Smart home to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które większości osób może kojarzyć się z ograniczeniem codziennych czynności i szeroko rozwiniętą automatyką domową. Jednak inną, ważną kwestią, jaką zapewnia smart home jest bezpieczeństwo w swoich własnych tzw. "czterech ścianach".

Bezpieczeństwo i komfort w mieszkaniu

Komfort i usprawnienie codziennej pracy w domu to tylko jedna ze stron smart home. Drugą jest bezpieczeństwo, ponieważ system dba o nie w różnym zakresie. Jest to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców, jakie zapewniają kamery zamontowane wokół domu lub mieszkania. Do tego także czujniki ruchu i wideodomofon. Standardem jest także kod do zamka, który nie tylko otwiera i zamyka drzwi, ale też, w razie niebezpieczeństwa, daje możliwość zawiadomienia policji za pomocą cichego alarmu. Takie kwestie mają znaczenie np. dla samotnie mieszkających osób w starszym wieku, które z uwagi na chorobę lub trudności z poruszaniem się nie mogą zadbać o każdą z tych kwestii osobiście, a jednocześnie nie chcą tracić spokoju o bezpieczeństwo we własnym domu.

 

Bezpieczeństwo na wypadek awarii lub uszkodzenia przewodów w mieszkaniu

 

Inteligentny dom - salus-smarthome.pl zapewnia też bezpieczeństwo w momencie np. dostania się tlenku węgla do powietrza lub nadmiaru tlenku węgla i dymu. Sprawdzają to czujniki; w momencie, kiedy dojdzie do takiej sytuacji, smart urządzenia mogą dostarczać więcej tlenu lub wyprowadzać powietrze na zewnątrz – co zależy od funkcji i ustawień programu. System umożliwia w takiej sytuacji również wysyłanie powiadomień SMS, co ma wpływ na zdrowie i życie osób, które przebywają same w domu. Może to także ograniczyć pożar. Ciekawym rozwiązaniem, jakie zapewnia smart home, są czujniki wilgoci w kuchni lub łazience. W przypadku niekontrolowanego wyciekania wody ochronią mieszkanie a także sąsiadów przez zalaniem. Bezpieczeństwo smart home to także szyfrowanie zarządzania domem przez telefon, aby nikt nieupoważniony nie miał do tego dostępu. Działa to na podobnej zasadzie jak w przypadku szyfrowania w bankowości mobilnej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież