Urządzenia elektryczne są powszechnie stosowane niemal wszędzie. W domu możemy się zetknąć z wieloma różnymi rozwiązaniami – od gniazd elektrycznych aż do skomplikowanej elektroniki RTV i AGD. Warto wiedzieć, że oprócz własnych parametrów technicznych, każdy z elementów powinien mieć również oznaczenie IP. Co to takiego i w jaki sposób wpływa na bezpieczeństwo i komfort codziennego funkcjonowania w domu? O tym powiemy więcej w dzisiejszym artykule.






IP – co to takiego?

Klasyfikacja IP (z angielskiego International Protection Range) określa stopień ochrony obudowy każdego urządzenia elektrycznego. Warto zwracać uwagę na ten parametr podczas zakupu różnych produktów, gdyż może to znacząco pomóc i stać się cennym źródłem informacji.

IP to nie tylko, jak zwykło się uważać, klasyfikacja zabezpieczeń przed wilgocią, ale także przed pyłami i wszelkimi ciałami stałymi, które mogłyby się dostać do wnętrza urządzenia. Dlatego też, powinno się sprawdzać stopień ochrony nie tylko podczas kupowania oczek wpustowych na elewację domu lub gniazd elektrycznych do łazienki.

Co może spowodować zastosowanie sprzętu o niewłaściwym poziomie IP?

Jeśli wybierzemy produkt o wyższym stopniu ochrony niż wymaga przestrzeń, nic złego się nie stanie. Problemy mogą pojawić się jednak, jeśli zastosujemy urządzenie, mające zbyt mały współczynnik. To Narażenie go na kontakt z wilgocią, bieżącą wodą lub ciałami stałymi, często prowadzi do przedostania się ich do wnętrza, a finalnie potrafi spowodować zwarcia. Wówczas, w najlepszym razie uszkodzimy sprzęt, w najgorszym zostaniemy porażeni prądem.

Stosowanie produktów o ściśle określonych wartościach IP wchodzi w zakres zasad ochrony przeciwporażeniowej, szczególnie istotnej w przypadku kuchni i łazienki.

Co oznaczają poszczególne elementy oznaczenia IP?

W przypadku stopni ochrony IP każdy z elementów mówi o innych właściwościach produktu. Pierwsza z cyfr określa stopień ochrony dla ludzi przed dostępem do wnętrza urządzenia oraz wartość zabezpieczenia samego urządzenia przed wnikaniem do wnętrza ciał stałych (w skali od 0 do 6). Druga z cyfr dotyczy wyłącznie ochrony przed wilgocią i bieżącą wodą (od 0 do 9).

Według klasyfikacji, im wyższe wartości obu cyfr, tym większy współczynnik ochrony. Na przykład lampa, mająca oznaczenie IP 68, jest w pełni zabezpieczona przed dostawaniem się do jej wnętrza wszelkich pyłów i ciał stałych oraz może być swobodnie zanurzana w wodzie.

Niekiedy do standardowego oznaczenia dopisuje się dodatkowe dwie litery. Od A do D mówią o ochronie przed dostępem do wnętrza urządzenia. Od H do W z kolei, precyzuje z jakim specjalistycznym urządzeniem mamy do czynienia.

Co to jest IPX?

Oprócz standardowej klasy ochrony IP stosuje się także klasyfikację IPX, która informuje nas o poziomie wodoszczelności poszczególnych przedmiotów.

Występuje ona w skali od IPX 0, oznaczającego zupełny brak zabezpieczenia przed wodą, aż do IPX 8, które określa pełne zabezpieczenie urządzenia przed wodą podczas zanurzenia.

Od IPX4 do IPX 8 poszczególne stopnie pokrywają się z inną klasyfikacją wodoszczelności – OverBoard (OB. 1-5).

Zabezpieczenie IP a bezpieczeństwo sprzętu i użytkowników w domu

Wszystkie zabezpieczenia IP i IPX powinny być potwierdzone stosownymi certyfikatami, potwierdzającymi ochronę ludzi i sprzętu przed działaniem szkodliwych czynników. Producenci, umieszczając informację o stopniu ochrony, gwarantują bezpieczeństwo produktu w konkretnych okolicznościach.

W warunkach domowych szczególnie należy zwracać uwagę na współczynniki ochrony do urządzeń montowanych w łazienkach i kuchniach, w których występuje nieustanne ryzyko zachlapania lub zalania sprzętów wodą. Warto zatem kupować wyłącznie produkty posiadające stosowne certyfikaty. Na przykład w przypadku doboru gniazd elektrycznych do łazienki, muszą one spełniać normę IP 68, czyli być w pełni pyło i wodoszczelne.

Podobnie w przypadku produktów montowanych na zewnątrz. Najwyższy poziom ochrony jest niezbędny w lampach montowanych na elewacjach budynków, zwłaszcza jeśli nie są osłonięte dachem. Taki sam współczynnik muszą posiadać lampy wpuszczane w poziom gruntu oraz instalowane jako dekoracja oczek wodnych. Jeśli zadbamy o odpowiednie parametry, zapewnimy sobie i bliskim optymalny stopień bezpieczeństwa, a urządzeniom elektrycznym długofalowe i efektywne działanie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat sprzętu elektrycznego? Koniecznie odwiedź stronę Gajwer.pl, pełną pomysłów i fachowych porad.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież