Jak odnowić stare drzwi

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym często spotyka się potrzebę wymiany drzwi.

Nie jest to sprawa tania. Jednak dysponując odpowiednim sprzętem, miejscem i zdolnościami manualnymi możesz samodzielnie poddać drzwi renowacji.






Jak odnowić stare drzwi drewniane?

Na początku należy ocenić stan drzwi, ościeżnic. Nie wszystkie drzwi będą nadawały się do odnowienia. Następnie za pomocą papieru ściernego musimy zobaczyć z jakiego materiały zostały wykonane drzwi i jakimi środkami są wykończone. Kolejnym ważnym etapem jest przygotowanie przestrzeni w której będziemy pracować. Nie może to być pomieszczenie bez okien, gdyż powstaje potrzeba wietrzenia z zapachu farb i lakierów. Miejsce musi być tak dobrane aby nie przeszkadzał innym hałas narzędzi którymi będziemy usuwać lakier i pozostałe powłoki w tym starą farbę. Z drzwi należy wymontować klamki, zamki i zawiasy.

Etapy renowacji drzwi:

  • zdjęcie starych powłok farb. Wykonuje się do za pomocą opalarki, którą nagrzewamy powłokę farby olejnej. Ciepła warstwę farby usuwamy szpachelka. Pamiętać trzeba o trzymaniu opalarki niezbyt blisko, gdyż można spalić powłokę. Kolejnym sposobem na pozbycie się farby z drzwi jest następujący. Na powierzchnię nanieść należy środek chemiczny, a następnie odczekać odpowiednią ilość minut. Po upływie wymaganego czasu farbę możemy usunąć szpachelką. Nie należy zapomnieć o możliwości cyklinowania drzwi. Cyklinowanie powinien wykonywać wprawny stolarz, który nie uszkodzi powierzchni drewna. Podczas cyklinowania należy mieć maskę ochronna, rękawice i okulary ochronne.
  • Szlifowanie drzwi – może odbyć się do za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. W przypadku narzędzie elektrycznego należy założyć maskę i okulary ochronne. Jeśli nie dysponujemy szlifierką warto sięgnąć po papier ścierny, którym dotrzemy w każdy zakamarek. Papier ścierny wygładzi powierzchnię. Warto pamiętać, że im papier ścierny o wyższej gradacji tym powierzchnia będzie gładsza. Dobór odpowiedniego papieru ściernego zależy od rodzaju drewna, jego stanu i stosowanej metody (ręczna lub z wykorzystaniem narzędzi elektrycznych). Pył powstały podczas szlifowania sprzątnąć specjalnym odkurzaczem z końcówką lub po prostu najzwyklejszą zmiotką. Należy wyszlifowana powierzchnię przetrzeć wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia.
  • Usunięcie szkodników – w starych drzwiach mogą występować szkodniki takie jak miazgowiec i kołatek. W celu uniknięcia infekowania innych przedmiotów z drewna należy usunąć szkodniki. Na wyszlifowanej powierzchni można zaobserwować wydrążone kanaliki o średnicy do 5 milimetrów z wysypującą się mączką drewnianą pomieszaną z odchodami szkodników. W celu ich zwalczenia stosujemy preparaty chemiczne nanoszone pędzlem na powierzchnię drewna.
  • Uzupełnianie ubytków w drzwiach – jeśli po szlifowaniu powstały rysy, dziury i szczeliny należy użyć szpachli do drewna. Nanosi się ją szpachelką. Po wyschnięciu nierówności niwelujemy papierem ściernym o wysokiej gradacji. Jeśli zależy na widoczności słoi drewna szpachla powinna być w jak najbliższym kolorze drewna.
  • Malowanie drzwi – po przygotowaniu drzwi nanosimy farbę. Jeśli słoje mają być niewidoczne mogą to być farby alkidowe lub akrylowe. Zawsze można zastosować barwiące bejce i lakiery. Stosowane są również woski, olejowoski i oleje, które wchłaniają się głęboko i chronią. Na drzwi należy nanieść 2-3 warstwy farby. Na drzwi zewnętrzne powinno dodać się impregnat, który będzie chronił przed warunkami pogodowymi.

Jak odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej?

W niektórych mieszkaniach można jeszcze spotkać drzwi z płyty pilśniowej. Takie drzwi również można w łatwy sposób odnowić. Po potraktowaniu płyty papierem ściernym, odpyleniu i odtłuszczeniu możemy przystąpić do malowania.

Najpierw jeśli ktoś chce można położyć podkład, a na nim dwie warstwy farby. Farby nadające się do płyt pilśniowych to: akryle, alkidowe, ftalowe i kredowe. Na drzwi z płyty pilśniowej można położyć tapetę lub fototapetę, co też jest swego rodzaju odnowieniem. Tapetę nanosi się na wyszlifowaną i czysta powierzchnię. By uniknąć nieestetycznych pęcherzyków powietrza tapetę nanosimy kawałkami.


Jak odnowić stare drzwi wewnętrzne z szybą?

Jak odnowić drzwi z szybą. Ma szybę można nakleić okleinę. Okleiny dostępne są w wielu wzorach i bogatej kolorystyce. Transparentne nadają się kiedy nie chcemy nie ograniczać dopływu światła. Kolejnym sposobem na renowację drzwi z szybą jest pomalowanie szyby na przykład zwykłą emalią.

Podsumowując. Sposobów na odnowienie drzwi jest kilka. Warto starannie wykonywać opisane czynności wtedy efekt będzie większy. Renowacja drzwi z drewna jest czasochłonna, lecz nie wydaje się aż tak skomplikowaną czynnością. Nieraz nosząc się z zamiarem kupna nowych drzwi możemy dostrzec możliwość odnowienia drzwi którymi obecnie dysponujemy.

Komentarze  

0 #2 renek 2020-04-05 10:22
Stosuję Vidaron do różnych powierzchni z drewna. Nigdy nie zawiódł. Jest niesamowicie wydajny i świetnie się rozprowadza. Szybko schnie. Polecam.
Cytować
+1 #1 ilka 2019-12-14 12:45
Vidaron jest bardzo dobry, szczególnie jeśli stosuje się pistolet czy jakaś inna forma ciśnieniowego nakładania impregnatu.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież