Na każdej działce na której stoi dom powinna znajdować się kanalizacja lub przyłącze do kanalizacji.

Jednak nie wszędzie jest doprowadzenie ścieków więc właściciel działki zmuszony jest wybudować bezodpływowy zbiornik na ścieki lub przydomową oczyszczalnie ścieków. Szambo budowane przy domostwach musi mieć dno i szczelne ścianki oraz przykrycie, którym będą wypompowywane ścieki. Całość musi mieć odpowietrzenie znajdujące się przynajmniej pół metra nad powierzchnię gruntu. Istnieją warunki, które trzeba spełnić jeśli jest się właścicielem domku jednorodzinnego.

Odległość szamba od budynku

Szambo musi znajdować się w odległości nie mniejszej niż 5 m okien i drzwi oraz 2 m od sąsiadów lub drogi w tym ciągu pieszych. Mowa tu o terenach z wybudowanymi domkami wolnostojącymi. Szambo musi znajdować się nie bliżej niż 1,5 m od gazociągu i rur z wodą, odległości nie mniejszej niż 80 cm od przewodów elektrycznych oraz zachować odległość minimum 15 m od ujęcia wody pitnej.

Należy pamiętać, że na budowę szamba o pojemności większej niż 10m3 należy mieć pozwolenie na budowę wydane przez stosowny organ. Szamba do pojemności 10m3 budujemy po przedłożeniu stosownego dokumentu w Urzędzie Gminy.

Z samym szambem jest pewien problem. Rzadkie opróżnianie co za tym idzie unoszący się przykry zapach. W niektórych miejscach jest odgórny nakaz opróżniania szamba co 3 do 6 miesięcy. W razie stosowania się do zaleceń sprawę uciążliwego zapachu można zgłosić stosownym organom. Istnieją zakazy budowania szamba. Nie ma możliwości wybudowania takiego zbiornika na nieczystości na terenach objętych ochroną środowiska, na terenach zalewowych i narażonych na powódź.

Komentarze  

0 #1 kszyciuk 2019-10-09 08:21
Teraz już wiem, co i jak. Pozwolę sobie rozejrzeć się po tym blogu. Mam nadzieję, że trafię na więcej ciekawych wpisów.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież