Osoby, które mieszkają w bloku, a chciałby mieć swój własny zielony zakątek, z powodzeniem mogą odpowiednio zaaranżować swój balkon. Nawet niewielka przestrzeń może się prezentować bardzo atrakcyjnie. Na balkonie z powodzeniem można uprawiać zachwycające kwiaty, warzywa, zioła, a nawet owoce. Warto wiedzieć jakich zasad przestrzegać, żeby osiągnąć zamierzony efekt.Nasłonecznienie

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że w uprawie różnych gatunków roślin na balkonie duże znaczenie ma nasłonecznienie. Warto ustalić, z której strony pada światło słoneczne i przez jaki czas oświetla balkon. Jeżeli balkon ustawiony jest na południowych zachód większość roślin z pewnością będzie miało najlepsze warunki do rozwoju. Jeżeli jednak balkon jest zbyt wystawiony na słońce, warto go trochę zacienić np. przy pomocy markiz lub pergoli. 

Jeżeli jednak balkon znajduje się w takim miejscu, że praktycznie w ogóle nie dociera do niego słońce. Warto wybrać rośliny cieniolubne jak np. mięta, bluszcz czy poziomki.

 

Doniczki i ziemia

Kolejną bardzo ważną kwestią, o której trzeba pamiętać przy uprawianiu roślin na balkonie jest zadbanie o odpowiednią doniczkę, a także inne akcesoria. Aby uchronić rośliny przed zaparzeniem, koniecznie trzeba zrezygnować z doniczek metalowych i plastikowych, ponieważ ich wykorzystanie może doprowadzić do zaparzenia korzeni. Najlepszym wyjściem będą donice ceramiczne. Powinny one mieć otwory odpływowe, które zapewniają lepsze napowietrzenie. 

Bardzo ważną kwestią związaną z uprawą roślin na tarasie jest także warstwa drenująca składająca się np. ze żwiru, ceramiki czy keramzytu. Można go wykonać samodzielnie lub kupić gotowe rozwiązanie w sklepie ogrodniczym. Istotne jest także zakupienie odpowiedniej ziemi ogrodniczej

Sklep Poradnik Ogrodniczy to miejsce, w którym można nabyć wszelkie potrzebne nawozy i środki ułatwiające wzrost i rozwój roślin. Dostarczają one poszczególnym gatunkom najbardziej potrzebnych substancji, a także eliminują najczęściej występujące problemy. 

uprawa roślin na ogrodzie

Wybór roślin na balkon 

Jak wspomniano wcześniej na balkonie warto uprawiać odpowiednie, dobrze dobrane do warunków rośliny. W sklepach ogrodniczych można znaleźć zarówno małe sadzonki, jak i opakowania ze zdrowymi nasionami. Jest to o wiele bardzie pewne miejsce dystrybucji niż markety i przypadkowe sklepiki. Na balkonie można z powodzeniem zasiać nasiona: sałaty, szczypiorku, rzodkiewki, groszku, marchewek, pietruszki, ogórka i papryki. Wszystkie te warzywa z pewnością dobrze się rozwiną w takich warunkach. 

Jeżeli chodzi o sadzonki, na balkonie można zasadzić różne zioła (np. miętę, kolendrę, tymianek, rozmaryn, koperek, pietruszka, lawenda, kminek, melisa, szałwia itd.), owoce (np. truskawki), a także kwiaty. Do najbardziej popularnych roślin należą: bergenia, kocimiętka, pelargonia itd. 

Osoby, które nie posiadają swojego ogródka z powodzeniem mogą go sobie urządzić na balkonie. Wcale nie potrzeba zbyt dużej powierzchni, aby przygotować przydomowy warzywniak czy osiągnąć ciekawą kompozycję z kwiatów i innych roślin ozdobnych. Możliwości jest naprawdę wiele. Warto dobrze przemyśleć cały zamysł przed przystąpieniem do działania. Mała przestrzeń wymaga specjalnego zagospodarowania, aby można było swobodnie się po niej przemieszczać i dostać do najdalszych zakamarków. Dzięki odpowiednim projektom można dobrze wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Sadząc rośliny na balkonie warto też skorzystać ze specjalnych środków i preparatów ochrony roślin. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież