W ostatnich latach znacząco wzrosła popularność domów parterowych z poddaszem zaadaptowanym do celów mieszkalnych. Tego typu budynki zajmują na działce mniej miejsca aniżeli klasyczne domy parterowe o tej samej powierzchni użytkowej.

Domy z poddaszem coraz częściej wygrywają również w zestawieniu z domami piętrowymi, tym bardziej, gdy inwestorom zależy na wyraźnym podziale poziomów na część dostępną dla domowników i gości (parter) oraz prywatną (poddasze). Jeżeli pokój dzienny i kuchnia znajdują się na dole, a góra ma stanowić jedynie część sypialnianą, nie ma potrzeby inwestowania w budowę piętra – poddasze, do którego zaprowadzą wygodne, nowoczesne schody w zupełności zaspokoi potrzeby domowników.Rodzinne życie na poziomie parteru

Na parterze domu znajdują się salon, kuchnia, łazienka i szereg pomieszczeń pomocniczych, takich jak spiżarnia, kotłowania czy pralnia, dzięki czemu to właśnie na tym poziomie toczy się rodzinne życie i to właśnie tutaj odbywają się spotkania towarzyskie. Urządzenie przestronnego i komfortowego salonu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy w pomieszczeniu muszą znaleźć się schody prowadzące na poddasze zaadaptowane do celów mieszkalnych.

W domach parterowych raczej nie spotkamy topornych schodów betonowych, ani okazałych konstrukcji wachlarzowych. Przeciwnie – dąży się do stosowania rozwiązań minimalistycznych. Nowoczesne schody DOLLE to takie, które mają lekką konstrukcję i nie zajmują wiele miejsca, poza tym przykuwają wzrok niebanalnym designem. Zazwyczaj w konstrukcjach tych stosuje się połączenie drewna i metalu.

Nowoczesne schody kręcone i modułowe

W przypadku domów parterowych z poddaszem użytkowym najlepiej sprawdzają się dwa rozwiązania: schody kręcone i schody modułowe. Schody spiralne montuje się przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania schodów prostych, albo byłyby to schody zbyt strome. Jest to sprytne i efektowne rozwiązanie dla pomieszczeń o niewielkiej powierzchni, choć oczywiście nie tylko. Natomiast schody modułowe to rozwiązanie, które daje wiele możliwości aranżacyjnych. Schody modułowe składają się z szeregu elementów, które tworzą łatwy w montażu system. Dzięki tym elementom możliwe jest stworzenie zestawu odpowiadającego potrzebom domowników, takiego, który ich zdaniem będzie zarazem funkcjonalny i estetyczny.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież