Chcąc postawić budynek na posesji musisz pamiętać o zachowaniu wytyczonych prawem budowlanym odległości od drogi.

Odległości od drogi podane są w planie zagospodarowania przestrzennego i ustawa o drogach publicznych. Wziąwszy pod uwagę wszelkie zalecenia, nakazy i wytyczne i stosując się do nich nie będziemy mieli problemu z zgodnym prawem budowlanym usytuowaniu domu lub garażu.

.
Odległość budynku od drogi

Przyjrzyjmy się odległością od drogi w jakiej można podstawić dom. Zauważyć należy, że odległość ta zależy od rodzaju drogi i od tego czy jest to teren zabudowany czy nie

Rodzaj drogi Poza terenem zabudowanym W terenie zabudowanym
Droga gminna 6 m 15 m
Droga wojewódzka, powiatowa 8 m 20 m
Droga krajowa 10 m 25 m
Droga ekspresowa 20 m 40 m
Autostrada 30 m 50 m


Warto wiedzieć o tym , że ważniejszą wartością określającą odległość od drogi jest ta zawarta w planie miejscowym, ważniejsza niż ta zawarta w ustawie o drogach publicznych. Przykład. W ustawie o drogach publicznych podano wartość 20 m jako odległość od skraju drogi, a w planie miejscowym wynosi 23 m to należy spełnić warunek z planu miejscowego. Pamiętać należy, że odległości od dróg krajowych, powiatowych i wojewódzkich można zmniejszyć pod warunkiem otrzymania zgody od zarządcy drogi. W celu uniknięcia przedłużania się planów inwestycyjnych podanie o określenie odległości od drogi warto złożyć przed wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Odległość budynku od granicy działki

Zerknijmy teraz jak stanowią przepisy określające odległości pomiędzy domkami wolnostojącymi na sąsiednich działkach.

  • 16 m– odległość między domami nieposiadającymi zabezpieczenia na ścianach i dachu nierozprzestrzeniającej ognia.
  • 12 m – wartość odległości od sąsiedniego budynku w sytuacji w której jedna z ścian jest zabezpieczona przez rozprzestrzenianiem się ognia.
  • 8 m - kiedy oba budynki są zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się ognia.
  • Nie można pominąć odległości 6 m kiedy to oba budynki są zwrócone do siebie ścianami bez okien i drzwi.

Podane tutaj wartości prawdziwe są gdy budynki na sąsiadujących ścianach nie posiadają odpowiedniego stopnia ognioodporności, lecz mają powierzchnię wynosząca 65 % spełniającą klasę szczelności ogniowej.

Warto zapoznać się z wartościami odległości domku od skraju działki rolnej.

  • 4 m – wtedy kiedy ściana posiada okna lub drzwi skierowane do działki rolnej.
  • 3 m – wtedy kiedy okna i drzwi nie są zwrócone z stronę działki rolnej.

Nawet prawo budowlane pozwala na wybudowanie domu w odległości bliższej niż 1,5 m, lecz ta zgoda posiada wytyczne. I tak. Budynek gospodarczy lub garaż nie może być dłuższy niż 6,5 m i wyższy niż 3 m. Kiedy dopuszcza do tego plan miejscowy lub gdy działka nie jest szersza niż 16 m.

Jeśli chcemy wybudować domek o odległości nie większej niż 4 m od sąsiedniego budynku musimy spełnić warunek, którym jest brak okien i drzwi w ścianie. W takiej sytuacji samo budowanie na zgłoszenie nie wystarcza. W tym celu trzeba wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę.

Jak można zauważyć jest możliwość pewnych odstęp od wymogów., które jednak ciężko jest otrzymać. Procedura jest długa, bo dokumentację trzeba przesłać do ministerstwa w celu otrzymania upoważnienia. Organem wydającym pozwolenie na odstępstwa Jest Starosta lub Prezydent miasta. Chcąc wybudować dom w zgodzie z wszelkimi prawami i przepisami musimy trochę „nagimnastykować się”.

Komentarze  

0 #2 Sebastian 2019-12-16 11:53
Witam,
z jakiego przepisu wynika ta odległość od działki rolnej? W WT jest mowa o odległościach od granicy z działką budowlaną. Czy działka rolna to to samo co budowlana?
Cytować
0 #1 Maciek 2019-10-11 09:36
Wszystko fajnie wyjaśnione, super artykuł :)
dzięki za rozwiązanie!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież