Wśród nas jest wielu ceniących sobie obcowanie z przyroda i lubiących być domowym ogrodnikiem posiadającym własną oranżerię z kwitnącymi przez cały rok kwiatami.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybór projektu domu posiadającego oranżerię czyli taki zimowy ogród w którym to rośliny przetrwają nawet srogie mrozy, a My możemy relaksować się podziwiając krajobraz przez szybę i zaczytać się na oranżeryjnym fotelu z ulubioną książką. Z pewnością oranżeria musi spełniać odpowiednie normy dlatego też jej budowę należy powierzyć specjalistom.

Chcąc być szczęśliwym posiadaczek oranżerii musimy zdecydować o tym czy będzie ona ogrzewana czy też nie. Najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe choć można pomyśleć o grzejniku centralnego ogrzewania lub ogrzewaniu elektrycznym. Ogród zimowy może być oddzielony od głównego budynku lub być jego częścią chroniącą wnętrze domu od chłodu i wiatru. Z pewnością tańszym i lepszym rozwiązaniem jest ogród zimowy stanowiący część budynku czyli taki, który powstaje podczas budowy domu.

Oranżeria taka nie wymaga dużego nakładu materiałów budowlanych i jest solidniejsza. Dach jak ściany oranżerii muszą być wykonane z szkła zabezpieczającej przed promieniowaniem UV i odporną na napór opadów śniegu. Dach takiej oranżerii musi być pod skosem aby śnieg i deszczówka mogła swobodnie zsunąć się. Dach powinien być zaopatrzony w rynny, którymi opad deszczu lub woda z topniejącego śniegu będzie odprowadzana.

Jako, że szkła przepuszcza promienie słoneczne w upalne dni w oranżerii szybko podnosi się temperatura zatem przyda się wentylacja lub klimatyzacja, którą jest droższym rozwiązaniem. Oranżerie stojące osobno swoją atrakcję zapewniają szczególnie przy plusowych wskazaniach termometru, mowa tu o tych nieogrzewanych. Jak to wygląda w świetle przepisów prawnych. Oranżerie można bez szczególnych pozwoleń wybudować po powiadomieniu starostwa nie większą niż 25 m2. Przepisy mówią, że na każde 500m2 powierzchni posesji mogą przypadać maksymalnie dwie oranżerie.

Komentarze  

0 #1 kszyciuk 2019-10-09 08:32
Ogród zimowy dobrze zaaranżowany jest ozdobą posesji. Co do oranżerii to jestem na tak. W prawdzie nie mam jeszcze własnego domu jednorodzinnego, lecz gdy tylko będę budował znajdzie się tam oranżeria lub oszklony taras z mnóstwem kwiatów doniczkowych.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież