Energia elektryczna to dobro, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania.

Prąd wykorzystywany jest niemal w każdej dziedzinie życia – od zastosowania w nowoczesnych gospodarstwach domowych, szeroko pojętym przemyśle, rolnictwie, medycynie po aglomeracje miejskie. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej wprowadza się rozwiązania, będące alternatywą dla konwencjonalnych metod pozyskiwania energii, a więc pozwalających wytworzyć prąd ekonomicznie oraz z dbałością o stan środowiska.

Prąd ze słońca

Energia słoneczna jest naturalna, ogólnodostępna, czysta oraz niewyczerpalna, dlatego skonstruowano i wcielono w życie urządzenia, które umożliwiają w sposób ekologiczny pozyskiwać prąd w ilościach, które w pełni pokrywają na niego zapotrzebowanie. Ze względu na powszechną dostępność instalacji solarnych, wzrastającą świadomość ekologiczną oraz możliwości otrzymania wsparcia finansowego, energetyka słoneczna cieszy się coraz większym uznaniem.

Promieniowanie słoneczne jest znakomitym źródłem energii, którą za pomocą paneli fotowoltaicznych można przekształcić w prąd użytkowy. Fotowoltaika jest chętnie wykorzystywana ze względu na brak emisji zanieczyszczeń takich jak pyły, dwutlenek węgla, hałas czy wibracje. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga zastosowania paliw np. ropy naftowej, węgla, czy gazu ziemnego, które spalane w tradycyjnych elektrowniach powodują przedostawanie się do atmosfery niebezpiecznych związków. Technologia fotowoltaiczna jest w 100% bezpieczna dla środowiska i zdrowia, pomaga uchronić złoża naturalne przed nadmierną eksploatacją oraz pozytywnie wpływa na poprawę jakości powietrza.

Jak czerpać prąd ze słońca - najlepsze rozwiązania

Konwersja energii słonecznej na energię elektryczną jest możliwa dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych. Chętnie instalowane są zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i firmy czy instytucje państwowe ze względu na walory techniczne – szybkość montażu, wysoką sprawność i wydajność oraz samoobsługowy charakter. System fotowoltaiczny zamontowany przez wykwalifikowanych specjalistów oraz zgodnie z przypisanymi do niego wytycznymi, będzie efektywnie produkował energię przez wiele lat na założonym poziomie ilościowym.

Wygospodarowanie miejsca pod instalacje fotowoltaiczne nie powinno stanowić problemu, ponieważ montuje się je, ze względów praktycznych, na powierzchni dachu lub na gruncie, jeżeli użytkownik przyszłej instalacji dysponuje nieużytkowanym, ale dobrze oświetlonym terenem. Aluminiowa konstrukcja wsporcza pozwala na stabilne i trwałe przymocowanie paneli do podłoża. Instalacja nie posiada ruchomych mechanizmów, więc nie generuje niepożądanych i uciążliwych dźwięków oraz wibracji.

Prąd ze słońca z paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne, zwane również modułami, składają się z połączonych ze sobą pojedynczych ogniw krzemowych. Każde z ogniw składa się z dwóch płytek generujących napięcie elektryczne, które powstaje pod wpływem promieniowania słonecznego. W wyniku tego procesu uwalniany jest prąd stały, który następnie przekształcany jest w prąd zmienny, odpowiedni do zasilenia urządzeń i maszyn.

Należy wiedzieć, że nadwyżka prądu wyprodukowanego przez fotowoltaikę nie marnuje się, ponieważ zostaje przekazana do elektrowni i którą, zgodnie z systemem opustów, można odebrać w razie potrzeby. W tym celu właśnie montuje się licznik dwukierunkowy monitorujący ilość energii wyprodukowanej przez instalację i przekazanej do ogólnodostępnej sieci oraz odebranej w późniejszym czasie nadwyżki.


Sprawdź co możesz zrobić z nadmiarem prądu - jak sprzedać prąd ze słońca

Komentarze  

0 #2 kszyciuk 2019-10-09 08:25
Fotowoltaika na razie nie jest aż taka popularna jednak wielu z niej korzysta.
Wpis ciekawy.:-)
Cytować
0 #1 Edmund Mrugala 2019-10-08 19:03
Hej wielkie dzięki za wpis dla nas !
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież