Mole spozywcze

Mole spożywcze to niewielkie motyle należące do omacnicowatych.

Jest ich 10000 gatunków i występują na całym Świecie. Najpopularniejsze przedstawiciele występujące w domach to omacnica spichrzanka i mklik mączny. Trzeba wiedzieć, że większość z omacnicowatych to szkodniki upraw leśnych, magazynów i roślin uprawnych.





Mole spożywcze – skąd się biorą?

Larwy mola spożywczego to gąsienice wielkości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Z zapłodnionych jaj wykluwają się już po 8 dniach. Larwy moli żywią się suchym pokarmem takim jak mąka, pieczywo i orzechy oraz wiele innych. Mole kuchenne to owady małej lub średniej wielkości. Mają smukłe ciało. W zależności od gatunku przybierają różne barwy od białej po brunatną. Łuski na skrzydłach układają się w charakterystyczne wzory w zależności od gatunku. Skrzydła mola spożywczego leżą równolegle i płasko na owadzie.

Mole spożywcze upodobały sobie nasze spiżarnie, które są ciemne. Mole występują również w miejscach trudno dostępnych. Jeśli otworzymy worek z mąką i zauważymy wylatujące mole to znaczy, że żywność została zainfekowana. Warto zwracać uwagę na szafki i półki w kuchni gdyż są to miejsca występowania larw mola. Zapłodniona samica znosi jaj najczęściej w suchych produktach na przykład mące i produktach zbożowych. Największe szkody wyrządzają larwy na które można natknąć się w produktach suchych i sypki takich jak mąka, makarony, ryż lub mleko w proszku. Larwy o bardzo wysokim zapotrzebowaniu na pokarm wyrządzają znaczne szkody w przemyśle spożywczym.


Mole spożywcze – jak się pozbyć?

W pierwszej kolejności w celu pozbycia się moli jest inspekcja spiżarni w której to mole mają niezliczoną ilość pożywienia. Trzeba pamiętać, że mole uaktywniają się w nocy. Mole spożywcze powinny rzucić nam się w oczu latając koło pożywienia. Larwy moli koloru jasno szarego o wielkości centymetra zostawiają po sobie delikatne pajęczynki, które możemy znaleźć po otwarciu na przykład torebki z mąką. Larwy moli spożywczych mogą występować w suchych i sypkich produktach także te należy starannie przejrzeć. Pajęczynki w opakowaniach produktów to znak rozpoznawczy żerujących larw moli spożywczych.

Jeśli już stwierdziliśmy obecność moli należy starannie i szczegółowo wymyć szafki, a zainfekowaną żywność wyrzucić. Warto również odkurzyć zainfekowane miejsce. Przedmioty, które mogły mieć styczność z molami należy przemyć wrzącą wodą przy użyciu myjki parowej. Poprawnie dokonane czynności pozwolą pozbyć się niechcianych moli.

Moli spożywczych możemy pozbyć się stosując bezpieczną dla żywności pułapkę feromonową, która zwabia postacie dorosłe. Pułapek nie należy umieszczać w przeciągu, koło otwartych okien, gdyż wydzielanie feromonów może okazać się mało skuteczne. Nie warto używać ostrej chemii, bo możemy skazić żywność. Nie warto biegać za molem z sprajem na owady.

W celu zabezpieczenia się przed molami należy już w sklepie sprawdzać żywność. Szukać należy pajęczynek, żywności zbitej w ziarenka lub rozdrobnionej na wiórki. Żywność zainfekowaną należy wyrzucić. Warto regularnie stosować pułapki feromonowe wyłapujące mole. Najbardziej narażona na zainfekowanie jest żywność tak zwana ekologiczna.


Domowe sposoby na mole spożywcze

Z domowych sposobów na mole skuteczny jest ocet, którego zapachu mole nie znoszą. Warto również użyć goździków, mięty, liścia laurowego lub wanilii. Z wymienionych produktów można stworzyć skuteczny środek na mole. Przed powtórnym umieszczeniem produktów spożywczych w szafkach warto naczynie z podgrzanym octem włożyć do szafki i zamknąć aby ocet parował.

Czynność warto powtarzać. Podobne działanie ma mięta, liść laurowy i goździk skutecznie odstraszając mole. Miła dla ludzi a nieznośna dla moli jest wanilia. Można nasączyć nią szmatkę i umieścić w szafce. Szmatki nie trzeba wyjmować wystarczy odświeżyć zapach. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że mole nie powrócą. Skórka cytrusów jest znakomitym odstraszaczem moli spożywczych. Wystarczy włożyć ja do szafki z artykułami spożywczymi.

mole spożywcze

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież