Wśród nas jest wielu ceniących sobie obcowanie z przyroda i lubiących być domowym ogrodnikiem posiadającym własną oranżerię z kwitnącymi przez cały rok kwiatami.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybór projektu domu posiadającego oranżerię czyli taki zimowy ogród w którym to rośliny przetrwają nawet srogie mrozy, a My możemy relaksować się podziwiając krajobraz przez szybę i zaczytać się na oranżeryjnym fotelu z ulubioną książką. Z pewnością oranżeria musi spełniać odpowiednie normy dlatego też jej budowę należy powierzyć specjalistom.

Chcąc być szczęśliwym posiadaczek oranżerii musimy zdecydować o tym czy będzie ona ogrzewana czy też nie. Najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe choć można pomyśleć o grzejniku centralnego ogrzewania lub ogrzewaniu elektrycznym. Ogród zimowy może być oddzielony od głównego budynku lub być jego częścią chroniącą wnętrze domu od chłodu i wiatru. Z pewnością tańszym i lepszym rozwiązaniem jest ogród zimowy stanowiący część budynku czyli taki, który powstaje podczas budowy domu.

Oranżeria taka nie wymaga dużego nakładu materiałów budowlanych i jest solidniejsza. Dach jak ściany oranżerii muszą być wykonane z szkła zabezpieczającej przed promieniowaniem UV i odporną na napór opadów śniegu. Dach takiej oranżerii musi być pod skosem aby śnieg i deszczówka mogła swobodnie zsunąć się. Dach powinien być zaopatrzony w rynny, którymi opad deszczu lub woda z topniejącego śniegu będzie odprowadzana.

Jako, że szkła przepuszcza promienie słoneczne w upalne dni w oranżerii szybko podnosi się temperatura zatem przyda się wentylacja lub klimatyzacja, którą jest droższym rozwiązaniem. Oranżerie stojące osobno swoją atrakcję zapewniają szczególnie przy plusowych wskazaniach termometru, mowa tu o tych nieogrzewanych. Jak to wygląda w świetle przepisów prawnych. Oranżerie można bez szczególnych pozwoleń wybudować po powiadomieniu starostwa nie większą niż 25 m2. Przepisy mówią, że na każde 500m2 powierzchni posesji mogą przypadać maksymalnie dwie oranżerie.