Zmiany w prawie budowlanym 2019
Prawo budowlane to biblia każdego kto ma styczność z szeroko pojętym budownictwem. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, powinni wiedzieć jakich zasad przestrzegać, by wszelkie inwestycje budowlane były wykonane zgodnie z prawem, i takich właśnie dostarcza ten dokument.








Dla przypomnienia, prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r. Poz. 1186) jest najważniejszą polską ustawą, która dotyczy wszystkich zagadnień związanych z:

  • projektowaniem

  • budową,

  • nadzorem,

  • utrzymaniem i rozbiórką obiektów budowlanych.

Omawiany akt prawny reguluje zasady działania organów administracji publicznej w zakresie wyżej wymienionych czynności. Ustawa porządkuje również sprawy dotyczące m.in. ochrony środowiska w czasie prac budowlanych, określa rodzaje pozwoleń i robót, zasady oddawania obiektów budowlanych czy prawa i obowiązki osób uczestniczących w procesie budowlanym.

 

Najnowsze zmiany w prawie budowlanym

Wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się czy to budownictwem, utrzymaniem nieruchomości czy też dostawami materiałów bądź usług na rzecz budownictwa, powinny na bieżąco śledzić zmiany pojawiające się w prawie budowlanym. Prawo Budowlane niestety jest jednym z najczęściej nowelizowanych aktów prawnych, zwłaszcza od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Celem wprowadzania wszelkich zmian w tej ustawie jest przede wszystkim uproszczenie i przyspieszenie procedur administracyjnych, co ma ułatwić inwestorom załatwianie wszystkich formalności. W 2019 doczekaliśmy się doprecyzowania przepisów i definicji widniejących w ustawie, dzięki czemu łatwiej jest je interpretować i odnieść je do własnych przedsięwzięć budowlanych.

W obserwowaniu zmian prawnych może pomóc specjalistyczna prasa i literatura, jak też uczestnictwo w szkoleniach czy konferencjach branżowych. Listę tego typu wydarzeń dotyczących prawa budowlanego można znaleźć między innymi na https://eventis.pl/szkolenia/prawo-budowlane.

Planowane zmiany w prawie budowlanym

Już w pierwszej połowie 2020 mają pojawić się nowe zmiany w Prawie Budowlanym, które zdecydowanie ułatwią życie niejednego obywatela, a także wpłyną na podniesienie bezpieczeństwa użytkowników budynków. Nowelizacja ustawy będzie obejmować m.in.:

  • krótszy czas oczekiwania na pozwolenie na budowę,

  • mniejszą ilość dokumentacji dołączanej do wniosku o pozwolenie na budowę – 3 zamiast 4 egzemplarzy projektu budowlanego,

  • możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej, której budowę ukończono przynajmniej 20 lat temu,

  • niewielkie działania budowlane zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę,

  • zaostrzenie procedur bezpieczeństwa pożarowego – w wypadku zmiany sposobu użytkowania budynku, będzie wymagana ekspertyza przeciwpożarowa,

  • po upływie 5 lat od momentu wydania pozwolenia na budowę nie będzie można stwierdzić nieważności budowy.

Mając do czynienia z tak obszernym aktem prawnym jakim jest Prawo Budowlane, warto sięgnąć po przystępnie podane informacje pochodzące z rzetelnych źródeł. Sprawdź więcej informacji o zmianach w prawie budowlanym na https://szkolenia-news.pl/jakie-zmiany-w-prawie-budowlanym-w-2019-roku/


Komentarze  

0 #1 Ola 2020-01-08 04:01
Hej, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim wpisem !
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież