Ławy i stopnie kominiarskie to elementy dachowe, których zadanie polega na zapewnianiu wygodnej i bezpiecznej komunikacji osobom poruszającym się po dachu.

Nazwa tych akcesoriów sugeruje, że ich podstawową funkcją jest usprawnianie połączenia pomiędzy włazem dachowym a kominem, ale w rzeczywistości ze stopni kominiarskich korzystają nie tylko kominiarze, ale i domownicy, którzy chcą umieścić na dachu antenę, sprawdzić stan pokrycia dachowego po nawałnicy czy też usunąć liście z rynien przed nadejściem zimy.

Czyszczenie komina, okresowe prace serwisowe i konserwacyjne

Zamontowane na dachu akcesoria dachowe zapewniają wygodny dostęp do trudnodostępnych miejsc oraz komina, a tym samym umożliwiają sprawne i bezpieczne wykonanie niezbędnych prac serwisowych i naprawczych, niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego. Stopnie kominiarskie dostępne są dla każdego pokrycia dachowego, warto montować je zarówno na stromych i śliskich dachach, jak i dachach mniej spadzistych i posiadających chropowatą powierzchnię. Inwestycja nie jest droga, a znacząco poprawi bezpieczeństwo osób przebywających na dachu, a jednocześnie usprawni wykonywanie prac naprawczych. Kominiarze, którzy każdego roku dokonują przeglądu przewodów kominowych, a w razie potrzeby czyszczenia komina, z pewnością będą wdzięczni za ułatwienia w postaci stopni i ław kominiarskich.

Jak dobierać stopnie kominiarskie?

Niektóre projekty dachów uwzględniają montaż dodatkowych akcesoriów dachowych, ale nie jest to stałą praktyką. Jeżeli projekt dachu nie uwzględnia stopni i ław kominiarskich, możemy o pomoc w ich wyborze (a następnie optymalnym rozmieszczeniu na dachu) poprosić dekarza, który zajmie się montażem pokrycia dachowego. Najlepiej wybierać stopnie kominiarskie z Krajową Oceną Techniczną, wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Elementy takie są wykonane z wysokiej jakości materiałów i z ogromną dbałością o detale. Tego typu akcesoria dachowe są jednocześnie wytrzymałe, bezpieczne w użytkowaniu, ale i estetyczne.

Zamawiając stopnie kominiarskie, musimy wziąć pod uwagę zarówno jakość samego produktu, jak i rodzaj pokrycia dachowego. Musimy również dokładnie wyliczyć, ile stopni kominiarskich posłuży do utworzenia swego rodzaju drabinki, która doprowadzi od okna czy wyłazu do komina, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Odległość między poszczególnymi stopniami powinna wynosić mniej więcej tyle, ile długość kroku osoby dorosłej.

Montaż stopni kominiarskich na blachodachówce

Bardzo popularnym rodzajem pokrycia dachowego jest blachodachówka. Stopnie kominiarskie do blachodachówki mocuje się na metalowych wspornikach, które przykręca się, przechodząc przez blachę, do łat zwykłych i pośrednich. Otwory montażowe uszczelnia się odpowiednim silikonem - warto pamiętać, by co kilka lat sprawdzać miejsca przejścia wkrętów przez blachę i w razie potrzeby ponownie uszczelniać.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież