedmioty i meble, Meble o dużych gabarytach możemy pozakrywać. Dla początkujących z malowaniem warto na podłogę położyć folię, gdyż z pędzla lub wałka chlapie się intensywnie.
  • Mycie ścian: warto skorzystać z mydła malarskiego nie kosztującego dużo. Samo mycie jest prosta czynnością.
  • Wybór sprzętu malarskiego: dla raczkujących w przygodzie z malowaniem ścian lepszy będzie wałek z krótszym runem. Do tego komplet pędzli do trudno dostępnych miejsc.
  • Mieszanie farby: farbę należy cały czas mieszać nawet podczas malowania. Nie mieszana farba traci swoją gęstość, co będzie widoczne.
  • Zaczynamy od sufitu.
  • Przygotowanie do malowania ścian: przygotowujemy ścianę uzupełniając braki w tynku. Jeśli trzeba gruntujemy. Po wykonaniu tych czynności odpowiedniej temperaturze przystępujemy do malowania.
  • Trudno dostępne miejsca. W tym temacie należy posłużyć się taśmą umieszczając ją bezpośrednio pod sufitem lub na krańcu innego koloru.

 

Jak malować ściany na styku z sufitem ?

Malowanie narożników ścian zakładając inny kolor na każdej ze ścian nie jest wcale takie trudne Najpierw przygotowujemy zakres ścian i sufitu. Następnie za pomocą taśmy malarskiej wyznaczamy krawędzie i zakrywamy brzeg koloru już naniesionego.

Po skończonym malowaniu od razu ściągamy taśmę! Czynniki powtarzalności w całym pokoju uprzednio czekając aż farba wyschnie. Malowanie sufitu tradycyjnie na biały kolor obnaży wszelkie nierówności i niedociągnięcia także w takich możliwych może pozostać dostępny pod sufitem 3-5 cm pasek w kolorze sufitu

A więc jak malować ściany? Najważniejsze jest przygotowanie powierzchni ścian do malowania. Nawet początkujący malarz poradzi sobie z naniesieniem farb na zasięg.



jak malować ściany na styku z sufitem


Jak malować ściany w pokoju?

Malowanie ścian jest czynnością niezbyt złożoną, ale nie ogranicza się do samego położenia farby na ścianę. Ważne jest umiejętne przygotowanie podłoża do malowania. Jak wiadomo lata mijają, a stary tynk może kruszyć się lub odpadać. Nie należy na taki tynk kłaść farby, bo to zbędna czynność, która zemści się.

Ubytki w tynku należy uzupełnić, a dziury w ścianie załatać tak samo jak pęknięcia. Nieraz jest konieczność usunięcia całego tynku i położenie nowego. W takim przypadku należy odczekać aż nowy tynk wyschnie. Wtedy zagruntowujemy i nanosimy farbę.

Na ścianie mogą powstać różnego rodzaju plamy w tym takie, które po nałożeniu nowej farby mogą przebijać. Trzeba je usunąć nałożyć podkład gruntująco-izolujący. Na ścianie mogą być położone tapety wtedy trzeba je usunąć ciepłą wodą z detergentem. Kolejna możliwość to nanoszenie farby na ścianę z płyt kartonowo-gipsowych. W takich wypadkach należy tylko poczekać na wyschnięcie szpachli w łączeniach i przystąpić do malowania. Proces schnięcia zależy od temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.

Czym malować ściany?

Kolejnym krokiem jest odpowiedni dobór akcesoriów malarskich. Do malowania przydaje się drabina, która jest bezpieczna, gdyż powierzchnia ściany przy suficie sama nie pomaluje się, a układania stołka na stół jest niebezpieczne i zakazane. Także w każdym domu drabina prędzej czy później powinna być.

Do malowania małych powierzchni wystarczy niewielki wałek lub pędzel oraz mały pędzel do wykończania i odcięcia jednej powierzchni od drugiej. Nie należy zapomnieć o taśmie i folii malarskiej, która kosztuje grosze, a oszczędza nam czas sprzątania, który ogranicza się do zwinięcia folii. Na duże powierzchnie lub do częstego malowania poleca się duży wałek na wysięgniku nieraz z zbiornikiem na farbę (kuwetą).

Jaką farbą malować ściany?

Do malowania potrzebujemy jeszcze tylko farby. Zewnętrzne powierzchnie czyli ściany domu muszą być malowane farbą mrozoodporną i wodoodporną, ale również trwałą i dobrze kryjącą. Ściany wewnątrz domku warto pomalować farba plamoodporną, mało toksyczną z szeregiem innych właściwości jak hydrofobowość.

Nie warto malować pokoju dziecinnego na jasny, a już na pewno nie na biały kolor, bo dzieci będą chętniej malowały po ścianach, co wymusi ponowne malowanie. Nie ma co szaleć z kolorami, bo gabinet pomalowany na jaskrawy kolor będzie dawał wrażenie zwariowanego lub mało poważnego.

Należy pamiętać o tym, że czerń zmniejsza przestrzeń. W chwili obecnej jest dostępna cała gama kolorów z palety RAL, a więc jest w czym wybierać. Warto zatem pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji lub szaleństwa, a odpuścić sobie biel na ścianach.

Malowanie ścian w etapach

  • Pora roku i przygotowanie pomieszczenia – jak wieść niesie optymalne temperatury do malowania mieszczą się pomiędzy 10-20 stopni Celsjusza, a więc pory roku takie jak jesień i wiosna. Nie chcąc płacić większego rachunku za ogrzewanie, bo ciepło ucieknie podczas wietrzenia po malowaniu odpuśćmy sobie zimę, bo grzejniki pracują więc będą straty ciepła. W celu zabezpieczenia wyposażenia pokoju, co można należy wynieść lub przykryć niedrogą w cenie folią malarską i zabezpieczyć taśmą. Folię malarska można położyć również na podłodze zwłaszcza wtedy kiedy jest z drogiego materiału lub łatwą ją zniszczyć, a plamy z farby schodzą bardzo ciężko.

  • Przygotowanie ściany – mydło malarskie przydaje się do likwidowania zabrudzeń, które mogą wyjść na wierzch nawet po malowaniu.

  • Pędzel i farba – należy pamiętać o częstym mieszaniu farby, żeby nie powiedzieć ciągłym w trakcie czynności malowania. Pamiętajmy o trudno dostępnych miejscach. Wtedy przydaje się cieniutki pędzel, bo problem tkwi w szczegółach.

  • Malowanie – sufit jako pierwszy – o tym należy pamiętać, gdyż możemy zachlapać wcześniej pomalowane ściany. I co? I klops. Ściany przygotowujemy łatając dziury, pęknięcia i rysy. Kiedy już mamy odpowiednie warunki przystępujemy do właściwego malowania.

Ot i po kłopocie, ściany pomalowane, pokój odświeżony. Jak widać czynność jakim jest malowanie ścian nie jest wilkiem złym jakim go malują. Pamiętać należy o właściwym i starannym przygotowaniu ścian do malowania, gdyż błędy rzadko wybaczają. I jeszcze jedno. Nie wszędzie należy szaleć z kolorem. Mam tu na myśli głównie gabinety czyli miejsca pracy.



Komentarze  

0 #2 Alek 2019-12-14 10:00
Pierwsza rzecz to dobrze przygotować podłoże do malowania. Potem dobór farby - tu nie warto oszczędzać. Potem wałki lub pędzle (ja preferuję wałek) i można działać. Nie jest to trudna sprawa nawet dla laika.
Cytować
0 #1 -ebez 2019-10-09 09:22
Niedawno sam malowałem ściany w pokoju więc mogę powiedzieć, że nie jest to taki ciężkie. Wybrany kolor to jasna zieleń.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież