dom bez pozwolenia na budowe

Wielu z nas wzniosło już dom bez pozwolenia na budowę wydawanego przez właściwy organ.

Jednak nie mamy tu pełnej swobody. Dom nie może przekraczać 35 m2 i musi być wzniesiony na działce rolnej. Ustawa z 2015 roku pozwala na postawienie domu całorocznego bez pozwolenia. Warto zaznajomić się z możliwościami budowy bez pozwolenia.
Dom bez pozwolenia na budowę - do ilu mertów można wybudować?

Bez pozwolenia możemy wznieść: budynki gospodarcze, wiaty i garaże. Należy pamiętać o fakcie warunkującym budowę bez pozwolenia mianowicie jeden budynek na 500m2, budynek musi być parterowy oraz wolnostojący. Niektórzy z nas są działkowcem i bez pozwolenia wybudowali altanę murowaną na ogródku działkowym. Jest to dozwolone tak samo jak budowanie oranżerii. Bez zgody można budować ogrodzenia lub zbiorniki na szambo. Warto wiedzieć, że zamiast jednego budynku o powierzchni 50m2 można zbudować dwa o powierzchni 25m2. W sumie wielkość domu bez pozwolenia może być dowolna, lecz nie większa niż 35m3.

Dzięki ostatnim zmianom w ustawach na starych przepisach można wznieść budynek bez pozwolenia, lecz z zgłoszeniem do organu nadzoru budowlanego.


Jakie są warunki dla budowy domu bez pozwolenia na budowę?

Budowę domu można rozpocząć po otrzymaniu zgody starosty. Starosta po złożeniu wniosku ma 30 dni na wydanie pozwolenia.

Brak odpowiedzi z strony organu oznacza tak zwaną cichą zgodę po której to możemy przystąpić do budowy. Wniosek o pozwolenie na budowę musi zawierać 4 egzemplarze projektu budowlanego zaopatrzone w pozwolenia i uzgodnienia, poza tym składa się oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością. Jest możliwość nakazu dostarczenia szkiców i rysunków z zamiarami budowania i dokumentu mówiącego o sposobie wykonania prac budowlanych.

Warto zauważyć brak konieczności posiadania zgody na budowę w przypadku małej architektury dzięki czemu gospodarze mogą rozwijać swoje posesję.


Dom bez pozwolenia na budowę - ile może kosztować?

Dom bez pozwolenia na budowę nie jest dużym wydatkiem finansowym. Na rynku jest wiele firm zajmujących się budową takich domów nie rzadko szkieletowych z drewna. Konstrukcje takich domków trwałe i solidne. Nie musimy obawiać się o zniszczenia podczas wichury, ani skutków tornada. Jednak dla chcących mieć stu procentową pewność budynek z drewna można przymocować do betonowej wylewki.


Jak ogrzać dom bez pozwolenia?

Wzmocnienia pionowe uchronią dom przed zburzeniem. Warto pomyśleć o ogrzaniu takiego domku. Zakłada się 1kW mocy na 10m2 domku, dlatego tez zwykły wolnostojący kominek lub tak zwana koza na brykiet w zupełności zaspokoją potrzeby w tym temacie. Wiedzieć należy, że ściana wykonana z drewna wcale nie ustępuje dużo grubszym ścianom w cegieł lub betonu. W domu z drewna nie ma wilgoci, co jest dodatkowym atutem.


Kiedy najlepiej budować dom bez pozwolenia?

Czy prawdą jest, że dom szkieletowy najchętniej budowany jest latem? Nie. Do budowy domu bez pozwolenia nie potrzebna jest zaprawa murarska, która nie wiąże zimą. Dom montuje się za pomocą gwoździ i wkrętów, a to można wykonywać przez cały rok. Jednak jeśli chcemy betonową wylewkę na podłogę musimy to zrobić wiosną, latem lub jesienią. W cale długich kolejek po dom bez pozwolenia nie notuje się latem.

W dni planowanego wybudowania domu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jest możliwość postawienia domu w jeden dzień, lecz trzeba pamiętać o konieczności montażu instalacji energetycznej, hydraulicznej i grzewczej, a to może potrwać kilka dni. Do wykorzystania mamy prefabrykaty, które z pewnością skracają czas budowy domu. Należy wziąć pod uwagę teren na którym postanowiliśmy wznieść budynek.

Minimum w tym temacie są płyty betonowe, jednak chcąc mieć pewność i spokój warto postarać się o zbrojoną płytę fundamentową. Mamy pewność, że pomimo upływu lat nic niespodziewanego nie wydarzy się , ani nie będziemy musieli borykać się z odkształceniami drewna.


Dom bez pozwolenia na budowę

Jak widać w Polsce jest możliwość zamieszkania po wybudowaniu domu nie posiadając zezwolenia. W celu cieszenia się z własnego domku trzeba spełnić kilka warunków. Nasz klimat nie jest zbyt przyjazny, gdyż panują chłody i mrozy w okresie jesień-zima dlatego też budowa domów szkieletowych o powierzchni do 35m2 nie jest jeszcze tak popularna choć całość płynnie działa i rozwija się. Prawo w Polsce sprzyja budowaniu bez pozwolenia, lecz trzeba spełnić warunki.

Komentarze  

0 #1 kszyciuk 2019-10-09 08:27
Ciekawe. Jednak nie skłaniałbym się ku temu rozwiązaniu. Wolę poczekać na wydanie pozwolenia niż samemu coś budować.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież