Balustrada to niezbędny element wykończeniowy każdego tarasu znajdującego się na piętrze i nie tylko. Współczesny rynek oferuje wiele ciekawych produktów i pozwala dokonać optymalnego wyboru balustrady pasującej niemalże do każdej elewacji. Wiodące trendy architektoniczne skupiają się na nowoczesnych bryłach, do których wykończenia coraz częściej wykorzystywane jest szkło. Nie tylko wysokie biurowce, ale również nasze domy coraz bardziej przypominają eleganckie budynki zachowane w stylu minimalistycznym. Skłania nas to do szukania rozwiązań designerskich, ale również funkcjonalnych i bezpiecznych. Takie warunki niewątpliwie spełniają balustrady aluminiowo-szklane.NOWOCZESNE BALUSTRADY NA TARAS NIE TYLKO DLA FIRM

Zastosowanie szkła w przestrzeni biurowej obecnie nikogo nie dziwi. Dziś coraz więcej przedsiębiorstw stara się urozmaicić swoje wnętrza przez wykorzystanie ciekawych pomysłów architektonicznych. Szkło dostarcza niemalże nieograniczonych możliwości aranżacji wnętrz przez co jest tak chętnie stosowane m.in. na balustrady schodowe lub tarasy. Szklane tafle choć kojarzone głównie z biurem na dobre zagościły w domach jednorodzinnych tworząc niesamowite konstrukcje, od których trudno oderwać wzrok. Balustrady szklane mogą z powodzeniem zastąpić ich tradycyjne odpowiedniki, ponieważ idealnie współgrają z drewnem, płytkami czy kamieniem. Z uwagi na uniwersalny charakter, szkło świetnie wpasowuje się w każdy klimat tarasu podkreślając jego atuty. Przeźroczyste tafle pozwalają swobodnie przenikać promieniom światła naturalnego i doświetlić wnętrze tarasu. Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem w branży, zajmującą się profesjonalnym montażem konstrukcji ze szkła i aluminium w tym balustrad aluminiowo-szklanych jest SALGAT Balustrady Tarasowe > https://salgat.pl/oferta/balustrady/tarasowe-szklane


PRAKTYCZNE CZY NOWOCZESNE ROZWIĄZANIE – A MOŻE NIE TRZEBA WYBIERAĆ?

W przypadku balustrad szklanych funkcjonalność i estetyka niewątpliwie idą w parze. Tworzą wyjątkowy klimat nadając tarasom niepowtarzalny charakter. Szklane tafle powiększają optycznie przestrzeń i dobrze komponują się z każdym innym elementem aranżacyjnym na tarasie. Doskonale sprawdzą się również przy dowolnej kolorystyce elewacji, stanowiąc jej dopełnienie. Dzięki transparentnym taflom osiągamy naturalną integrację przestrzeni domowej z otoczeniem. Estetyka konstrukcji jest równie ważna co praktyczność. Balustrada na taras powinna spełniać swoją podstawową rolę jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa. Do szklanych balustrad stosowanych na tarasie wykorzystywane jest szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG. W momencie jego wytwarzania wkleja się między dwie tafle specjalną folię PVB (poliwinylobutylową). Dzięki temu szkło staje się niezwykle wytrzymałe. W sytuacji ewentualnego zbicia nie rozpada się na drobne kawałki, tylko pozostaje przytwierdzone do folii. Do laminowania wykorzystywane jest również szkło hartowane o oznaczeniu ESG VSG. Swoją niezwykłą trwałość zawdzięcza procesowi specjalnej obróbki termicznej, w której podgrzewane jest do wysokiej temperatury, a następnie schładzane zimnym powietrzem. Duża odporność materiału na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, sprawia że szklane tafle można stosować w domach gdzie przebywają również dzieci.

Szkło tworzy zgrany duet z aluminium. Nowoczesna technologia produkcji sprawiła, że aluminium jest niezwykle wytrzymałe nie tylko na nacisk, ale też zachowuje świeżość na dłużej. Profile wykonane z aluminium są odporne na korozje. Mimo, że jest materiałem lżejszym od stali to charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Doskonałe właściwości i łatwa obróbka, pozwala na tworzenie różnych kształtów. Bezproblemowe transportowanie profili oraz sam montażu sprawia, że aluminium jest coraz chętniej stosowanym materiałem na balustradę. Malowanie proszkowe profili pozwala jednocześnie uzyskać wybrany kolor z palet RAL oraz zabezpieczyć materiał przed utlenieniem.

Zarówno profile, jak i samo szkło nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Konstrukcja jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Wystarczą dostępne detergenty używane do czyszczenia szyb, miękka ścierka lub papierowy ręcznik i na nowo możemy się cieszyć nieskazitelnym blaskiem szklanych tafli. Gdy dysponujemy mniejszą ilością wolnego czasu możemy postawić na szkło z powłoką samoczyszczącą. Mechanizm likwidacji zabrudzeń bez naszego udziału jest prosty. Zanieczyszczenia organiczne rozkładają się na tafli pod wpływem promieni UV, co w znaczny sposób zmniejsza konieczność częstego mycia.

Ponadto promieniowanie słoneczne powoduje, że powłoka nabiera właściwości hydrofilowych. Gdy pada deszcz woda nie zbiera się na szkle w postaci kropli, a swobodnie spływa spłukując przy tym powstałe wcześniej zanieczyszczenia. Szklane balustrady tarasowe są nie tylko łatwe w pielęgnacji, ale również odporne na zarysowania, a także działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. W odróżnieniu od innych materiałów szklane balustrady mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Konstrukcje te łączą w sobie praktyczność z nowoczesnym wyglądem co jest wyznacznikiem współczesnej architektury. Już nie musimy wybierać między wyglądem, a funkcjonalnością poszczególnych komponentów. Łatwa dostępność oraz sprawny montaż sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na tego typu rozwiązania.


REKOMENDOWANE ROZWIĄZANIA BALUSTRAD TARASOWYCH REALIZOWANE PRZEZ SALGAT

W zależności od preferencji balustradę szklaną na taras można wybrać w wersji całoszklanej lub tafli szkła, które montowane są na słupkach aluminiowych. Dostępne są następujące rodzaje balustrad, które mogą być stosowane zarówno na taras, jak i balkon.

AV-10 - balustrada aluminiowa, składająca się ze specjalnych łączników i profili aluminiowych anodowanych, słupków oraz kilku poziomych tralek. Istnieje możliwość mocowania do terakoty lub do czoła balkonu.

AV – 15 – balustrada aluminiowo-szklana ze słupkami. Szkło wykorzystywane do balustrady ma grubość 8 mm, a poszczególne tafle są umieszczone w dolnej i górnej uszczelce.

AV – 20 – nowoczesna balustrada tarasowa całoszklana, w której elementem nośnym jest szkło hartowane ESG VSG 88.4. Oznaczenie to wskazuje na dwie tafle o grubości 8 mm każda, sklejone poczwórną folią PVB. Tego typu konstrukcja nie zawiera żadnych słupków, a szkło przytwierdzone jest do podłoża za pomocą specjalnych mocowań. Całość pokrywana jest maskownicami.

Nowoczesny styl i ponadczasowy charakter sprawia że ten model balustrady jest najchętniej stosowany przy balustradach tarasowych. Szkło hartowane z poczwórną folią zapewnia maksimum bezpieczeństwa przy zachowaniu wyjątkowej elegancji . Jest to rekomendowany i najlepszy wybór balustrady na taras. Niewątpliwą zaletą balustrad całoszklanych są walory estetyczne. Przeźroczyste tafle przepuszczają promienie słoneczne, dzięki czemu przestrzeń wokół tarasu wydaje się optycznie większa.

AV- 30 – balustrada szklana na taras i nie tylko zawierająca kompletny zestaw składający się z łączników, profili aluminiowych kwadratowych oraz szkła VSG o grubości 8 mm.

AV – 50 – balustrada, przy której mocowanie szkła odbywa się na specjalnych rotulach. W tafli szkła wykonuje się cztery otwory, a następnie tafla mocowana jest w czterech punktach specjalnymi rotulami. Do balustrady tego typu wykorzystuje się szkło hartowane ESG VSG 66.4. Model ten wybierany jest najczęściej na schody.

Szklane balustrady na taras są niezbędnym elementem architektonicznym każdego nowoczesnego budynku. Dzięki nim możemy podkreślić ponadczasowy charakter tarasu, który posłuży nam na lata. Dbałość o jakość materiałów w tym duże walory estetyczne sprawiają, że konstrukcje te są coraz chętniej stosowane w budownictwie mieszkaniowym i nic nie wskazuje na to by miało to się szybko zmienić.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież